Україна переживає глибоку демографічну кризу.
Демографічна ситуація в Україні стала ще складнішою через російську збройну агресію, що призвела до значного скорочення кількості молодих людей. Як йдеться в урядовому проекті концепції Державної цільової соціальної програми «Молодь України: покоління стійкості-2030», на 1 січня 2022 року чисельність молоді в Україні становила 9,969 млн осіб, або 24,3% від загальної кількості населення, повідомляє РБК-Україна.
Проте за даними Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук України, вже до 2024 року кількість молодих людей зменшилась до 7,654 млн. Експерти прогнозують, що до 2030 року ця цифра може знизитись ще більше – до 7,587 млн осіб. Основні проблеми, з якими зіштовхується молодь, включають зниження участі в суспільному житті та збільшення міграційних настроїв серед молодих людей. Особливо це стосується тих, хто не бачить своє майбутнє в Україні або не відчуває себе частиною національного суспільства.
Згідно з результатами соціологічного дослідження «Вплив війни на молодь в Україні», проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens у 2024 році за підтримки Програми розвитку ООН, лише 58% молодих людей висловили бажання залишитися в Україні. Водночас частка молодих біженців, які хочуть повернутись додому, скоротилася з 66% у 2023 році до 32% у 2024 році. Водночас, кількість тих, хто категорично не хоче повертатися, зросла з 6% до 19%.
Ситуація ускладнюється також російською політикою на окупованих територіях, яка цілеспрямовано сприяє руйнуванню української ідентичності серед молоді. Згідно з даними Центру громадянської просвіти «Альменда», на тимчасово окупованих територіях проживає понад 600 тисяч молодих людей віком від 18 до 29 років, на яких активно впливає агресивна російська політика. «Втрата зв’язку з цією молоддю та з тими, хто перебуває за кордоном, без належної інтеграції, може призвести до формування покоління, яке не ідентифікує себе з українським суспільством», – йдеться в аналітичному звіті.
Молодь в Україні – це особи віком від 14 до 35 років. Важливо зазначити, що в рамках Національної молодіжної стратегії до 2030 року виокремлені чотири основні вікові групи молоді:
- 14-18 років: учнівська молодь, що визначається з освітніми та професійними орієнтаціями.
- 18-24 роки: молодь, яка зазвичай отримує фахову або вищу освіту і розпочинає трудову діяльність.
- 24-29 роки: молоді люди, які вже визначилися з професією, але стикаються з проблемами працевлаштування.
- 29-35 років: особи, що мають досвід роботи, часто потребують перекваліфікації та активно залучені до суспільного життя
Інформує enovosty.com