Криптокредит — це позика, забезпечена криптовалютою під заставу. Позичальник блокує свої цифрові активи на платформі кредитора та отримує фіатні гроші (долари, євро) або стейблкоїни (USDT, USDC). Після повернення кредиту із відсотками застава повертається власнику.

Ця схема криптокредитування працює за принципом кредитування в ломбарді. Позичальник залишає заставу, отримає кредитні кошти. Після повернення кредитних грошей разом із відсотками позичальник отримує назад свою заставу. Інакше, застава реалізується, як рахунок погашення кредиту.

Однак деякі, наприклад, Bit Capital в Україні, видають криптовалютні кредити без застави та поручителів. Але щоб отримати такий мікрокредит у криптовалюті, позичальник повинен відповідати певним умовам, однією з яких є хороша кредитна історія.

Де можна оформити криптокредит

Криптокредит можна оформити на централізованих (CeFi) та децентралізованих (DeFi) платформах. Чим вони відрізняються?

Централізовані платформи (Binance, Nexo, Crypto.com, YouHodler) обов'язково вимагають від клієнта ідентифікації його особи.

Децентралізовані платформи (Aave, MakerDAO, Compound, Tron) працюють через смарт-контракти та не вимагають верифікації особистості користувача.

Для отримання криптовалютного кредиту знадобиться криптовалюта, яка буде використана як застава. Клієнт повинен вибрати одну з платформ (CeFi або DeFi), де оформлятиметься угода, визначитися із сумою кредиту та процентною ставкою, яка зазвичай становить 5-15% річних. У більшості випадків, відношення суми кредиту до застави становить 50-75%. Тобто щоб взяти кредит на 100 доларів, знадобиться застава 150-200 доларів. При цьому позичальник повинен пам'ятати, що у разі критичного падіння ціни застави можлива ліквідація кредиту.

Як оформити мікрокредит у криптовалюті без застави

Оформити мікрокредит у криптовалюті без застави стейблкоїнів можна через МФО, децентралізовані фінанси (DeFi) та peer-to-peer (P2P) платформи.

Щоб отримати криптовалютний кредит у МФО, наприклад, Bitcapital, необхідно пройти реєстрацію на сайті платформи, подати заявку та дочекатися її схвалення. Після цього позичальник підписує електронний кредитний договір та отримує кредит у криптовалюті, яку він може обміняти на фіатні гроші в особистому кабінеті на сайті організації.

Кредит у криптовалюті без застави можна оформити на деяких міжнародних платформах, які пропонують флеш-лоани (flash loans) та кредити без забезпечення (Aave, TrueFi, Goldfinch). Але, при цьому слід пам'ятати, що флеш-лоани підходять лише для арбітражу та миттєвих угод. TrueFi та Goldfinch вимагають проходження перевірки.

Ще одним варіантом криптовалютного кредитування є P2P-платформи, де користувачі видають кредити один одному без обов'язкової застави (Dharma, Nexo, Celsius). Однак такий кредит можуть оформити лише клієнти з високим кредитним рейтингом або ті, які мають довіру кредиторів.