• Головна
  • Хто і як "робить" погоду у Черкасах?
13:40, 26 листопада 2009 р.

Хто і як "робить" погоду у Черкасах?

Метеорологи визначають погоду за допомогою сучасних приладів та народних прикмет.

Без прогнозу погоди не обходиться майже ніхто. Втім, іноді погода попри усілякі передбачення змінюється прямо на очах. І з цим нічого не вдієш. "Прес-Центр" вирішив поцікавитися у черкаських синоптиків про особливості погодних умов у нашій області, чи довіряють місцеві метеорологи народним прикметам і якою буде цьогорічна зима.

Погода по-черкаськи

– Загалом прогнози, які дає наша служба, справджуються на 90 відсотків, – зізнається начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології МНС України Віталій Постригань. – І ста відсотків ніхто ніколи не дасть, адже рух повітряних мас часто буває непередбачуваним і останнє слово завжди залишається за природою.

Черкаський обласний центр з гідрометеорології працює з 1954 року, і цьогоріч він святкуватиме річницю – 55 років, а найстарша метеорологічна станція діє в Умані і заснована ще у 1885 році.

– У Черкаській області довго працювала й синоптична група, яка, застосовуючи карти погоди, спостереження з космосу тощо, могла спрогнозувати погоду на місяць наперед, але зараз залишилися лише метеорологи. Вони не прогнозують, а, спостерігаючи за природними явищами, можуть скласти прогноз на один або два дні, – зазначає Віталій Постригань.

Робити це не так просто. Працювати метеорологам доводиться цілодобово, постійно спостерігати за найменшими змінами неба і стовпчика термометра.

– За свою зміну я щотри години і вдень і вночі роблю заміри температури повітря, ґрунту. Визначаю тиск, видимість тощо, – розповідає працівниця Черкаської авіаметеорологічної станції Ніна Білоус, яка має 50-річний стаж. – Уявіть, посеред поля в глуху ніч треба ходити по метеомайданчику і записувати показники усіх приладів. Одним словом, ніби партизани.

Отримані дані заносять у комп'ютер, де спеціальна програма розміщує їх на карті України. За допомогою такої карти київські синоптики прогнозують, де завтра ймовірно буде вітер, ітиме дощ, сніг чи світитиме сонце...

Інколи по допомогу до спеціалістів звертаються прості люди, наприклад, щоб весілля відсвяткувати у сонячний день. У великій пригоді прогнози погоди стають сільському господарству та авіації. За словами метеорологів, раніше у Черкасах жоден літак не мав права здійснити посадку без остаточного дозволу синоптика та метеоролога. Зараз же пілот усю відповідальність бере на себе, а прогноз погоди лише допомагає йому.

– Пам'ятаю, колись перед Новим роком над Черкасами стояв дуже густий туман. Однак літакам, яких тоді літало чимало, сідати треба було, адже і пасажири, і пілоти хочуть свято зустріти у сімейному колі, – розповідає Ніна Іванівна. – Правду кажучи, тієї ночі ми підключали не лише прилади, а й інтуїцію. Майже дві години очей з неба не зводили, нервувались, вичікували найсприятливіших умов. І таки допомогли здійснити посадку всім літакам.

Прикмети теж у пригоді

Послуговуються черкаські погодні ясновидці і народними прикметами. Кажуть, якщо взимку похмуре небо – очікуй потепління, якщо ж ясне – буде холодно. Коли на вулиці дощ і в калюжах утворюються бульбашки, то злива ітиме цілий день, а коли одна половина неба темна, а інша світла – то дощ омине. Допомагають і спостереження за тваринами та птахами: якщо горобці купаються у пилюці – задощить.

– Нашу станцію охороняє пес Барсик, який може зі стовідсотковою точністю передбачити грозу та блискавку, – каже Ніна Білоус. – Одного разу у серпні він зачепився цепом за дерево, а надворі саме гриміло. Ми його пожаліли і пустили до себе в кімнату. Тварина так злякалася, що тепер за кілька годин передчуває негоду і ховається у будинок.

Хоча керівник Черкаського обласного центру з гідрометеорології МНС України Віталій Постригань говорить, що в останні роки внаслідок глобального потепління, регіональних змін клімату прикмети не справджуються. І одна й та ж прикмета не діє на всій території України. Не варто також повністю довіряти прогнозу погоди в Інтернеті. Фотографії атмосфери над Європою, які міжнародні метеорологічні центри отримують з супутників, можуть бути давніми, а прогнози неправильними.

Якою буде зима 2009–2010 року

За багаторічними спостереженнями, погоду на Черкащині визначають кілька циклонів та антициклонів. Влітку інколи зазвичай господарем є Азорський антициклон, тоді надворі спека, а подекуди й засуха. Взимку в основному погоду робить Сибірський антициклон, тоді на вулиці буде мороз і сонце. Також на погодні умови нашої області впливає Південний циклон, який узимку приносить снігопади й заметілі, а влітку – дощі та град.

Завдяки розташуванню Черкащини між теплою й вологою Атлантикою та холодним взимку Азійським континентом, зимовий період в області є нестійким: морози чергуються з відлигами, опадами у вигляді дощу та снігу.

Зима 2009–2010 року очікується короткою, холодною та достатньо сніжною. В грудні і першій декаді січня переважатиме холодна і морозна погода з періодичним випадінням снігу. Температурний режим не буде надто низьким (до -28°С), а максимальна температура не буде вищою за +10°С. З другої декади січня внаслідок послаблення Сибірського антициклону буде відлига, а в лютому почнуться весняні процеси, у березні значно потепліє.

Погодні рекорди Черкащини з початку ХХ ст.

– Найвищу температуру повітря влітку (+39°С) зафіксували 10 серпня 1966 року, а найхолодніше літо було у 1976 році (середня температура +17°С).

– Найбільше опадів випало у 1949 році – у 1,5 разу вище норми.

– Найсильніший вітер (шквал зі смерчоподібним вихором) зафіксували 7 червня 1975 року. А смерч у серпні 1969 року, який виник між Уманню та Христинівкою, пронісся територіями 18 населених пунктів.

– Град завбільшки з перепелине яйце випав у Шполянському та Уманському районах у липні 1969 року.

– За останні 50 років на Черкащині зими потеплішали на 1,2°С, випадає менше снігу. За останні десять років кожна третя зима – тепла.

– Найтеплішою була зима 1989–1990 року (інколи температура на території Черкащини сягала до +17°С). Найхолодніший зимовий день зафіксували у Смілі у 1935 році (-41°С).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...