Заповідний масив, який існує у Хусті ще з часів Льодовикового періоду – це Долина нарцисів. До речі, саме завдяки льодовикам він і утворився у високогірному Закарпатті - нарцис не надто вибагливий у питаннях температури, тому і зміг прижитися після сходження льодовиків, частково витіснивши інші види рослин. Подібні масиви, де панують чудові квіти, є також в Альпах, на Балканах - нарцис небайдужий до гірського повітря.Але саме біля підніжжя Карпатських гір збереглася найбільша популяція нарциса вузьколистого в світі. Варто також зауважити, що цей вид занесений в Червону книгу. (прим. Lifehacker)

Легенди долини

Безліч легенд про долину та дивовижну квітку популярні серед місцевих жителів і туристів не випадково: занадто казковою, майже міфічною здається пишність долини. Про самозакоханого юнака на ім'я Нарцис тут розповідають не часто - в противагу давньогрецькій легенді жителі Закарпаття пропонують західноукраїнські аналоги. Кажуть, що колись в долині жила прекрасна князівна, руки якої просили багаті царевичі-королевичі. Але, як часто буває в казках, княжна полюбила сина бідняка, який в знак своєї любові подарував дівчині вазу з прекрасною квіткою - нарцисом. Чи варто говорити про те, що такий вибір доньки не дуже порадував батька-князя? Що він зробив з подарунком закоханого юнака? Зрозуміло, розбив. А вже з осколків вази на ранок виросло безліч дивних білих квітів - як символ вічно квітучої любові в серцях молодих людей.

«Музей нарцису» в долині

Не дивлячись на всі старання людини знищити це диво природи, долина продовжує радувати нас своєю красою. В часи Радянського Союзу підкорювачі цілини неодмінно хотіли переорати всю долину, їм вдалося завдати непоправної шкоди території 50 га, на якій росли нарциси. Зараз територія, на якій ростуть нарциси, включена до складу Карпатського біосферного заповідника.

Нарцисова долина знаходиться в урочищі Кіреші, що в чотирьох кілометрах від міста Хуст на Закарпатті. На території долини функціонує «Музей нарцису», в якому Ви можете ознайомитися з історією долини, вивчити її флору і фауну.

Флора і фауна долини

Дурманним ароматов квітів нарцисова долина приваблює не тільки туристів: на її території мешкає близько 24 видів метеликів. Це не кажучи вже про решту флори та фауни. Варто звернути увагу туристів на те, що гідну конкуренцію красі нарцисів становлять рідкісні види квітів - 15 з них занесені в Червону книгу, особливо вражають своєю пишністю орхідеї - їх тут налічується 16 видів.

Як доїхати до долини?

Долина нарцисів - саме те місце, яке варто відвідати, раз вже Ви зважилися зробити тур до підніжжя Карпатських гір не в зимовий період на Різдвяні святки, а навесні, коли тут неподільно панує дурман зачаровуючого травня. Як доїхати до долини? Найпростіше - з містечка Хуст. В районі долини розташовано безліч готелів, в яких можуть зупинитися туристи, які приїхали споглядати на красу нарцисових полян. Заповідник відкритий для відвідування щодня з 8.00 до 21.00, працює без вихідних.

Долина нарцисів у Закарпатті - унікальний ботанічний об'єкт, місце, де художники знайдуть натхнення, романтичні натури - неймовірні враження від побаченого, вчені-ботаніки - об'єкти для досліджень, а туристи - кадри для унікальних фото і привід здаватися кращим оповідачем, описуючи краси дивної долини.