• Головна
  • Торгівлю "по-кримськи" хочуть запровадити черкаські фермери
16:45, 2 листопада 2009 р.

Торгівлю "по-кримськи" хочуть запровадити черкаські фермери

З-поміж проблем, що заважають нині фермерам розкрити свій потенціал – їхня незгуртованість. Так вважає виконавчий директор Асоціації фермерів та землевласників Черкащини Михайло Галамага.

– Чи можуть організувати фермерів кооперації?

– Так. Програму підтримки їх розвитку було затверджено Урядом ще на початку літа. Але ініціатива повинна йти знизу. Нині я кажу в селах людям, що у них міг би бути створений кооператив і що це було б вигідно. Але пішла розмова, що з першого січня заборонять продавати молоко. Людей вже це більше хвилює. (Під час підготовки матеріалу стало відомо, що 22 жовтня Верховна Рада дозволила до 2015 року продавати на ринках домашнє м'ясо та молоко. – Ред.). Хоча зрозуміло, що треба господарювати так, щоб цього молока рука людська не торкалася. І от цю проблему міг би якраз розв'язати кооператив. Він би мав молоковоз, що забирав би в людей молоко, видоєне доїльним апаратом. Він, до речі, теж міг би бути власністю кооперативу, хоч тут я б радив кожному мати свій. І тоді вже можна було б продавати молоко не за1-1,1 грн., а за 2 грн. і більше. Зі збільшенням ціни на молоко і кількість корів зросте. По-друге, кооператив може на місці переробляти це молоко на сметану чи сир. А ще ж є зернові кооперативи тощо. І держава зобов'язалася компенсувати 90% придбаного для кооперативу майна.

– Фермери Черкащини займалися в основному вирощуванням сільськогосподарських культур. Чому тваринницька галузь менш розвинута?

– Щоб займатися тваринництвом, треба мати відповідні приміщення, а їх немає. Однак будемо відверті: майже кожне фермерське господарство тримає в себе свинопоголів'я. Адже перш ніж збувати зерно за невигідною ціною, його ліпше пустити на відгодовування свиней і тоді продати м'ясо. Але знову ж – кому? Перекупнику невигідно, а на ринок фермеру не так легко пробитися. Тож хочемо застосувати на Черкащині досвід роботи кримських фермерів. Вони у себе організували торгівлю з наметів. Фермер отримує відповідні дозволи на те, що він у визначеному місці може торгувати відповідною продукцією, яка буде дешевшою, ніж на ринку. Намет цей можна поставити навіть у житловому масиві. Завчасно попереджені жителі мікрорайону можуть навіть замовляти потрібну їм сільськогосподарську продукцію. У Криму кажуть, що така система торгівлі дуже вигідна, адже немає проблем зі збутом продукції, та й плата за торговельну точку надходить у бюджет, відповідно до території, де розташований намет. Наша Асоціація вже написала щодо цього питання декілька листів міському голові Черкас. Поки що ніхто на них не відреагував.

– Чи реально нині молодій людині стати фермером?

– Створити зараз фермерське господарство можна лише на основі своїх паїв. Якщо ж їх немає, то лише на основі орендованих земель зробити це буде практично неможливо.

* * *

Як пояснив начальник Черкаського обласного управління у справах захисту прав споживачів Микола Залізняк, перед тим як фермеру продавати у місті сільськогосподарську продукцію з наметів, йому слід здати зразки цієї продукції на випробування у лабораторію санепідемстанції чи Центрального ринку. А покупці, щоб не ризикувати своїм здоров'ям, відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів" мають право і повинні при покупці цих продуктів ознайомитися з документами, що підтверджують їх належну якість.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...