Центробіжні вентилятори є пристроями, які використовуються для переміщення мас повітря і газоподібних сумішей з пиловими і волокнистими частинками, домішками, димом. Вони працюють у умовах підвищених і нормальних температур, встановлюються як у приплив, і видалення відпрацьованого повітря. Їх широко застосовують для створення кліматичних систем у сфері промисловості, побуті та інших сферах.

Конструктивні особливості відцентрових вентиляторів

Центробіжні вентилятори відрізняються корпусом спіралеподібної форми, всередині якого розташоване робоче колесо. Воно рухається за допомогою приводу, що кріпиться до корпусу. Матеріалом для останнього є оцинкована сталь, але випускаються і моделі в пластиці. Вибір залежить від майбутніх умов експлуатації.

Лопати вентилятора можуть бути загнуті назад або вперед, також випускаються плоскі варіанти. Матеріали можуть бути різними – це також залежить від особливостей умов експлуатації. Кількість лопат залежить від моделі, її конструкції та розміру. Матеріалом може бути метал, пластик.

Ротор відцентрового вентилятора може обертатися за годинниковою стрілкою або проти неї. Рух передається від двигуна до робочого колеса за допомогою ременної передачі або магнітної муфти. Двигун може мати зовнішній ротор. Всі вони зазвичай оснащені захистом від перевантажень, який убезпечує пристрій від аварії. Також виробляються моделі, що споживають мінімум електрики. вони оснащені АІР-двигунами.

Регулювати швидкість двигуна можна за допомогою трансформатора, перетворювача частоти або інших пристроїв. Двигуни обладнані підшипниками із тривалим терміном служби.

Принцип роботи відцентрового вентилятора полягає в наступному. Повітря нагнітається через центральний отвір вздовж робочого колеса. Обертаючись, воно проштовхує повітря далі всередину пристрою, після чого потрапляє до виходу з круглим або квадратним перетином.

Центробіжні вентилятори бувають низкого, середнього та високого тиску. Також вони відрізняються між собою за швидкістю обертання робочого колеса. Вентилятори з великою швидкістю відрізняються широкими барабанними колесами і загнутими назад лопатками. Вони мають високі показники ККД. Вентилятори середньої швидкохідності мають великий діаметр всмоктування, загнуті вперед лопаті. Пристрої малої швидкохідності мають найменшу ширину коліс, а лопаті можуть бути загнуті назад чи вперед.

Якщо говорити про специфікацію відцентрових вентиляторів, то сюди входять такі характеристики:

  • Тип двигуна.
  • Блок управління.
  • Положення крильчатки та подача руху від двигуна.
  • Кут вхідного та вихідного патрубків.
  • Матеріал.
  • Вага та габаритні розміри.

Крім того, якісний відцентровий вентилятор повинен відповідати стандартам ISO/IES та ГОСТ, мати маркування IP.

Переваги відцентрових вентиляторів

Центробіжні вентилятори набули широкого поширення – їх використовують у сфері промисловості, сільського господарства, при облаштуванні адміністративних та побутових будівель. Така популярність пояснюється рядом переваг:

  1. Високі значення ККД, завдяки чому вони швидко видаляють відпрацьоване повітря або нагнітають чисте.
  2. Безпека використання – кожен пристрій має всі необхідні ступені захисту, які дозволяють використовувати модель саме в тих умовах, для яких вона призначена.
  3. Аеродинамічні властивості – підійдуть для систем із високим тиском повітря.
  4. Можуть працювати в приміщеннях із забрудненим повітрям – для цього створено спеціальні моделі.
  5. Широкий діапазон температур, при яких пристрій працюватиме без збоїв.
  6. Розмаїття моделей – В асортименті різних виробників є вентилятори. призначені для промисловості, адміністративних та офісних будівель, побуту.

Вибираючи модель вентилятора, необхідно враховувати, для яких умов роботи вона призначена, які додаткові характеристики потрібні. Іноді потрібно облаштовувати спеціальний майданчик під установку вентилятора, щоб його робота була безпечною. Все це зазвичай вказують в інструкції з експлуатації. Обов'язково дотримуйтесь рекомендацій виробника – це запорука продуктивної та безпечної роботи пристрою.