В Черкасах презентували систему електронних державних закупівель «ProZorro»

В Черкасах презентували систему електронних державних закупівель «ProZorro». Які зміни вона привнесе –дізнавалося «Громадське ТБ: Черкаси».

На сьогоднішній день система повністю створена, пройшла тестування в Державному управлінні справами і вийшла на стадію працюючого пілота. Систему розробили і створили українські активісти за активної підтримки IT-бізнесу, влади і грузинських експертів. Профінансували її створення комерційні електронні торгівельні майданчики. Наразі система формально належить Transparency International Україна – це найавторитетніша міжнародна організація, яка займається боротьбою з корупцією. Після завершення пілотного проекту система буде безкоштовно передана державі.

– Над реформою державних закупівель ми працюємо більше року. Це єдина реформа, яку в Україні роблять, починаючи не з політичної волі, а з ініціативи громадського суспільства. Група ініціаторів зібралася більше року тому назад для того, щоб визначити, якими мають бути державні закупівлі, щоб бізнес знову повірив державному закупівельнику, хотів торгувати з державою і для того, щоб знизити шалену корупцію, яка в цій сфері завжди існувала. Ми вирішили, що має бути створена певна електронна закупівельна система, оскільки комп’ютер хабарів не бере. Процес, таким чином, буде більш прозорим на усіх етапах закупівлі та більш простим для доступу підприємців, – розповідає представник Системи електронних державних закупівель «ProZorro» Кристина Гуцалова. 

Творці «ProZorro» запевняють – система має бути такою, якій усі довіряють. Розпочала вона працювати з лютого і, як запевняють її розробники, набиратиме оберти. Є і перші “перемоги”: Київська міська рада ухвалила рішення на перехід всіх електронних закупівель на «ProZorro».

Система «ProZorro» складається з центральної бази даних, модуля аукціону та підключених до них електронних торговельних майданчиків. Прослідковується певна аналогія з біржою і брокерами: майданчики працюють з центральною базою даних, кінцеві ж користувачі можуть обирати будь-яку точку входу до системи.

На Черкащині в цій системі вже почали працювати деякі соціальні заклади. Зокрема, Черкаська обласна лікарня, Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» , Христинівський районний центр зайнятості.

На запитання від «Громадського», як же суспільство зможе контролювати закупівлі, творці системи пояснили: залучатимуть і громадськість, і волонтерів, і журналістів.

– Ми будемо створювати спеціальні робочі групи. Експериментально, наприклад, ми вже залучали студентів-волонтерів, і вони аналізували закупівлі. Перевіряли, де не прийшли постачальники, де були висунено неконкурентні умови, де були заявлені неправильні строки. І це стало підставою для прийняття певних кадрових рішень. Власними силами ми не можемо проаналізувати більше сотні тендерів, які з’являються в системі щодня, - каже Кристина Гуцалова.

Технічно, в майбутньому роботу системи контролюватиме той державний орган, якому ця система буде передана після пілотного проекту. Фактично – громадськість, бізнес, політики. 

Зазначимо, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до кінця 2016 року планує перевести всі державні закупівлі, за винятком специфічних і оборонних, в електронний формат. Система буде побудована шляхом об'єднання «ProZorro» і публічного порталу держпідприємства «Зовнішторгвидав». 

Громадське ТБ: Черкаси
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии