Глобус. Історія «Земного яблука»

На допомогу сучасним картографам приходить технологічний процес. Зйомки супутників дають дані щодо поверхні нашої планети. Коли почала виникати географія, наука про землю, її дослідники могли керуватись тільки інформацією з подорожей, оповідей мандрівників та з уявлень про будову світу.

Перші згадки про карти датуються ІІІ століттям до нашої ери. Відомо, що їх автор – «батько» географії Ератосфен. Існує припущення, що десь у той же період і виник перший глобус. Але цей факт не доведено, тому першим, офіційно, вважають найдавніший глобус, що зберігся до наших днів. Відтак першість приписують глобусу «Земне яблуко» Мартіна Бехайма. Згідно із відмітки на ньому, рік його створення – 1492.

Бехайм був торговцем одягу та згідно з деякими джерелами служив мореплавцем в Іспанії. Поява припала на епоху Великих географічних відкриттів та стала відправним пунктом в новому етапі розвитку картографії. Це був кардинально інший підхід до зображення поверхні земної кулі. Глобус мав численні дуже серйозні спотворення та невідповідності у відстанях, однак дуже чітко демонстрував уявлення тогочасних європейців про світ. На «Земному яблуці» була Європа, майже уся Азія та значна частина Африки. Він був дуже інформативним. На його поверхні було 1100 назви міст, зображення 48 прапорів, 48 правителів

Окрім цього на глобусі були зображені кораблі та кити, морські коники та змії, чудовиська та русалки. Усе це свідчило про розвиток мореплавства того часу. На глобусі були також анотації комерційного характеру, що вказували на те, які спеції для чого потрібні та де їх купувати. Відповідно, він частково демонстрував торгово-економічні відносини тогочасної Європи зі Сходом.

Цікаво, що створення Мартіном Бехаймом «Земного яблука» відбулось за рік до повернення Христофора Колумба з його експедиції. У пошуках нових морських шляхів до Індії він відкрив Америку. Хоча існування нового континенту довів Америго Віспуччі тільки 20 років по тому.

Навколо вірності дати створення глобусу Мартіном Бехаймом викликало немало суперечок серед науковців усіх наступних років. Причина тому – ще кілька пізніших дат на глобусі, що нанесені тим же почерком, що і 1492, що вважається роком створення. Деякі власні назви теж наводять на думку, що глобус був створений значно пізніше.

Однак, можна припустити, що його просто згодом доповнювали. У будь-якому разі, першість залишається саме за цим зразком.

Упродовж століть – глобуси були розкішшю, що могли собі дозволити тільки найзаможніші. Початок масового виробництва у середині ХХ століття зробив глобуси більш доступними. Вони стали традиційним атрибутом навчальних класів, нерідко зустрічались і в домах.

Технологічний прогрес сьогодення та доступ до карт будь-якої місцевості з мобільного телефону могли б остаточно витіснити глобус із вжитку. Проте така ситуація ж навпаки додає йому більшої цінності. Зразки ручної роботи прирівнюються до витворів мистецтва.

Глобус у подарунок буде доречним для людини з будь-якого віку та інтересів, адже він символізує нашу планету, світ, подорожі. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Новини компаній
Чорна п’ятниця, свято всіх шопоголіків, уже зовсім скоро — у цьому році вона випадає на 27 листопада. Але ця подія настільки популярна, що її розтягують на кілька днів. Епіцентр цього року вже втретє братиме участь у Чорній п’ятниці, традиційно запропонувавши покупцям найширший асортимент за найкращими цінами із шаленою вигодою. Покупці зможуть робити покупки зі знижками на Чорну п’ятницю як у 62 торговельних центрах Епіцентрах по всій країні, так і онлайн...
Суспільство
У Черкасах буде відбуватися другий тур виборів. Більшість дільниць розташована в школах. Тому директори навчальних закладів просять розглянути варіант про оголошення вихідного в школах наступного дня після виборів. Про це повідомляє пресслужба Черкаської міської ради. Директори шкіл попросили департамент освіти та гуманітарної політики розглянути це рішення найближчим часом. За їхніми словами такий вихідний потрібен для того, щоб підготувати навчальні закл...
Новини компаній
Компанія «АТБ-Маркет» разом зі Всеукраїнським благодійним фондом “АТБ” долучилася до допомоги онкохворим дітям, яким зараз вельми не вистачає ліків. Покупцям на касах магазинів торговельної мережі «АТБ» пропонують придбати благодійні шоколад і чай (вартістю 7 і 5 гривень) і товари партнерів у залі, що позначені спеціальними цінниками. Усі кошти від продажу благодійних товарів і по 50 копійок від кожного з придбаних товарів партнерів спрямують на лікування...
Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Суспільство
На чемпіонаті світу з дитячого фітнесу, який відбувся в Сербії, «золото» в індивідуальній програмі виборола гімназистка-дев'ятикласниця з Черкас Каміла Пономаренко (на знімку). У загальнокомандному заліку збірна України посіла друге місце.
Суспільство
Рятувальники Жашківщини надали допомогу колегам Київщини у гасінні пожежі вантажного автомобіля «Renault». Про це повідомляє пресслужба Управління ДСНС України в Черкаській області. Подія сталася на автошляху «Київ-Одеса», в адміністративних межах Ставищенського району Київської області.
Суспільство
Шановні споживачі, ТОВ «Черкасиенергозбут» нагадує вам про сервіс смс-інформування про наявну заборгованість за спожиту електроенергію. Цього місяця СМС-повідомлення з таким нагадуванням розсилатимуться 28 числа.
Суспільство
Российский музыкант приехал на гастроли в Украину28 октября солист «Аквариума» выступит в Черкассах.Накануне он сделал селфи на фоне одной из гостиниц Черкасс.
Новини компаній
Сьогодні в Україні вже спостерігають перші ознаки другої хвилі пандемії коронавірусу. Добова кількість нових випадків зараження перевищила сім тисяч осіб і, на жаль, продовжує зростати. Пік коронавірусного зараження ще не пройдено, тому медики постійно закликають громадян піклуватися про здоров'я: якщо є можливість – уникати великого скупчення людей, носити захисні маски, часто та ретельно мити руки… На тлі загрози, що насувається, багато жителів Черкас і...