• Головна
  • Надмірна вологість у Черкаському краєзнавчому музеї псує тисячолітні експонати
14:30, 26 липня 2017 р.

Надмірна вологість у Черкаському краєзнавчому музеї псує тисячолітні експонати

У Черкасах через антисанітарію обласний краєзнавчий музей може втратити своє фондосховище разом із безцінними експонатами. Про це йдеться в сюжеті "Подробностей", – передає ВІККА.

Навіть у будній спекотний день у музеї багато відвідувачів – ціна квитка мізерна, а подивитися тут є що. На трьох поверхах – експозиції з прадавніх часів і до сьогодення. Проте фондосховище музею, яке знаходиться у цокольному приміщенні, площею 860 квадратних метрів, більше нагадує бомбосховище радянської епохи.

Понад півтори тисячі експонатів зберігаються не в сейфах, а у лакованих шафах вісімдесятих років. Тут і унікальна колекція вишитих сорочок та рушників, і гусарські обладунки. Та найцінніше – стародруки. Перепис Пересопницького Євангелія 16 століття, та єврейські тори, написані на пергаменті.

Надмірна вологість у Черкаському краєзнавчому музеї псує тисячолітні експонати, фото-1

"Якимось чудом вони збереглися в нашому музеї. Зараз я не можу сказати, хто була ця людина, яка принесла їх сюди і зуміла зберегти, коли їх палили і нищили", – говорить головний зберігач Черкаського обласного краєзнавчого музею Валентина Мухова.

Та тепер ці стародруки може знищити волога. Витяжки ледве працюють. Сховище постійно підтоплюють смердючі води каналізації, яка систематично прориває. Щодня Валентина Олексіївна проводить заміри, і вони не втішні: "Дивіться, вісімдесят один відсоток, при нормі до 65".

Цим проблемам уже півтора десятиліття. Весь цей час грибок поступово перебирається з фондосховища і вже дістався навіть оглядових зал.

"Пориви каналізації і пориви тепломереж вже є нормою для цього музею, зараз система кондиціонування не працює", – говорить заступник директора з наукової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею Назар Лавріненко.

Самотужки боротися з проблемами краєзнавчий музей не може – не вистачає фінансування, а в обласному департаменті культури лише знизують плечима. Мовляв, на реконструкцію внутрішніх мереж потрібен не один мільйон гривень, а їх в бюджеті поки що немає.

"Там необхідні архітектори, будівництво, і вони мають дати свою оцінку тій проблематиці, яка там зараз існує", – розповідає директор департаменту культури Черкаської обласної адміністрації Олександр Шабатін.

Тільки після висновків комісії, кажуть чиновники, можна буде розглядати питання про виділення грошей на реконструкцію мереж. Однак уже з наступного бюджетного року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#черкаси #краєзнавчий #музей #надмірна #вологість
Оголошення
live comments feed...