• Головна
  • Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?
Політичні новини
10:00, 31 травня 2019 р.

Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?

Політичні новини
Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?

Що означають чутки про можливе повернення Приватбанку Ігорю Коломойському, чому це може привести до обвалу гривні і як це вплине на ситуацію на банківському ринку - читайте в матеріалі.

В останні місяці Національний банк України (НБУ) піддається атакам. Це виражається в позовах до суду і політичних заявах про ніби як неправильної роботи банку і окремих його представників. Слідом за рішенням Окружного адмінсуду Києва про нібито незаконну націоналізації ПриватБанку, 29 травня нардеп від Народного Фронту Юрій Савчук подав позов. У ньому він просить той же суд заборонити Катерині Рожкової, яка відповідає за банківський нагляд, виконувати повноваження Першого заступника Голови НБУ. І, в забезпеченні позову, він просить зробити це негайно. Це вжене перша спроба прибрати Рожкову.

Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?, фото-1

За випадковим збігом, в той же день, коли нардеп подав свій позов, відомий нам окружний адміністративний суд Києва вирішив повернути можливість фірмі PricewaterhouseCoopers аудировать банки. Нагадаємо, що це та сама компанія, яка перевіряла роботу ПриватБанку до націоналізації і нічого небезпечного не виявила. За такі неправдиві відомості НБУ викреслив її з реєстру аудиторів. Поки всі ці рішення не вступили в силу.

Під атаку потрапив і Голова Нацбанку Яків Смолій. Судді того ж Окружного адмінсуду Києва порахували, що на засіданні Ради національної безпеки і оборони 18 квітня він на них тиснув, коли говорив про ризики рішення про скасування націоналізації. У Нацбанку аудіозапис направили експертам «Українського центру СУДОВИХ експертиз», і там не знайшли нічого крамольного.

Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?, фото-2

Чому ці заяви з'явилися лише недавно і чому це може привести до інфляції і 90-х років з гіперінфляцією, ми спробуємо розібратися.

ЧОМУ АТАКУЮТЬ САМЕ НАЦБАНК

Національний банк України - це незалежний регулятор. Це означає, що він стежить за фінансової «чистотою» в банківській сфері України і не повинен допускати існування «сміттєвих» банків (структур для відмивання грошей, які ліквідовувалися після виконання своєї функції). Це завдання Нацбанку записана в законі «Про Національний банк України».

Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?, фото-3

Одна з успішних реформ, яка пройшла в Україні - це реформа банківського сектора. Вона дозволила очистити ринок від неблагонадійних банків і залишила тільки надійні. Нацбанку вдалося знизити темпи інфляції, сформувати «подушку безпеки» для країни - міжнародні резерви. Від такого не було в захваті ті, хто від такої реформи багато втратив, і прізвища Гонтаревої і Рожкової стали «полоскати» в ЗМІ. Найчастіше такі заяви робить колишній співвласник ПриватБанку Ігор Коломойський.

ЧОМУ АТАКА ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЗ?

Нещодавно в Україні пройшли вибори і змінився глава держави. Про те, що новообраному президенту «консультаціями» і «порадами» допомагає Ігор Коломойський, той і сам не приховує. Те, що колишній співвласник ПриватБанку відчуває себе зараз впевненіше в Україні (хоча ходили розмови про можливу його екстрадиції в США), показує те, що він повернувся в нашу країну саме зараз, хоча не був тут з червня 2017 року.

В одних інтерв'ю Коломойський каже, що йому не потрібен ПриватБанк, а потрібні тільки його 2 млрд доларів, які він вклав у банк. В інших - онне проти знову стати співвласником Привату. Але недавно пішли розмови про можливий дефолт України. Дефолт принесе Коломойському зростання курсу долара. Його компанії орієнтовані на експорт: чорні метали, видобуток корисних копалин і метал експортуються і оплачуються в євро, фунтах і доларах. Українська заробітна плата, податки і рахунки за комуналку будуть виплачуватися в її знецінення національної валюти, а прибуток буде зберігатися в стабільних резервах. Багато що в країні знеціниться, і це легко можна буде купити тим, у кого є гроші. Коломойський не приховує, що такий сценарій йому вигідний і вирішив заявити про це не національним ЗМІ, а британській газеті Financial Times.

ПРИ ЧОМУ ТУТ НАЦБАНК?

На шляху до дефолту і знецінення гривні коштує незалежний Нацбанк. 21 травня лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявила, що «президент має підстави порушити питання зміни голови Нацбанку». У ВР вже зареєстровано постанову про звільнення Смолія. Цілком можливо, що це робиться, щоб поставити своїх людей на ключові посади в Нацбанку і контролювати з їх допомогою банківсько-фінансову систему країни.

Щоб домогтися дефолту, потрібно торпедувати основні умови співпраці з МВФ, де незалежність НБУ і націоналізація ПриватБанку - першочергові умови. Якщо Коломойський доб'ється скасування цих умов, то Україна може бути ізольована від світового співтовариства. Судячи з того, як суди приймають рішення, можна припустити, що в Україні Коломойському протистояти поки не може ніхто. Значить, той, проти кого він виступає, і є ті гідні суперники, які можуть стримувати «хотілки» Коломойського.

ХТО БУДЕ НАСТУПНИМИ ПІСЛЯ НАЦБАНКУ?

Наступним буде Міністерство фінансів. «Гроші повинен віддати новий власник (власник Приватбанку - авт.) - це Міністерство фінансів, тобто держава. Тільки на патріотичні почуття не треба тиснути, аналізуємо юридичну ситуацію. Мені не треба говорити, що хтось голодує або не вистачає на армію, а я буду отримувати два мільярди. Я не поспішаю - мені треба визнати факт, що мене пограбували і на скільки. І бажано покарати тих, хто, як і навіщо це зробив », -сказав Коломойський в одному з інтерв'ю.

Чим це може загрожувати УКРАЇНЦЯМ?

Через місяць-півтора в суді слухатиметься апеляція з приводу незаконності націоналізації ПриватБанку. Якщо суд прийме рішення, що держава не мала право націоналізувати банк (а рішення апеляційного суду набирає чинності відразу), то можливі кілька сценаріїв розвитку подій. Держава забирає свої 156 млрд грн, якими «залатало» фінансову діру в банку. Після цього, неплатоспроможний банк потрапляє Коломойському і може бути знову націоналізований.

Коломойський і Нацбанк: що може загрожувати НБУ після приїзду олігарха в Україну?, фото-4

За іншим сценарієм, ПриватБанк потрапляє до Фонду гарантування вкладів і йде на ліквідацію. У цьому випадку, щоб повернути 130 млрд грн вкладів, потрібно включити "друкарський верстат". Це означає знецінення гривні. В цьому випадку, люди отримають свої вклади, але вони будуть коштувати зовсім інших грошей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...