Земельний бунт на Черкащині охопив селян

У селі Колодистому Тальнівського району земельний бунт: виявилося, що ті земельні наділи, які селяни обробляли більше десятка років, вже передані іншому орендареві. При цьому люди встигли засіяти ділянки. Коли на полі, куди заїхала невідома техніка, зібралось все село, людям оголосили, що на їхню землю претендує жи­тель міста Донецька, депутат Черкаської обласної ради Юрій Коротков.

Цікаво, що жителі Колодистого з листопада минулого року оббивали пороги Держземагенства, щоб продовжити свої договори оренди, однак документи постійно невідомо-куди зникали. Чотири рази селяни над­силали рекомендованими листами пакети документів на адресу черкаського земагенства, їздили туди осо­бисто, але відповіді так і не отримали. Зате за цей час  на землю укладались договори із Коротковим.

Глибокі корені конфлікту розкопала місцева газета «Колос» (№25 від 28 березня). Треба поверну­тися до 2002 року, коли тим жителям села Колодисте, які тримали худо­бу, були надані орні земельні ділянки із земель державно­го запасу за межами села для сінокосіння і випасан­ня худоби. Ділянки отрима­ли більше 70 осіб. На кож­ного припало по 0.99 га, і орендна плата становила 11 гривень 71 коп. Договори по 2007 рік були засвідчені в райдержадміністрації. У 2007 році був укладений договір між РДА і уповно­важеною особою від гро­мади Олексієм Сараною на користування земель­ною ділянкою площею 75,6 га. Поле було розділено на ділянки між землекористу­вачами, і на це була виготов­лена технічна документація. Договір діяв з 1 січня 2008 року по 31 грудня 2012 року. За цей час дехто із селян відмовлявся від наділу, на їхнє місце приходили нові господарі. Орендна плата вже зросла до 150 грн.

Спочатку люди засівали землю багаторічними трава­ми, але поступово вона пе­ретворилася на орну: сіяли пшеницю, соняшник, куку­рудзу, сою. Дехто на своїй ділянці випасав худобу.

У 2010 році до діючого договору були внесені зміни, змінювалося і зако­нодавство: збільшувалася орендна плата. З 1,24% від нормативної грошової оцінки землі вона зросла до 3 %. У 2012 році на підставі По­станови Кабміну до розміру орендної плати застосувався коефіцієнт 1,756, і податкова зробила перерахунки. Люди були цим незадоволені, адже орендна плата вже станови­ла 480 грн.

У 2012 році в Черкаській області було запровадже­но її розмір в 4,5 %, і оренд­на плата сягнула за тися­чу гривень. У тому ж році закінчився термін дії до­говору, і уповноважений Олексій Сарана направив в РДА пакет документів на його поновлення. Йому надійшла відповідь, що у зв’язку зі змінами в земель­ному законодавстві повнова­ження передачі земель, які розташовані за межами на­селеного пункту, належить до компетенції Головного управління Держземагенства в Черкаській області. З того часу й почалося поневіряння колодистенців. Вони надси­лали пакети документів і до сільської ради, й до РДА, і зе­мельного відділу, і Головно­го управління Держкомзему, але все марно. Люди хотіли«продовжити термін оренди, адже земля – це єдине дже­рело доходів для тих, хто не має роботи. Земельні наділи бажали отримати і молодь, і сільські вчителі, які не ма­ють паїв. Кожна людина хотіла укласти договір осо­бисто. За законами вже мож­на було отримати в оренду до 2-х гектарів.

Після закінчення дії до­говору переважна більшість селян все ж сплатила оренд­ну плату в сумі 1189 грн., хоч користувалася зем­лею без правовстановлюючих документів. І ось роз­виток подій добіг до вес­ни нинішнього року. Селя­ни виорали наділи, дехто засіяв, уніс добрива, але несподівано з’явився новий господар.

26 березняв сільській раді відбулася зустріч селян з представниками Юрія Ко­роткова. Вона була дуже емоційною. Селяни обурю­валися тим, що з листопада 2012 року їх відфутболювали з однієї установи до іншої.

Між тим нові орендарі били на те, що мають договір оренди на 65 гектарів землі строком на 10 років, що він зареєстрований в реєстраційній службі 4 лю­того 2014 року, а в Дерземагенстві їм нібито сказа­ли, що ця земля вільна.

Після втручання новообраної районної влади, конфлікт вдалось пригасити до осені, доки селяни зберуть урожай. Однак потім від загрожує вибухнути із новою силою, бо жодна сторона не збирається відступати пише Дзвін.

Тальне Черкаси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі