Виконком погодив зміну 21-ї назви черкаських вулиць

Сьогодні  виконком підтримав проект рішення міської ради «Про перейменування вулиць, провулків, узвозів у місті Черкаси». У документі йдеться про зміну  21-єї назви.  Переважна більшість нових топонімів,  на які пропонуються замінити існуючі назви вулиць, провулків та узвозів,  мотивана  саме історичним минулим нашого міста.  Також у вказаному проекті рішення є кілька назв, які тісно переплетені з сучасними подіями Майдану та подіями на Сході України.

Як пояснив заступник міського голови Олександр Ільченко, пропоновані у цьому документі нові  назви вулиць, провулків та узвозів були  узгоджені  топонімічною комісією та підтримані на громадських слуханнях, які відбулись у Черкасах наприкінці липня цього року.
– З усього переліку вулиць, провулків та узвозів,  які виносились на розсуд громадськості було підтриманопрактично всі пропоновані історичні назви. За винятком  кількох. Тоді серед їх пропозицій було запропоновано перейменувати вул. Вербовецького на вул. Кобзарську (тоді як топонімічна комісія висловилась за зміну на вул. Монастирську). А також громадськість прагнула змінити назву вул. Ільїна на вул. Гайдамацьку . Хоча топонімічною комісією  пропонувалась історично обумовлена назва Надпільна.  Тому усі ці пропозиції сьогодні будуть винесені на розгляд виконкому, – наголосив Олександр Анатолійович.
 Під час  обговорення перейменування вулиць члени виконкому одностайно  підтримали  такі зміни:

1. вул. Вербовецького  –  на вул. Монастирську;
2. вул. Ворошилова  –  вул. Дахнівська Січ;
3. узвіз Дзерджинського  – узвіз Білоцерківський;
(цю назву узвіз носив у 1916-1923 роках).
4. вул. Фрунзе –  вул. Верхня Горова;
(Назву «Верхня Горова» вулиця носила в 1893-1923 роках. Одна з найдавніших вулиць Черкас. Адже, як відомо, у 1826 році було прийнято план петербурзького архітектора Вільяма Гесте, згідно з яким Черкаси мали бути переплановані згідно з Гіподамовою (квадратною) системою. Таким чином протягом ХІХ ст. було знищене давнє стихійне планування черкаських вулиць та їх назви. Уціліли лише кілька вулиць та їх фрагментів поблизу дніпровських берегових схилів, де рельєф і порізаність берега не дали у повній мірі застосувати гіподамову систему. Таким чином, вулиці Верхня Горова і Нижня Горова, а також деякі інші (переважно узвози), є рештками давнього стихійно виниклого планування вулиць ХVІІ-ХVІІІ століть, а їх назви, ймовірно, є найдавнішими уцілілими назвами вулиць нашого міста, єдиними у своєму роді. Це вулиці, по яких, очевидно, ходили ще гайдамаки Максима Залізняка і могли ходити козаки Богдана Хмельницького).
5. вул. Калініна –  вул. Нижня Горова;
(Вул.Калініна – у 1983-1923 роках  була вулицею Нижня Горова. Як і вищевказана Верхня Горова є однією з найдавніших вулиць і вуличних назв міста Черкас, хоча, очевидно, й дещо молодшою, ніж Верхня Горова).
6.  вул. Кірова –  вул. Стятотроїцька;
(Перейменування вул.Кірова – на вул вул.Святотроїцьку відбувається за клопотанням Святотроїцької громади УПЦ Київського патріархату, кафедральний Святотроїцький собор якої знаходиться саме на цій вулиці).
7.  вул. Комунарів –  вул. Змагайлівська;
(Ця вулиця проходить через рештки колишнього села Змагайлівки, приєднаного до Черкас ще у 1930-х роках).
8.  вул. Луначарського  – вул. Генерала Момота;
9.  вул. Мініна і Пожарського – вул. Соснівська;
(Проходить через центр Соснівки, одного з давніх мікрорайонів міста).
10.  вул. Піонерська – вул. Митницька;
 
(вул.Піонерська – у 1893-1916 рр. була вул.Митницькою. У І-й половині ХІХ ст. ця вулиця вела на Митницю).
11.  вул.Рози Люксембург – вул. Гуржіївська;
 
(вул.Рози Люксембург – у 1893-1908 роках була вул.Гуржіївською, до 1893р. – вул.Петрівська. Назва Гуржіївська пов’язана з одним із її першопоселенців. Це прізвище і нині поширене у Черкасах і на Черкащині (наприклад, відомий український історик Гуржій, уродженець с.Худяки Черкаського р-ну).
12.  вул. Сєдова – вул.Пречистенська;
 
(вул.Сєдова – у 1893-1916 рр. вул.Новопречистенська. Після того, як була розібрана за ветхістю попередня церква Різдва Пресвятої Богородиці (на розі Шевченка/Пастерівської) саме сюди було перенесено цей храм, котрий у 1920-і рр. був єпископським кафедральним собором УАПЦ).

13.  вул. Постишева – вул. Праслов’янська;
( Проходить поряд із праслов’янським Василицьким городищем зарубинецької культури (ІІ ст. до н.е. – І н.е.).

14.  узвіз Островського  –  узвіз Старособорний; 
 
(узв. Островського – у 1893-1923 роках називався Старособорним узовом. Це – одна з найдавніших черкаських назв. Пов’язана з існуванням тут же, на Дзеленьгорі, між вул.Розкопною і узв.Островського давнього храму, котрий не існував вже у кінці ХІХ ст., тому узвіз вже тоді отримав цю назву).
15. провулок Герцена – провулок Хижняківський;
 
(пров.Герцена – у 1916-1923 пров. Хижняківський. Назва, очевидно, походить від прізвища першопоселенця).
16.  узвіз Клубний – узвіз Острозький;
(Веде до колишнього Острогу, затопленої нижньої частини міста, розташованої навколо Черкаського Замку. Єдиний об’єкт, де можна увічнити цей історичний черкаський мікротопонім).
17.  провулок Кірова – провулок Ручай;
18.  Котовського узвіз – Грецький узвіз
 
(Розташований поблизу Грецької гори біля одного з берегів Дніпра);
19.  вул. Чкалова  – вул. Татинецька;
Також після тривалих дискусій членами виконкому було підтримано пропозиції перейменувати:
20.  вул. Ільїна  – на вул. Героїв Майдану; 
21.  вул. Петровського – на вул. Гайдамацьку.
Варто відзначити, що це рішення виконкому  ще не остаточне. Тоді як своє заключне слово з приводу перейменування вищеназваних  вулиць, провулків та узвозів  мають сказати депутати на найближчій сесії міської ради,  на яку  й виноситиметься  вказаний проект рішення.
rada.cherkassy.ua
Вулиці перейменування декомунізація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
56 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Новини компаній
Альфа-Банк Україна та Укрсоцбанк, які входять у міжнародну банківську групу ABH Holdings S.A. зі штаб-квартирою в Люксембурзі, об'єднують свої активи, щоб стати найбільшим приватним банком України. Про те, як відбувається злиття, коли воно завершиться і які вигоди від нього отримають клієнти, нам розповів Сергій Зарічнюк, регіональний керівник із продажу та дистрибуції Центрального регіону Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку.  Коли Альфа-Банк Україна та Укр...
Новини компаній
Погана погода? Нудьга? Начебто все добре, але чогось не вистачає? Ми знаємо, що Вам допоможе! Годинник з натурального дерева. Він потіше Вас теплом, властивим всім натуральним матеріалам. Годинник буде радувати Ваше око та привертати увагу оточуючих своєю неординарністю. Чи багато Ви бачили таких нестандартних рішень? Годинник З ДЕРЕВА! Він прикрасить собою витончену жіночу руку й додасть брутальності образу чоловіка. Він приваблюють як дорослих, так і під...
Политические новости
Один з лідерів опозиції Олександр Вілкул на своїй сторінці в Facebook написав : «Шановні друзі! Вітаю вас з Днем міста Черкаси. Бажаю вам і вашим родинам миру, добра і благополуччя! Зі святом!».
Суспільство
Наразі Черкащина перебуває у смузі підвищеного атмосферного тиску. 16 вересня циклон з північної Атлантики принесе на Черкащину похолодання та невеликі дощі. Температурний фон знизиться на 2-4º. 17-18 вересня  утримається прохолодна та суха погода, нічна температура знизиться до +6+8º, денна до +18+20º, повідомили в обласному гідрометцентрі. Відчуття холоду додаватиме посилений північно-західний вітер. у ці дні можливий перехід середньодобової температури...
Суспільство
15 вересня Черкасами курсуватиме на десять тролейбусів більше, аніж зазвичай на вихідні. Їздитимуть вони за продовженим графіком роботи, а пасажирів перевозитимуть безкоштовно, повідомили в мерії. 1, 7, 7А і 10 перевозитиме пасажирів до 23.00 і їздитиме з інтервалом 35 хвилин. Графіки складені таким чином, що бульваром Шевченка цей транспорт курсуватиме через кожні 5-8 хвилин. Тролейбусний маршрут №3 (санаторій «Україна» – «Залізничний вокзал») працюватиме...
Суспільство
Відповідні рішення на своєму засіданні ухвалив виконавчий комітет. 14 вересня, із 10.00 до 16.00 проїзд транспорту обмежать на Остафія Дашковича між бульваром Шевченка та Хрещатиком. У цей час тут проводитимуть роботи з облаштування фасаду однієї з будівель, повідомили в мерії. Із 14.09.2018 до 28.09.2018 заборонять рух вулицею Новопречистенською між Надпільною та Благовісною. У цей період відбуватиметься прокладання зовнішньої мережі теплопостачання до но...
Пригоди
Пожежа сталася в Умані, на другому поверсі 9-ти поверхового житлового будинку на вулиці Горького. Першочерговими завданнями пожежно-рятувального підрозділу, який прибув на місце пожежі, стали рятування людей із задимленого будинку та гасіння пожежі. Працюючи в апаратах на стиснутому повітрі, вогнеборці із 9-го поверху будинку евакуювали на свіже повітря жінку, яка перебувала на останньому місяці вагітності, повідомили в ГУ ДСНС у Черкаській області. Рятува...
Суспільство
11 жовтня відомих і успішних об’єднає Черкаський міжнародний економічний форум-2018. У програмі форуму чотири панельні дискусії, 20 спікерів-експертів, знайомства та зустрічі з власниками провідних компаній та стартапів, представниками інвестиційних фондів та міжнародних організацій. Місце проведення форуму - вул. Сумгаїтська, 8. Автомобільний завод "Богдан".