• Головна
  • На Черкащині розкрадають торфовидобувні підприємства (документ)
10:30, 7 березня 2015 р.

На Черкащині розкрадають торфовидобувні підприємства (документ)

Громадські організації Черкаського району б’ють на сполох, бо підозрюють, що в районі знищуються підприємства по видобутку торфу. Мова йде про “Ірдиньторф”, “Черкаситорф” та “Ірдинь-Агроторф”. Свої підозри активісти виклали у листі до Прем’єр-міністра, міністра Міненерговугілля, генерального прокурора, гендиректора ДК “Укрторфу”, голови Черкаської ОДА, прокурорів області та району і народного депутата Владислава Голуба. Про це повідомляє ДЗВІН

“Має місце вирізання та розкрадання майна брикетного заводу – шліфувальні станки, преси 60 тонн, атомобілі, запасні частини та ін. Так, 12.12.2014 року було зроблено демонтаж та вивезення з 15.12.2014 року в невідомому напрямку невідомими особами 5 ємкостей для ГСМ, станків в робочому стані та тих, які можна віднови для роботи підприємства та виготовлення брикету. 09.02.2015 було вивезено редуктор робочого крану, електромотори, фрезерний барабан автомобілем ЗІЛ № 22-23 ЧКО та здано на металолом в м. Сміла, 13.02.2015 р вирізано та вивезено для здачі на металолом нержавіючі деталі барабанів, ведеться вирізання колії”, – перераховують збитки активісти.

Більше того, стверджується в листі, розкрадається і сам торф, а прибутки осідають у кишенях місцевих ділків.

ЛИСТ-працівників-Черкаситорф

ЛИСТ-працівників-Черкаситорф

“До нас звернулись жителі села Ірдинь – працівники підприємства. Коли почали вивчати питання, з’ясувалося дуже багато цікавих фактів, які доводять, що «Черкаситорф» свідомо довели до такого стану останні керівники (Давидов І.М., Куліш , Братков Т.М., Сметанко І.М., Слизький С.М.), – цитує черкаське видання “ГромЧе” заступника голови громадської організації «Антикорупційна солідарність» Сергія Ладана. – Впродовж останніх років відбувався незаконний видобуток торфу Ірдинського родовища. Лише за минулий рік підприємство офіційно видобуло біля 12 тисяч тонн торфу та виробило 2,6 тонн брикету. Тоді як за свідченнями працівників, фактично видобуто було більше 30 тисяч тонн торфу та більше 10 тисяч тонн брикету. Елементарні підрахунки показують, що лише на цьому керівництву вдалося заробити у власні кишені поза державою майже сім мільйонів гривень. І це, не рахуючи тотального грабунку техніки та оснащення!”

За словами активіста, для «обслуговування» «Черкаситорф» було створено дві структури – «Лани Черкащини» та «Теплові альтернативи». Саме перед цими підприємствами «Черкаситорф» має шалені, і, ймовірно, фіктивні борги, за які і було конфісковано техніку рейдерством.

“Із підприємства вирізано та вивезено станки, преси, цінне обладнання, автомобілі, фрезерні барабани, запасні частини… А найцікавіше, що згодом цю техніку було знову повернуто «Черкаситорфу», але вже на правах оренди. А це близько 30 тисяч гривень на місяць”, – відзначає Сергій Ладан.

Власне, проблеми на підприємстві почалися ще у 2010-2011 році. Тоді працівники зверталися до усіх можливих інстанцій, наводячи приклади розкрадання техніки та незаконного видобутку торфу. Після тривалої колотнечі та численних перевірок чимало з фактів було доведено і навіть розпочато кримінальні провадження.

“Однак прокуратура Черкаського району, яку на той час очолював одіозний Руслан Олійник (син екс-нардепа Володимира Олійника), ці справи просто гальмувала. Сьогодні ці кримінальні провадження відновлено завдяки новому керівництву прокуратури Черкаського району”, – констатує Сергій Ладан.

