
На Черкащині виготовляють комплектуючі для російских БУКів
Україна більше не постачає до Росії товари подвійного призначення. Так ще минулої п'ятниці говорив міністр закордонних справ. На жаль, наші журналісти у Черкаській області - знайшли те, що доводить зворотне. Назва цієї ракетної установки в Україні тепер відома всьому світу. І відома трагічно.
Про це йдеться в сюжеті Подробности-ТВ.
Саме з такого ЗРК БУК був збитий малайзійський "Боїнг". Але мало хто знає, що комплектуючі для російських буків виготовляють у самому центрі України.
- Це трансмісія, будемо говорити із запасними частинами , які випускаються на Шполянському заводі запасних частин для військової техніки , так званої бук. Це виготовляється і до сьогоднішнього дня.
Колишній директор Шполянського заводу запасних частин Михайло Шандрук показує фотографії, зроблені на Митищенському "Метровагонмаші", де й випускають ті самі ЗРК. Його звільнили три роки тому, коли почав цікавитися, чому українське підприємство працює на оборону чужої держави.
Михайло Шандрук, колишній директор заводу запасних частин:
- Фактично контролює цей завод Росія. Російська федерація не має і не може виготовити ці запасні частини десь в іншому місці. Знаю, що виготовляють їх за заощадженням, щоб на майбутнє хватило, яким чином перевозиться і передається, я не знаю.
Шполянський завод відкрили в 1967 році, як філію "Метровагонмаша", розташованого в Митищах Московської області. Після розпаду Союзу підприємство так і залишилося філією. Виготовляли комплектуючі до вагонів метро, а заодно і "воєнку" для Росії.
Дозвіл на це видало вітчизняне міністерство промисловості. Чому українські робітники зараз працюють на армію країни-агресора, нам на заводі не пояснили. Мовляв, директор у відпустці.
- Мы вообще на военку ничего не готовим, да, мы изготавливаем гидравлику на непосредственно к силовому тягачу гусеничному, который поставляется непосредственно на Челябинский тракторный завод.
- Но предприятие российское это вот?
- Да!
З власником заводу взагалі історія детективна. У фонді держмайна нас запевнили, що підприємство належить Російській Федерації. Правда, офіційного підтвердження не надали.
А ось документи, які потрапили до наших рук, свідчать про зворотне. На кінець 2012 року фонд держмайна не підтвердив права власності Росії на "Шполянський завод".
Про те ж саме вже у квітні 2014 року, доповіло головне управління контррозвідки СБУ. Але розплутати цю складну історію в телефонному режимі допоміг нинішній директор заводу. Той таки, який у відпустці.
Андрій Москва, директор Шполянського заводу запасних частин:
- Есть два предприятия: есть украинское предприятие, где люди у нас находятся - это украинское предприятие. А есть филиал российского метровагонмаша, завод который занимается изготовлением вагоном и рельсового транспорта.
- А кто власник? Хтось з Росії?
- Российская Федерация, юрлицо Росссийская Федерация.
Про те, що у них "під носом" працює російське підприємство, у Черкаській обладміністрації навіть не знали. Поки не розберуться в ситуації, чиновники коментувати не поспішають. Тим часом завод працює і постачає в Росію комплектуючі для ракетних комплексів.