• Головна
  • Черкаський професор розповіла про Другий Спас
12:32, 19 серпня 2014 р.

Черкаський професор розповіла про Другий Спас

Сьогодні,  19 серпня в Україні святкують  Другий Спас, або Преображеніє Господнє. Викладач кафедри Української літератури та компаративістики Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, професор Ярмоленко Наталія Миколаївна, яка є фахівцем з фольклористики, розповіла про історію, християнські і язичницькі витоки  свята, - розповідає "Про Головне".

«Другий Спас (Преображення Господнє) святкують 19 серпня за новим стилем. “Спас” – скорочена форма імені Іісуса – “Спаситель”, тобто це свято Христа. Що означає Преображення Господнє? У кінці свого життя Іісус Христос відкрив учням Свою долю: Він постраждає за людей, буде розп’ятий на Хресті й воскресне. А щоб Йому повірили, Іісус покликав трьох апостолів на гору Фавор і на доказ Своєї Божественної сутності перетворився перед ними: обличчя Йому посвітлішало, одяг став білосніжним, а в цей час голос Бога Отця з хмари провістив про Божественну природу Сина. Церква постановила свято, щоб віряни завжди пам’ятали про цю подію. Тому свято іноді називають Спасом на горі.

Язичницькі ж корені свята пов’язані з ідеєю зняття табу на плоди нового врожаю. 

Цей Спас у народі називають яблучним. Колись їсти садовину до Спаса вважалося гріхом. Особливо це стосувалося жінок, у яких померли діти. А 19 серпня правовірні освячували в церкві яблука, груші, обжинкові вінки з пшениці чи жита, у деяких регіонах медові соти. Після освячення роздавали усім фрукти, вважаючи, що Матір Божа на тому світі дасть по яблучку тим померлим діткам, чиї батьки дотримувалися табу. Парубки не їли яблук до Спаса, щоб мати рум’яну й гарну дружину, як те яблучко. Негідні дівки, що позбулися дошлюбних дітей, взагалі не йшли до церкви, щоб їм не піднесли яблучка й тим самим не викрили привселюдно їхнього сорому.

Спаса – день поминання померлих родичів. За народними віруваннями, мертві провідують живих на Страсний четвер, на Зелені Свята й на Спаса. Повернувшись із церкви, родина сідала за стіл розговлятися: їли яблука з медом і запивали плодово-ягідним вином – “щоб садовина родила”. Люди вірили, що освячені плоди набувають чарівної сили, і якщо відкусити шматочок яблука й задумати бажання, то воно обов’язково збудеться. У цей день печуть пироги з яблуками. У багатьох місцевостях на Спаса святкували обжинки – Свято врожаю. Освячені в церкві обжинкові вінки зберігали, а вилущеним із них зерном починали озимий посів жита чи пшениці, щоб і наступний урожай був багатим. Після яблучного Спасу літо закінчується, вдень буде прохолодніше, а ночі взагалі холодні, тому в народі говорять: “Прийшов Спас – готуй рукавиці про запас”, “Другий Спас шубу припас”. Після Спаса у вирій відлітають птахи. Існує прикмета, що якщо чорногузи відлетіли за тиждень до Спасу, то зима буде ранньою й холодною, а весна теплою. Вважалося, що після Спаса, із відльотом останньої ластівки закінчується літо й наступає осінь».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Черкаси #Яблучний Спас
Оголошення
live comments feed...