ПАТ «Азот» VS КП «Черкаси водоканал»

Бесіда з представником Водоканалу у справі за позовом ПАТ «Азот» до КП «Черкаси водоканал» про стягнення 22 814 812,96 грн  з КП «Черкасиводоканал» Валерієм Макеєвим.

Вже  девять  місяців (!)  триває судова тяганина між «Азотом» та «Черкасиводоканалом»  з розгляду  справи за позовом ПАТ «Азот» до КП «Черкасиводоканал» про стягнення понад 22 млн грн з КП «Черкасиводоканал».

 Пане Валерію, в чому суть проблеми, що розглядається судами, щодо спірних взаємовідносин між ПАТ «Азот» та КП «Черкасиводоканал»?  З чого виникла проблема?

– Взаємовідносини ПАТ «Азот» та КП «Черкасиводоканал» до 2008 року  у частині очищення стічних вод реалізовувались таким чином:

Сторони укладали угоду про очищення стоків зі сторони ПАТ «Азот» за ціною, яку встановлював ПАТ «Азот», а з населення КП «Черкасиводоканал» збирало кошти за тарифами, які встановлювались  на місцевому рівні та були значно нижчі від договірної ціни.

Відповідно, КП «Черкасиводоканал» не могло розрахуватись за договірною ціною, ПАТ «Азот» подавало до суду про стягнення коштів за договором, а потім Черкаська міська рада ухвалювала рішення про «збільшення статутного фонду» КП «Черкасиводоканал» – для погашення коштами, які пішли на збільшення статутного фонду, боргу, що виник перед ПАТ «Черкасиводоканал».

– А чому саме  у такий «дивний» спосіб щодо здійснення платежів за очищення стоків здійснювались розрахунки?

 Спосіб регулювання взаємовідносин «через суд» – є дійсно – дивним, з позиції побутової логіки:  дві сторони договору «домовляються» про те, що завідомо –  одна зі сторін не зможе виконати, а інша, також усвідомлює цю обставину, та має намір отримати кошти за очистку  стоків вже із «засновника» супротивної сторони: територіальної громади у особі Черкаської міської ради.

– А з чого виникає, що сторони домовлялись про те, що не можливо виконати?

 Все дуже просто: КП «Черкасиводоканал» – це комунальне підприємство, створене територіальною громадою для забезпечення нормального функціонування інфраструктури міста, зокрема – із очистки стоків. Встановити «вільну ціну»  на вартість очистки стоків підприємство не може, поза як ціна на централізоване водовідведення в частині очистки стоків – є тарифом, що встановлюється державою. Тариф для КП «Черкасиовдоканал» встановлено на рівні 487,2 грн за 1 м3. ПАТ «Азот» же «просить за договором» сплатити суму в 2.5 (!!!) рази вищу – 1160 грн за 1 м3. Дуже проста арифметика: на кожному кубі стоків «Черкасиводоканал» отримував по 672,8 грн збитків.

– Що потім?

– Потім: ПАТ «Азот» іде до суду, виграє його, звертає стягнення на КП «Черкасиводоканал». КП «Черкасиводоканал»  кричить «Караул!»: звертається до Черкаської міської ради по допомогу: сесія ухвалює рішення про поповнення статутного капіталу комунального підприємства, і ПАТ «Азот»  отримує бажане. Останній раз «така процедура» відбулась у 2009 році: з бюджету міста було компенсовано близько 10 млн грн. (!!!)

– І що «не спрацювало» цього разу?

 Так. ПАТ «Азот» і цього разу «пішов за стягненням бажаного» до суду, не сильно переймаючись тією обставиною, що Черкаська міська рада з 2010 року вже не має жодних законодавчих підстав  «гасити» різницю у тарифах своєму комунальному підприємству. А у КП «Черкасиводоканал» просто не має таких коштів: підприємство працює з мінімальною націнкою на свої послуги – фактично – виключно для утримання інфраструктури з обслуговування територіальної громади міста.

– Тобто: які могли (та ще і можуть) бути наслідки «задоволення позову ПАТ ‘‘Азот’’»?

- Дуже просто прогнозовані: це банкрутство КП «Черкасиводоканал» та перехід прав володіння та розпорядження активами КП «Черкасиводоканал»  до кредитора – ПАТ «Азот» .

–Невже таке можливо? 

 Якщо говорити про теорію: то таке не те щоб просто «можливо», а є чітко відпрацьованою схемою рейдерських захоплень комунальної власності. Не можу стверджувати, що у випадку з Водоканалом була саме така чітко розроблена схема, але ознаки рейдерства присутні.

– Виникає логічне запитання: «А чому ПАТ ‘‘Азот’’ не могло встановити тарифи на послуги на рівні своїх ‘‘Договірних зазіхань’’»?

