Програматор для газового котла

Очікування домовласників від програматора-терморегулятора зрозумілі: хочеться забезпечити вдома комфорт + заощадити на комуналці. Але на практиці результат буває прямо протилежний: температура справді комфортна, але споживання газу та електроенергії зростає. Тому ми вирішили розказати, як працює кімнатний термостат для котла, як його правильно підключити і настроїти, а також яких помилок в експлуатації слід уникати.

Для більшого розуміння теми починаємо з алгоритму роботи котла:

  • власник розпалює котел і виставляє бажану температуру теплоносія;
  • датчик показує, до якої температури нагрілась вода;
  • при досягненні верхнього порогу газовий клапан перекриває подачу газу до пальника, циркуляційний насос розповсюджує теплоносій по опалювальній системі;
  • коли вода охолодиться до нижньої заданої температури, подача палива відновлюється і знов продовжується нагрівання.

Зовнішній терморегулятор (програматор) потрібен для вдосконалення роботи котла: він орієнтується на температуру повітря в приміщенні, і подовжує інтервали між включенням та вимкненням пальника. Особливо це важливо в перехідні сезони — весна, осінь — коли, цикл тактування відбувається кожні 3 хвилини. Часте тактування зношує обладнання.

Як розмістити та під'єднати програматор до газового котла

Підключення програматора для газового котла

Важливо правильно обрати програматор для газового котла серед сучасних дротових і бездротових моделей. Якщо у вас є можливість та бажання прокладати новий кабель в стіні, краще взяти надійний провідний варіант. А якщо хочеться дистанційного керування (і бюджет дозволяє) — можна подивитися в бік безпровідного WiFi програматора з управлінням через додаток на смартфоні.

Поради щодо монтажу:

  • найзручніше місце для встановлення — від 1,5 до 1,7 м від підлоги;
  • потурбуйтеся, щоб поблизу не було обігрівачів і радіаторів, бо вони можуть спотворити покази температури повітря;
  • датчики терморегулятора не повинні знаходитись в зоні протягів або кондиціонерів (вентиляторів).

Закріплення приладу на стіні виконується за інструкцією виробника. Дріт прокладається відкритим або прихованим способом. Підключення до котла виконується по таким крокам:

  1. Кінець двожильного керуючого кабелю (0,75 мм2і більше) під’єднують до контактів термостата COM і NO. Якщо в вас бездротова версія, шукайте клеми у релейному блоці.
  2. Інструкція до котла має містити схему підключення виносного терморегулятора, там ви побачите, де знаходяться контакти, як вони маркуються.
  3. Якщо в інструкції зображено незрозумілі вам позначки й цифри, шукайте клеми тестером (між ними має бути розімкнутий ланцюг). Всього налічується 3 контакти — нормально замкнутий NC, нормально відкритий NO та загальний COM.
  4. Фронтальну панель котла, яка закриває доступ до роз’ємів і плати управління, треба відкинути або зняти.
  5. Перемичку між клемами треба дістати, відкласти та не загубити.
  6. До вивільнених клем треба підвести дроти й включити. Полярність не має значення на цьому етапі.
  7. Якщо ви обрали бездротовий програматор, слід вести 3-жильний кабель живлення 220V із заземлюючим контактом до блоку реле.

Правильно налаштовуємо терморегуляцію

Налаштування програматора для газового котла

Для налаштування пристрою використовуйте таку послідовність:

  • на дистанційному блоці виставте максимальну температуру;
  • включіть котел, настройте оптимальний робочій режим з найвищим ККД (зазвичай це 80°С/60°С у подачу та зворотній магістралі);
  • як тільки відчуєте комфортне тепло в кімнаті, замірте температуру електронним термометром поблизу термостата;
  • на термостаті оберіть знайдене значення у якості порогу виключення котла;
  • інструкція виробника підкаже, як саме налаштувати терморегулятор.

Уникаємо типових помилок з регулятором температури

На жаль, витрати ресурсів можуть збільшитися після підключення термостату. Ось причини, що призводять до негативного сценарію:

  1. На котлі стоїть MIN температура теплоносія (40°С), бо контури теплої підлоги підключені напряму. При низькому ККД котла не буде зменшення газових витрат.
  2. Гістерезис вибраний неправильно, тобто некоректний температурний перепад між запуском і зупинкою котла.
  3. Якщо будинок недостатньо утеплений, терморегулятор не допоможе.

Висновок: вдосконалюйте роботу вашого газового котла за рахунок зовнішнього термостату, добре утеплюйтесь — і ви зможете спростити управління, подовжити термін служби обладнання і знизити споживання електроносіїв.