• Головна
  • Канівський природний заповідник відзначає 98-річчя із дати заснування
17:31, 30 липня 2021 р.

Канівський природний заповідник відзначає 98-річчя із дати заснування

Канівський природний заповідник відзначає 98 років з дня заснування. Територія, що охороняється законом – унікальна своїм розташуванням, природою, пам’ятками археології, своєю історією. Про це повідомляє «Kanos».

Всі події в природі заповідника фіксуються у науковому документі, який називається – Літопис природи, де записані результати спостережень за природою заповідника. Це дозволяє слідкувати за змінами в неживій і живій природі. Ведення Літопису природи у Канівському природному заповіднику започатковане у 1969-1970-х роках і триває до сьогодні.

Перші томи Літопису складені з залученням данних фенологічних спостережень науковців і працівників служби лісової охорони, матеріалів місцевої гідрометеостанції, даних місцевих мисливських організацій. Крім того, в той час в Літописі використовували матеріали звітів спеціалістів сторонніх організацій, що проводили дослідження в заповіднику. На сьогодні веденням Літопису природи в Канівському природному заповіднику займається його науковий підрозділ, який проводить моніторинг певних об’єктів, що знаходяться на території заповідника. Всі ці дані накопичуються у періодичних, щорічних томах Літопису природи, та використовуються в наукових статтях.

Постійними розділами Літопису природи є:

  • Територія заповідника і охоронної зони. З 1987р. загальна площа заповідника незмінна і становить 2027га.
  • Погода. В цьому розділі використовують дані метеостанції, що розташована на території садиби заповідника. Вона фіксує стан погодних умов на схилі правого берега Дніпра.
  • Води. Для цього розділу використовуються дані про витрати води через гідротехнічні споруди Канівської ГЕС, рівень та температуру води у її верхньому (Канівське водосховище) та нижньому (Кременчуцьке водосховище) б’єфах. Ці дані заповідник отримує з озерної метеостанції «Канів» Держгідромету України.
  • Флора і рослинність. Дослідження проводяться з самого початку заснування заповідника. Ведеться спостереження на стаціонарних ділянках, за розвитком рослинного покриву та популяціями рідкісних видів рослин, робляться періодичні узагальнення про динаміку стану цих популяцій. Зокрема, досить цікавими є результати спостережень за розвитком рослинності заплави. Так, в результаті досить тривалої і високої повені 2013 року на окремих ділянках острова Шелестів повністю зникли угрупування посухостійких рослин, що ростуть на піску. На їх місці виникли зарості окремих видів, які не спостерігались тут впродовж останніх 20 років.
  • Гриби. Багаторічний мікологічний моніторинг дає змогу виявити зміни у біоті грибів та прослідкувати динаміку розвитку окремих видів, особливу увагу приділяють рідкісним.
  • Фауна і тваринний світ.

У Літописі природи 1978 р. вперше підведені підсумки первинної інвентаризації фауни хребетних заповідника. Відмічалось, що вже в історичні часи на території заповідника зникли тур, зубр, олень благородний, сайга, тарпан, бурий ведмідь, хом’як, вовк.

Важливі дослідження проводять орнітологи. Вони слідкують за станом орнітофауни, за популяціями окремих видів птахів, зокрема: білого лелеки, великого баклана, сірої чаплі, орлана білохвоста, жовтоногого мартина. Ведуть моніторинг чисельності зимуючих птахів, рідкісних та залітних.

Календар природи містить інформацію про настання окремих сезонних явищ у житті тварин і рослин, а також у неживій природі.

Стан заповідного режиму. Охорона території заповідника проводиться методом патрулювання, добовими чергуваннями в заборонно-нерестовий період, чергуваннями груп в пожежонебезпечний період та охороною хвойних насаджень в передноворічний період, ведуть роз’яснюючу роботу відпочиваючими.

Наукові дослідження. Цей розділ включає результати різноманітних наукових досліджень, проведених як працівниками заповідника, так і представниками інших установ, які виходять за межі інших розділів Літопису.

Еколого-просвітня робота. Співробітники заповідника проводять еколого-просвітні та природоохоронні акції, заходи в місті Каневі та районі. Зокрема, по школах читають лекції на екологічну тематику, проводять екскурсії екологічними стежками.

З матеріалами Літопису природи можна ознайомитися в бібліотеці заповідника.

https://dzvin.media/news

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Черкаси
Оголошення
live comments feed...