 Для встановлення тарифів потрібно мати ліцензію на здійснення діяльності з очистки стічних вод у сфері централізованого водопостачання. ПАТ «Азот» з дивовижною наполегливістю  не здійснювало дій щодо отримання зазначеної ліцензії, і , як наслідок, уникало тарифікації вартості послуг. З чого виникає логічне припущення: «Створення штучної заборгованості КП «Черкасиводоканал»  із послідуючим її узаконенням у судовому порядку – було свідомою дією  щодо захоплення активів КП «Черкасиводоканал».

– Можливо ПАТ «Азот» не знало про необхідність отримання ліцензії, або хтось перешкоджав у отриманні? Про це щось відомо?

 У матеріалах справи є достатньо доказів про те, що жодних проблем у ПАТ «Азот» з отриманням ліцензії не існувало. Навпаки, і міська рада, і КП «Черкасиводоканал», і Національний регулятор з тарифів на комунальні послуги  неодноразово звертались до ПАТ «Азот» щодо обов’язковості та необхідності отримання ним ліцензії, та за наслідками такої дії, затвердження тарифів на діяльність з очистки стічних вод.

У грудні 2012 року було проведено спільну нараду за участі ПАТ «Азот», Черкаської міської ради, «Черкасиводоканалу» та Нацкомісії, на якій було проголошено про необхідність отримання ПАТ «Азот» ліцензії.

– Чим же «Азот» обґрунтовує свої позовні вимоги?

 Договором. Так, 1 березня 2013 року ПАТ «Азот» уклало рамкову угоду про закупівлю у одного учасникапослуг із очистки стічних вод. Посилаючись на наявність договору  ПАТ «Азот» обґрунтовує свої позовні вимоги. КП «Черкасиводоканал» подало зустрічний позов, про визнання такого договору недійсним, поза як  сторони не мали правоздатності укладати договір  з очистки стічних вод за вільною договірною ціною.

– А чому ж уклали?

– Я нагадаю: дата укладання – це 1.03.2013. Жодних шансів на «не укладання договору»,  у час авторитарного керування державною, не існувало: КП «Черкасиводоканал» повинно було забезпечити «безперервну роботу усіх унітазів міста».  У правовому аспекті – укладання угоди «із закупівлі послуг у одного учасника» відбувається за спеціальною процедурою, під час якої «учасник» декларує наявність у нього усіх необхідних договорів та ліцензій – тобто належний обсяг правоздатності для укладання договору. КП «Черкасиводоканал» не має жодних повноважень ані «перевіряти» правоздатність учасника закупівлі, ані відмовитись від укладання такого договору. Тобто: абсурдність підходу до укладання договору призводить до визнання відсутності правових наслідків його виконання та визнання його НІКЧЕМНИМ. Господарський Суд Черкаської області, що розглядав справу у першій інстанції понад 6 (шість!!!) місяців, ухвалив абсолютно правове рішення та відмовив ПАТ «Азот» у задоволенні позовних вимог, а договір між ПАТ «Азот» та КП «Черкасиводоканал» визнав нікчемним (неукладеним).

– А чи розраховувалось КП «Черкасиводоканал» з ПАТ «Азот» за послуги?

– Так, все що отримано за тарифами, КП «Черкасиводоканал»  у повному обсязі своєчасно перерахувало ПАТ «Азот».

– Яка ж позиція Апеляційного Суду (Київського апеляційного господарського суду)?  Чому знову так затягується розгляд справи? Які прогнози? Чи впливає суб’єктивний чинник? 

 Прогнози давати не буду. Але з ходу процесу «видно не озброєним оком», що  питання які ставлять судді, коментарі, репліки, та ціла низка суб’єктивних чинників, які формують «картинку процесу», вказує на те, що, поки що, ймовірність  підтримки позиції територіальної громади  рішенням апеляційного суду – доволі низька. На мій суб’єктивний погляд – якщо прослідкувати за ходом розгляду процесу у суді апеляційної інстанції – стане  зрозумілим – чому рівень довіри українців до судової системи не перевищує 1 %… На жаль…

– Можливо позиція ПАТ «Азот»  якось зкорегувалась в апеляційній інстанції?

 Ні. Навпаки. За тривалий час судового процесу виникли нові обставини, які вказують і на обізнаність Пат «Азот», щодо отримання ліцензії на очистку стічних вод. Так, 30.05.2013 ПАТ «Азот» звернулось до Національної Комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг  із заявою на отримання ліцензії на централізоване водовідведення в частині очищення комунальних та інших стічних вод. 1 листопада 2013 року – Пат «Азот» – отримало таку ліцензію, і з 1 липня 2014 року – нові тарифи, на рівні втричі більшому за попередній – затверджені для ПАТ «Азот», та …у судовому процесі ПАТ «Азот» продовжує «Тримати лінію» про те, що ліцензія, як і затвердження тарифів, їй не потрібні

  Але це ж, у контексті вже здійсненого отримання ліцензії та затвердження тарифів для ПАТ «Азот»  є просто абсурдом?

