Система обігріву одна з найважливіших комунікацій в будинку, адже в зимовий період без неї ніяк не обійтись. Щоб визначити певні переваги та недоліки різних систем опалення слід ознайомитись видами систем і визначити їхні переваги і недоліки.

Які можуть бути системи опалення

Традиційно використовують водяні системи опалення, де теплоносієм ж вода. Проте існують інші системи, які теж заслуговують уваги і мають безліч переваг перед водяною системою.

Типи систем опалення та їх особливостей

За циркуляцією теплоносія системи опалення можна поділити на:

 • системи з природною циркуляцією теплоносія, де рух теплоносія відбувається за рахунок гравітаційних сил;
 • системи з примусовим рухом теплоносія, де рух створюється циркуляційним насосом.
 • В сучасних умовах не часто використовують гравітаційні системи, адже насосні системи більш практичні.

Серед основних видів опалення можна виділити наступні:

 1. водяні;
 2. повітряні;
 3. електричні;
 4. опалення з використанням альтернативних джерел енергії.

Водяне опалення

Цей вид опалення є найбільш розповсюджений. До основних елементів такої системи можна віднести котел, який нагріває теплоносій, що рухається по системі трубопроводів та передає свою теплоту через нагрівальні прилади чи теплу підлогу.

В сучасних систем, як правило, використовують декілька контурів опалення, для радіаторів, теплої підлоги, для нагріву бойлера чи підігріву повітря у калорифері та інших цілях. Ці контури створюються за допомогою розподільчої гребінки.

Повітряний обігрів

Опалення у Львові, Києві, Україні цього типу використовують в промислових, громадських також і в житлових будинках використовуючи рециркуляцію повітря, або разом з системою вентиляції. Працює повітряне опалення за принципом конвекції, де нагріте повітря калорифером за допомогою вентилятора подається по системі повітропроводів до опалювальних приміщень. Головним недоліком такої системи – великі затрати на нагрівання повітря.

Електричне опалення

Електричне опалення це один з найпростіших в монтажі систем опалення. Проте при наявності такої системи необхідна велика потужність електромережі.

Електричне опалення відрізняється по типу нагрівальних приладів:

 • електричні конвектори;
 • інфрачервоні нагрівачі;
 • електрична тепла підлога та ін.

В електричних конвекторах обігрів приміщення виконується за рахунок конвекції. Такі нагрівачі мобільні, їх можна легко переносити у будь-яке приміщення підключивши до електромережі.

Інфрачервоні нагрівачі опалюють приміщення за рахунок теплового випромінювання. До переваг таких систем можна віднести високий ККД, мобільність та комфортність відносно конвекційних систем опалення.

Альтернативні джерела опалення

Системи опалення даного виду використовують екологічні джерела енергії.

До опалювальних систем даного типу відносять:

 • сонячні колектори;
 • теплові насоси;
 • вітрогенератори.

Сонячні колектори обігрівають приміщення за рахунок генерації сонячної енергії. По суті отримується безплатна теплова енергія сонця, що дає економити кошти на комунальні послуги. Проте слід вкласти великі кошти на зведення системи та слід звертати увагу на кількість сонячного випромінювання протягом доби. Тому для такої системи слід резервне джерело теплоти.

Теплові насоси набувають все більшої популярності в сучасних умовах, адже вони можуть повністю задовільнити потреби в системі опалення та гарячого водопостачання. Системи даного виду використовую теплоту навколишнього середовища, грунту чи водоймища. Зведення такої системи також потребує великих капіталовкладень, проте вона себе швидко виправдовує шляхом економії на комунальних послугах.

Отже, кожна система опалення має право на існування вона має свої переваги та недоліки і використання тої чи іншої системи обігріву має мати певне техніко-економічне обгрунтування. При цьому слід врахувати усіх варіанти опалення дому та економічну можливість .