Відкриті дані останнім часом стали однією з умов існування відкритого суспільства, прозорості суспільних, політичних, економічних процесів, без знання яких неможлива ефективна взаємодія індивідуумів і побудова інтелектуальних електронних систем.

До відкритих даних, по суті, входить вся інформація, що опублікована за вищевикладеними принципами, доступ до якої не обмежений авторським правом, контролем, патентами тощо. Але логічно, що не будь-яка доступна інформація має відноситися до open data, і мова в даному випадку не йде про конфіденційність чи таємницю. Чи є у open data критерії відкритості? Спробуємо відповісти на це питання.

 

5-зіркова схема розгортання відкритих даних

 

Враховуючи широке концептуальне розуміння відкритих даних, навести їх повну класифікацію неможливо, адже автором інформації може бути будь-хто, а сама вона теоретично може стосуватися настільки нових фактів, що не підпадатиме під стандартну систему класифікації. Але яким ознакам повинні відповідати дані, щоб вважатися повністю відкритими?

Тім Бернес-Лі, творець Інтернету, пропонує 5 критеріїв-рівнів, яким мають відповідати дані, для того, щоб вважатися відкритими:

·         1-рівень: матеріали в графічному вигляді доступні в Інтернеті і для доступу до них не потрібно дозволів. Їх прикладом є прогноз погоди або календар на поточний рік;

·         2-рівень: матеріали структуровані і представлені у вигляді, який допускає їх модифікацію. Прикладом буде календар або прогноз погоди, представлені у вигляді Excel-таблиці;

·         3-рівень: дані представлені у незапатентованому форматі, що не прив’язаний до платного софту. Модифікувати дані стає можливим за допомогою найдоступнішого програмного забезпечення;

·         4-рівень: дані містять URL для зв'язку з іншими сутностями. Наприклад, в українському календарі дата 28 червня позначена як день Конституції, але не аби якої, а саме української. Це означає, що пошукова система за запитом «День Конституції України» повинна видати (серед іншого), в результатах пошуку згаданий календар;

·         5-рівень: дані пов’язані з іншими для забезпечення контексту. День Конституції України має гіперпосилання на цей документ.

Можливо, 5-рівневу схему розгортання відкритих даних ми спробували роз’яснити просто, але це дозволяє уявити, якою в ідеалі має бути інформація, щоб вважатися відкритою. Втім, на кожному рівні «відкритості» з’являються також проблеми, пов’язані з технічною реалізацією «відкритості» та недосконалістю інформаційних систем.