На початку року набули чинності нові критерії контрольованих операцій 2022 року в Україні. Зміни торкнулися правил оподаткування фізичних та юридичних осіб-резидентів країни. Ці нововведення мають бути спрямовані на виявлення та попередження ризиків, пов'язаних із несплатою або неповною сплатою податків.

Контрольовані операції в 2022 році отримали низку важливих змін, що розширюють список критеріїв, за якими іноземні компанії можуть визнаватись податковими резидентами України. Також було розширено позиції щодо оподаткування нерезидентів країни.

Контрольовані операції у 2022 році – ключові зміни

Одним із головних нововведень стало застосування оподаткування щодо контрольованих іноземних компаній для резидентів України. Зміна стосується тих осіб, які безпосередньо чи опосередковано володіють або керують іноземними компаніями. Нові критерії стосуються також осіб, що управляють організаціями без статусу юридичної особи. Для них передбачено спеціальний порядок звітності з контрольованих операцій. Крім того, у певних випадках законом передбачено для вказаних осіб обов'язково сплачувати податок із прибутку контрольованих іноземних компаній в Україні. Відповідно до законодавства, подавати перший звіт можна у 2024 році, за звітний період 2022 року. Однак з 1 січня 2022 року при купівлі, продажу або ліквідації таких компаній необхідно надсилати повідомлення до податкового органу не пізніше, ніж у 60 днів після проведення процедури або укладення угоди.

Ще однією важливою зміною стала можливість визнати іноземну компанію податковим резидентом України у разі, якщо її управління здійснюється з території України. При цьому управління має бути ефективним – для цього встановлені чіткі критерії. Здійснення ефективного управління забезпечується веденням бухгалтерського чи управлінського обліку, управління персоналом чи банківським рахунком. До інших показників ефективності відносять прийняття управлінських рішень та проведення зборів виконавчого органу на території України.

До решти ключових змін у контрольованих операціях став тест ділової мети. Це означає, що операції з нерезидентами із низькоподаткових юрисдикцій повинні проходити перевірку ділової мети. При цьому відсутність ділової мети означатиме закономірне збільшення фінансового результату до оподаткування. Обов'язок перевірки ділових цілей лягає на контролюючий орган.

У 2022 році до 1.09 для платників податків продовжується одноразова податкова амністія, яка надає право спеціального податкового декларування. За рахунок неї платники податків мають змогу застосувати знижену ставку доходів для декларування іноземних прибутків, з яких було не сплачено податку на дохід у відповідні податкові періоди.