Українська податкова система вважається однією з найскладніших у Європі. Проте, навіть порівнюючи її з польською, експерти вбачають спрощені правила нарахування податків та нижчі податкові ставки. Анонсоване наближення до європейських стандартів оподаткування юридичних осіб наразі викликає сумніви та залишає багато відкритих питань. Поки зміни не вступили в дію, зручними та простими залишається реєстрація ФОП та вибір ними зручної системи оподаткування.

ZKnast-5aUxEXxCQZRdOJknD5SyFzQcRdIBnMSx0f3_YstkHfF-QDErX6G-3IdcePoVp6ptHOYsqT8-l-IJs9dFBbyz-ekBAxkhJjraK02Fx3kkTasy-QMTuN3F3bdK9wafXGLxYhUckAE8A

Загальна система оподаткування

Новостворене підприємство чи ФОП під час реєстрації автоматично потрапляє в режим сплати обов’язкових податкових платежів на загальних умовах. Система передбачає:

  • податок на прибуток за ставкою 18%;
  • єдиний соціальний внесок на рівні 22% з прибутку;
  • військовий збір — 1,5% з прибутку.

Загалом юридична особа змушена сплачувати 41,5%. При цьому підприємство не обмежене у виборі напряму діяльності, кількості найманих працівників, обсягах реалізації, типах контрагентів та розмірах доходу.

Як спростити свої податки?

Для фізичних осіб-підприємців створено потрійну пропозицію щодо спрощення системи оподаткування та зниження підсумкового розміру податкового навантаження. На основі заяви, поданої до ДПСУ, суб’єкт господарювання може вибрати одну з 3 груп оподаткування:

  • група 1 — сплачує єдиний податок до 10% від актуального прожиткового мінімуму або 15% за умови перевищення встановлених лімітів доходів (167 мінімальних заробітних плат за календарний рік), єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати;
  • група 2 — сплачує єдиний податок на рівні 20% від мінімальної заробітної плати, ЄСВ на рівні 22% від мінімальної заробітної плати при обмеженнях доходу у 834 мінімальні заробітні плати на рік;
  • група 3 — сплачує єдиний податок за ставкою 5% від доходу або 3% у разі сплати ПДВ, ЄСВ за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати з обмеженням доходу в 1167 мінімальних заробітних плат на рік. 

Вибираючи, на яку систему оподаткування перейти ФОП, важливо зважити свій фактичний та плановий оборот, кількість працівників.

 

bW9AAbwP_iIi6ZfyaVeCgs2BD-vrnERSpsU5pXJVb-tcxKyHaYIhSdX3kdXFRckhcGASLq5Xk4BFdU7zRYMurQR-6ZTtygrWSHVYduATTzaKXvpKfmLVXTZGAkJOWwdWU_t052hb-1G5415b

Особливості єдиного податку

Перехід ФОП на спрощений режим оподаткування обґрунтовується заміною кількох видів обов’язкових платежів єдиним податком. Він акумулює та замінює податок на прибуток (або податок з доходів фізичних осіб), ПДВ, ЄСВ, податок на майно та з продажів. 

Долучитися до нього можуть як ФОП 1 та 2 групи, так і представники 3 групи та юридичні особи. Попри суттєву економію, а також зручність сплати, спрощена система передбачає ряд обмежень у напрямах діяльності. Їхній детальний перелік можна дізнатися із нормативно-правової бази щодо єдиного податку, перевіривши КВЕД у переліку заборон. Серед таких напрямів: виробництво, роздрібна та гуртова торгівля тютюновими та алкогольними виробами, дорогоцінними та кольоровими металами, коксом, нафтохімічними продуктами, автотранспортними засобами, харчовими продуктами, фінансова, брокерська, рієлторська, банківська діяльність.