Лімфедема - це надмірне скупчення тканинної рідини, найчастіше в шкірі та / або підшкірній клітковині. Воно викликане вродженими або набутими факторами. Лікування лімфедеми у спеціалізованому вузькопрофільному центрі Лімфа https://www.limpha.com.ua/ включає як причинно-наслідкові, так і консервативні заходи. Припинення лікування може призвести до запущеної стадії набряку, тобто слоновості.

Ефективність лікування лімфедеми значною мірою залежить від першопричини, своєчасності та складності терапії. Фізичні вправи, ліки та обгортання тіла пов’язками - це лише деякі з багатьох доступних методів лікування.

Лімфедема: що це?

Лімфедема - це набряк шкіри та підшкірної клітковини, спричинений застоєм лімфи. Захворювання виникає в результаті пошкодження лімфатичних судин або вроджених вад розвитку. Найчастіше спостерігаються лімфедема ніг та лімфедема рук. До менш поширених форм лімфедеми належать, серед інших лімфедема обличчя та живота

Лімфедема - симптоми та картина захворювання

Симптоми лімфедеми можуть відрізнятися залежно від типу захворювання:

  • набряк блідо-рожевого кольору та підвищеної температури;
  • з часом лімфедема твердне, текстура шкіри змінюється, з’являються лишай і мозолистий епідерміс, видно западини та зморшки;
  • обмеження рухливості даної ділянки тіла, відчуття тяжкості та болю.

Лімфатичний набряк нижніх кінцівок характеризується так званим симптомом Штеммера, тобто затвердіння шкіри передньої частини стопи і утворення набряклих пальців прямокутної форми. Прогресуючий набряк лімфи на ногах поширюється на вищі відділи стопи. Потім спостерігається лімфедема щиколоток, стоп, гомілок. Кінцевою формою є слоновість, тобто патологічно дифузна лімфедема з дегенеративно-некротичними змінами. Лімфедема верхньої кінцівки зазвичай проходить по всій довжині. 

Як позбутися від лімфедеми?

Лімфоедема схильна до рецидивів і посилення. Припинення лікування може призвести до ускладнень:

  • гіперкератозу шкіри, тобто надмірно мозолистого епідермісу в області набряків,
  • погіршення стану кінцівок,
  • дегенеративних змін опорно-рухового апарату,
  • порушення рівноваги та втрати впевненості в собі.

Лікування лімфедеми включає причинно-наслідкову реабілітацію, тобто усунення основного джерела набряків, наприклад, в результаті паразитарних інфекцій, та фармакотерапію для боротьби зі збудниками хвороб. Ефективними методами також є:

  • лімфодренаж, тобто масаж, що полегшує та прискорює потік лімфи з ураженої ділянки до здорової частини тіла;
  • компресійна терапія;
  • рухова реабілітація: пасивні та активні вправи низької інтенсивності, вправи на дихання, розтяжку та загальну реабілітацію.