–  Як коментувати? Можливо, словами українського байкаря Леоніда Глібова: «На світі вже давно ведеться, що нижчий перед вищим гнеться, а більший меншого тусає, та ще й б’є: за тим – що сила є…»

– Тож: чи є шанси виграти судову справу?

  У тому, що ми переможемо, і комунальну власність КП «Черкасиводоканал» буде збережено – я переконаний.  Проте, поборотися у судах ще доведеться… «Борітеся – і поборите»…

КП «Черкасиводоканал»

ПАТ «Азот» КП «Черкаси водоканал» суд Черкаси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Новини компаній
Футболки чоловічі від New Balance - спорт або кежуал Компанія безперечно є одним із лідерів ринку у галузі спортивного взуття. Але якщо ви оминали колекції фірмового одягу - даремно, адже їх технологічність повністю відповідає високим стандартам та репутації New Balance. Взагалі ще з 1978 рогу бренд почав розробляти повний набір амуніції для атлетів, і за цей час його дійсно можна вважати єкспертом галузі, який сумлінно ставиться не тільки до виконання фак...
Новини компаній
Прекрасне місто Черкаси недарма називають одним з найкрасивіших міст на правому березі Дніпра та серцем центральної частини України. Воно відоме своєю багатою історією та безцінною архітектурною спадщиною. Особливу славу Черкасам принесло вільне й волелюбне козацтво, величезне значення історико-культурної спадщини якого важко переоцінити. Сьогодні місто є значущим економічним, культурним та науковим центром. У ньому тісно переплетені історія та сучасність....
Новини компаній
За даними Міжнародної діабетичної федерації та Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворюваність на цукровий діабет у світі зросла у чотири рази за останні 30-40 років та сягнула рівня пандемії ХХІ століття. Якщо у 1980 році на цукровий діабет хворіли 108 мільйонів людей, то у 2019 ця кількість становила близько 463 мільйонів, а до 2045 року сягне 700 мільйонів. Україна не є винятком: із кожним роком усе більше українців потребують якісного лікуванн...
Реклама
Мінеральне добриво, безпосередньо впливає на кількість і якість сільськогосподарських культур, є одним з найбільш важливих факторів і має величезне значення для підвищення врожайності і не тільки в весняний період польових робіт, але і протягом всього зростання сільськогосподарських культур. Компанія «TerraGrain» є імпортером мінеральних добрив виробників Luvena, GrupaAzoty і інших компаній. На сайті: https://terragrain.eu,  представлений каталог з азотним...
Реклама
Люди з давніх часів шукають секрет вічної молодості. І хоча останні досягнення медицини здатні продовжити життя, чарівної пігулки ще не придумано. Рано чи пізно настає момент, коли роки беруть своє, і ваші літні родичі, які колись дбали про вас, самі потребують турботи та догляду. Особливості догляду за літніми людьми Догляд за літніми людьми - непроста і дуже серйозна справа, з особливостями виконання якої ви ознайомитеся на сайті https://dom-prestarelih....
Новини компаній
Дуже часто у віддалених населених пунктах, люди стикаються з проблемою освітлення доріг. Іноді це пов'язано з простою відсутністю можливості провести освітлення по лінії електропередач. На щастя, зараз з'явилася можливість встановити системи автономного освітлення! Система автономного освітлення (САО) - це змонтована сонячна панель і світлодіодний світильник на опорі. Впродовж дня сонячна енергія накопичується в акумуляторі, з настанням темряви включається...
Реклама
Пультова охорона - сигналізація - вдає із себе комплекс технічних засобів і фізичних сил, що забезпечують цілодобове спостереження, і охорону з можливістю оповіщення власника приватної або державної власності, або реагуванням мобільної групи. Продавати і надавати послугу пультової охорони можуть як державні спеціальні підрозділи, так і приватні фірми. Вам варто пройти за посиланням https://legion-security.com.ua/ohrannoe-agentstvo-na-tairova/ та більш докл...
Реклама
Однією із популярних розваг на курортах України є відвідування дельфінаріїв. В умовах посткарантинного літа їх відкриття перенеслося на більш пізні дати, ніж це буває зазвичай, а деякі об'єкти тільки планують розпочати роботу. Яка ситуація в мережі дельфінаріїв «Оскар» повідомляє  прес-служба мережі дельфінаріїв. Карантинні заходи в Україні продовжують поступово послаблятися, а разом із тим відновлюється і робота багатьох закладів. З настанням періоду літн...
Новини компаній
З кожним наступним роком планшети стають такими ж популярними цифровими девайсами, як і смартфони, виступаючи відмінним аналогом більш важкого і громіздкого ноутбука. Планшети зазвичай дають дітям в школу, з ними подорожують, використовують для ігор і в роботі. Підвищена увага з боку користувачів, особливо з боку підростаючого покоління, до мобільних девайсів зазначеного типу, призводить до їх частих падінь і поломок, що вимагає частих ремонтів. Для того,...