• Головна
  • Пил, діоксид сірки, аміак – чим дихають черкащани
09:27, 2 лютого 2018 р.

Пил, діоксид сірки, аміак – чим дихають черкащани

Щодня жителі Черкас змушені дихати повітрям, яке є сумішшю пилу, промислових викидів та вихлопних газів.

Проблема забруднення довкілля актуальна для міста, оскільки до забруднення транспортом, котельнями додається забруднення від підприємств хімічного виробництва. За повідомленням Черкаського обласного центру з гідрометеорології місто Черкаси має низький природний потенціал до розсіювання шкідливих домішок в атмосфері. Це переважання слабо вітряної погоди, часті тумани в осінній та весняний період року та мала кількість опадів влітку в поєднанні з безвітряною погодою. Такі умови призводять до застою брудного повітря в місті.

Оцінка стану забруднення атмосферного повітря у м. Черкаси здійснена за даними аналізу проб повітря, що були відібрані в різних районах міста, а саме: в районі п’ятої поліклініки; по вул. Святотроїцькій, 68 та по вул. Гетьмана Сагайдачного,146. Кількість контрольованих інгредієнтів становить 18, в т.ч. 8 важких металів.

З метою оцінки ступеня забруднення повітря використовуються гранично допустимі концентрації: середньодобова (далі по тексту – ГДК с.д.) та максимально-разова. У порівняльному аналізі забруднення атмосфери використовуються середньорічні концентрації шкідливих речовин.

За 2017 рік концентрації забруднюючих повітря речовин мають такі значення:

Пил                    0,1     мг/м3 (0,67 ГДК с.д) 

Діоксид сірки   0,011  мг/м3                (0,22 ГДК с.д)

Діоксид азоту   0,04    мг/м3                (1,00 ГДК с.д)

Оксид вуглецю 1,0      мг/м3                (0,33 ГДК с.д)

Оксид азоту       0,02   мг/м3                (0,33 ГДК с.д)

Сірководень 0,001  мг/м3                                                             -

Аміак 0,04   мг/м3                                  (1,00 ГДК с.д)

Формальдегід 0,006 мг/м3                  (2,00 ГДК с.д)

Впродовж року забруднення атмосфери було обумовлено підвищеним вмістом формальдегіду, аміаку та діоксиду азоту. Найвища середньомісячна концентрація по формальдегіду (2,7 ГДК с.д) була у липні в Дніпровському мікрорайоні; по аміаку (2,0 ГДК с.д) – у серпні в Дніпровському мікрорайоні; по діоксиду азоту (2,5 ГДК с.д) – у грудні в центрі міста. 

Також, в теплий період року атмосфера в місті була забруднена вище допустимих норм завислими (пиловими) домішками. Їх середньомісячні концентрації з березня по серпень перевищували ГДК у 1,3 рази. А у вересні запиленість міста в центрі була на рівні 2,0 ГДК. с.д.

У порівнянні з 2016 роком концентрації пилових домішок у центрі та Дніпровському мікрорайоні збільшились вдвічі. Це пов’язано з тривалим періодом сухої погоди та горінням торф’яних полів у вересні. Також, на території Дніпровського мікрорайону збільшились концентрації діоксиду азоту у 1,25 рази.

Отже, найбільш забрудненими районами залишаються Дніпровський мікрорайон та центр міста.

У порівнянні з 2016 роком зменшились середньорічні концентрації діоксиду сірки на всіх постах, оксиду азоту - в Південно-західному мікрорайоні у 1,5 рази, аміаку - в центрі міста у 1,25 рази.  Вміст інших домішок залишився майже без змін.

Щоб порівняти рівень забруднення атмосферного повітря в цілому по місту з попередніми роками, розрахований комплексний індекс забруднення  атмосфери (далі по тексту – ІЗА).

ІЗА за 2017 рік  склав 5,5, що свідчить про підвищений рівень забруднення атмосфери у місті сторонніми домішками. У порівнянні з 2016 роком ІЗА не змінився.

Аналіз даних спостережень за останні 5 років виявив тенденцію зниження середнього рівня забруднення атмосферного повітря діоксидом сірки, оксидом вуглецю та формальдегідом. В той же час, вміст в повітрі діоксиду азоту, сірководню та важких металів (окрім хрому та цинку) зростає.

Отже, незважаючи на спад промисловості, рівень забруднення атмосферного повітря по окремим домішкам ще перевищує ГДК.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#забруднення #пил #повітря
Оголошення
live comments feed...