На будівництві Канівської ГАЕС готові запровадити португальський досвід

Делегація українських гідроенергетиків відвідала об’єкти компанії Andritz Hydro. Фото надане Укргідроенерго
Людство активно переходить на відновлювальні види енергії. Вже у 2013 році 22% світового споживання енергії було видобуто з відновлювальних джерел, з них 16,4% дали гідроелектростанції та гідроакумулюючі електростанції повідомляє gazeta.ua.
Гідроенергетика швидко розвивається в світі. Будують і активно нарощують виробництво Грузія, Вірменія, Чорногорія. За програмою уряду Таджикистану в цій країні до 2020 року буде збудовано 189 малих ГЕС.
Гідроенергетика не стоїть на місці. Людство запроваджує сміливі, абсолютно нові та екологічно безпечні проекти.
Так у Німеччині у промисловому районі Рур за проектом професора Ульріха Шрайбера збудують підземну гідроакумулюючу електростанцію. Воду із старих затоплених шахт відкачуватимуть по шахтному стволу на поверхню у так званий верхній басейн. Коли виникне потреба в додатковій енергії в мережі, потік різко спускатимуть спеціальними трубами донизу. На відміну від класичних ГАЕС, які будуються в горах, тут не буде ніякого втручання в природу. Енергія, що вироблятиметься завдяки різким перепадам висоти (до 1 тисячі метрів) на кілька годин зможе забезпечити енергією велике місто. Оскільки на глибині до 1000 метрів температура сягає 40-45 градусів, фахівці активно працюють над тим, як використати нагріту воду в опалювальний сезон. Тому на початку 2017 року в Німеччині оголошено, що вугільна шахта Проспер-Ханіел буде переобладнана у сховище з перспективною потужністю 200 МВт.
Іншим шляхом пішли в Португалії на річці Альто-Рабагао. Там уже збудували комбіновану електростанцію, яка складається із гідроенергетичної та фотоелектричної частин. Це плавуча електростанція, що розташована просто посеред водосховища. Об’єкт представляє собою 840 фотоелектричних панелей, які вироблятимуть 332 Мвт-годин у рік. Потужність гідроелектростанції – 68 Мвт.
Вона має декілька суттєвих переваг: не потребує відведення землі, що значно здешевлює проект. До того ж гібридне виконання генеруючого об’єкта дозволяє забезпечити оптимальний режим роботи ГЕС. Удень більше навантаження лягає на сонячну електростанцію. В цей час ГЕС працює з меншим навантаженням, накопичуючи потенціал для виробництва електроенергії в періоди вечірнього пікового споживання. Саме будівництво плавучих електростанцій – нова світова мода. Компанія Іbiden інвестує в понад 20 енергетичних об'єктів, в тому числі одну з найбільших в Японії плавучу сонячну електростанцію. За оцінками фахівців, якщо покрити всього 10% поверхні півсотні найпотужніших і найбільших водосховищ світу це додасть 400 гігават електроенергії, що більше аніж усе виробництво сонячної енергії станом на сьогодні.
Технологію плавучих фотоелектричних панелей вже активно вивчають в Україні. За нашими джерелами в компанії «Укргідроенерго» її планують застосувати на будівництві ГАЕС в Україні, зокрема – на Дністрі і в Каневі. Проект поки не набув розголосу, але його активно вивчають у компанії й роблять перші кроки для його здійснення. Якщо це здійсниться, у Канівському водосховищі може з’явитися велика плавуча сонячна електростанція. Безумовно, для України це буде технологічний прорив, екологічний об’єкт, якого досі не будували в нашій державі.
«Укргідроенерго» активно вивчає міжнародний досвід. Делегація українських гідроенергетиків відвідала об’єкти компанії Andritz Hydro у Австрії та Німеччині, зокрема, гідро й гідроакумулюючі електростанції. Andritz Hydro є світовим постачальником електромеханічних систем і послуг для гідроелектростанцій і одним з лідерів на світовому ринку гідросилового обладнання для виробництва електроенергії.
– Впроваджені технічні рішення, при створенні станції, дозволяють вести одночасно як насосний, так і турбінний режим, при цьому регулюючи частоту та потужність, – каже головний інженер ПрАТ «Укргідроенерго» Вадим Расовський.
Українські інженери побували на верхньому б’єфі, котрий розташований в Альпах на висоті 2040 метрів. Його особливістю є те, що водосховище Сільвреттазеє на високогірному перевалі Сільвретта є туристичною зоною, а не закритим об’єктом. Туристи можуть гуляти греблею водосховища, звідки відкривається мальовничий пейзаж на Альпійські гори. А знизу перевалу, на висоті 1743 м, знаходиться незвичайне озеро-водосховище Фермунтзеє, вода якого має блакитно-зелене забарвлення і створюється із гірських джерел та талого снігу.
– Станція Reissek ІІ, на якій ми побували, знаходиться під землею. Тут прокладено близько 20 км водоводів, – каже директор департаменту стратегічного розвитку та планування реалізації проектів ПрАТ «Укргідроенерго» Юрій Литвиненко. – Особливість станції полягає у тому, що на ній впроваджено гідроагрегати з терміном експлуатації 70 років. Цікаво і те, що вона стовідсотково вписується в природний ландшафт. Під час будівництва не було затоплено жодних територій, – зазначив Литвиненко.
Сергій ОСАВУЛЕНКО