З того часу на підприємстві змінилося кілька директорів. Кожен приходив із обіцянками навести лад, однак замість цього продовжував справу попередників.

“Цікаво, що підприємство «Черкаситорф» є одним із трьох черкаських підприємств (разом із «Ірдиньторф» та «Ірдинь-Агроторф»), що підпорядковується такому собі ДП «Київторф». Директор – Журавльова Л.В. Остання структура не має власного виробництва, однак саме тут вирішується призначення керівництва та інші важливі для життєдіяльності підприємства питання. Власне, це дозволяє зробити висновок, що саме ця структура у першу чергу зацікавлена максимально нагріти руки на державній власності”, – вважає Сергій Ладан.

До речі, останнє керівництво підприємства доклало максимальних зусиль, аби про роботу «Черкаситорфу» було якомога менше відомо громадськості. Задля цього практично знищено профспілку та звільнено значну частину працівників.

“Незрозумілою у цій ситуації є позиція районної та обласної влади. Більше того, коли ми почали ходити кабінетами і надсилати звернення в усі структури, чимало можновладців відверто дивувалися, адже вважали, що «Черкаситорф» – це приватна власність! – обурюється громадський активіст. – Фактично на проблему просто закривають очі, хоча у ситуації енергетичної кризи «Черкаситорф» могло б стати більш ніж рентабельним і приносити реальні кошти до бюджетів всіх рівнів”.

Утім, виникає стійка підозра, що саме обласна і районна влада “кришують” специфічний “енергозберігаючий” бізнес. Адже ще у 2013 – 2014 роках народні депутати Леонід Даценко та Віктор Тимошенко неодноразово звертали увагу правоохоронців на ситуацію із Ірдинським торфородовищем.

Як результат, у березні 2013 року прокуратурою Черкаської області затверджено та звернено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно директора державного підприємства «Черкаситорф» та його пособника.

Вказані особи підозрювалися у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 2 ст. 366 КК України (привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем, легалізація доходів одержаних злочинним шляхом, службове підроблення).

Встановлено, що посадовці, протягом вересня – листопада 2011 року, виготовляючи підроблені документи, незаконно розтратили державні кошти у сумі 2 млн. грн.

А в липні 2014 року фахівці Держфінінспекції в Черкаській області під час ревізії Дочірнього підприємства «Черкаситорф» Державного підприємства «Київторф» виявили порушень, що призвели до втрат, на суму 314,2 тис. гривень.

Зокрема, підприємством проводилася реалізація торфу та торфобрикету за цінами, нижчими за визначені калькуляціями, чим завдано збитків на суму 152,5 тис. гривень.

Ще фінінспекторами було встановлено, що попри відсутність затверджених фінансових планів на 2012-2013 роки, ДП «Черкаситорф» проведено витрати на оренду легкового автомобіля та списання державного майна на загальну суму 80,8 тис. грн, та встановлено інші порушення, що призвели до збитків на загальну суму 20,6 тис. грн (придбання паливно-мастильних матеріалів за завищеними цінами і їх зайве списання, проведення видатків без отримання товарів, робіт та послуг).

Також працівниками Держфінінспекції було виявлено недостачу товарно-матеріальних цінностей ДП «Черкаситорф» на загальну суму 60,29 тис. гривень.

Крім того, за результатами проведеного контрольного заходу було встановлено фінансові операції, що можуть свідчити про факти штучного доведення підприємства до банкрутства.

Однак досі ані народні депутати, які звертклись із запитами, ані громада Черкаського району не чула про те, що когось за розкрадання торфу та майна торфовидобувних підприємств посадили. Натомість чули про надзвичайний інтерес деяких керівників до схем розкрадання, які розцвіли ще при їхніх попередниках за часів Януковича – Тулуба…

Тетяна Воронцова
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#черкаси #черкассы #торф #крадії #лист #підприємство #спалах #воры #кража #криминал
Оголошення
live comments feed...