Сіра цвіль може прийти в ваш сад від сусідів, а в будинок - разом із фруктами, овочами або квітами, принесеними з магазину. У вашому саду може бути композиція з хвойних порід, які виросли настільки, що між ними немає вільного простору. Це створює ідеальні умови для розвитку сірої цвілі – а боротися з нею допоможе бордоська суміш.

Сіра цвіль - домашній контроль

Вам також потрібно боротися з сірою цвіллю в домашньому господарстві. Наприклад, салат, полуниця та малина гниють вже через кілька днів у холодильнику. Для збереження харчових продуктів використовуйте настій імбиру: заливши 1/3 чайної ложки імбиру склянкою гарячої води. Коли він охолоне, обприскайте промиті та висушені продукти фільтрованою рідиною. Завдяки цьому ви зможете довше зберігати салат та фрукти. Екстракт насіння грейпфрута, який можна придбати в аптеці, має подібний ефект.

Сіра цвіль - поширеність, симптоми, розвиток

Сіра цвіль - захворювання, яке найчастіше зустрічається на вирощених у землі рослинах, а також на овочах та фруктах, що зберігаються. Грибок розвивається як на живих частинах рослин, так і на мертвих. Він атакує всі нерегульовані частини: саджанці, пагони, черешки, листя, бруньки, квіти, стручки, плоди. У місцях зараження з’являються коричневі, гнильні плями, які в періоди високої вологості покриваються сірим запиленим покриттям. У ньому часто утворюються чорні утворення, які називаються склероціями - це спорові плодові тіла.

Основним джерелом хвороби є спори, що розвиваються на мертвих частинах рослин та на склероціях, які можуть вижити кілька років. Спори переносяться повітряними потоками на великі відстані. Їм потрібна висока вологість (понад 92%) для проростання - для зараження уражену частину необхідно зволожувати протягом декількох годин, тому зараження відбувається під час хронічних опадів.

Хвороба може розвиватися при 2°C, але оптимальна температура становить близько 20°C. Сіра цвіль має короткий інкубаційний період - це лише кілька днів від зараження до появи симптомів. Наприклад, при температурі 4°C це займає 5 днів, а при 20°C - лише 2 дні. Тому під час теплого дощового літа хвороба може швидко розвиватися. Цьому сприяє також надмірна щільність рослин, неправильне запліднення - голодування, а також надмірне підживлення азотом.

Сіра цвіль швидко розвивається, коли рослини утримуються в погано освітлених місцях та з високою вологістю повітря. Поливати квіти слід так, щоб не змочити листя.