Через помилки Мінфіну з бюджету Черкас можуть “списати” 152 млн грн

Уряд своїм рішенням може доручити Міністерству фінансів списати непогашену заборгованість за отримані у 2009–2014 роках місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування середньострокові позики. Про це на своїй сторінці у “Фейсбук” написала начальник Фіндепартаменту Черкаської міськради Наталія Джуган, – повідомляє Дзвін.

Про суті, це означатиме, що у міста “спишуть” з бюджету 152 мільйони гривень, що може обернутись повною катастрофою для громади і колапсом всієї міської інфраструктури.

Казначейство України пропонує “оплатити” прорахунки Мінфіну за рахунок місцевих бюджетів. Упродовж 2009—2014 років Міністерство фінансів не надто ретельно прогнозувало закріплені доходи місцевих бюджетів, і розраховані показники Мінфіну хронічно не виконувалися. Та лишитися без фінансування місцеві бюджети не могли і отримували від Казначейства середньострокові позики. Про це написав у статті “Заплатіть за наші помилки” у “Дзеркалі тижня” аналітик Асоціації міст України Ігор Онищук.

Враховуючи, що така практика тривала кілька років, очевидно вона влаштовувала і Мінфін, бо не вимагала від нього ретельності планування, і Казначейство, яке до ручного керування бюджетними процесами звикло. Не влаштовувала ситуація лише місцеві громади, які отримували доведені показники з виконання делегованих державою повноважень і змушені були їх виконувати, оскільки відмовитися від цієї практики права не мали. Адже зазначені кошти забезпечували бюджетну сферу (освіту, охорону здоров’я, соцзахист тощо) необхідними ресурсами і були потрібні для виплати зарплати, закупівлі медикаментів, придбання матеріалів, забезпечення продуктів харчування, оплати комунальних послуг тощо. Наразі обсяг “регіональних” боргів за середньостроковими позиками становить 9 млрд грн. Помилки на центральному рівні визнали, проблему обіцяли вирішити, але, судячи з останніх подій, пропоновані рішення не втішать місцеві бюджети.

Репутаційні ризики місцеві бюджети вже отримали, бо вказана заборгованість відображається в обліку та звітності виконання бюджетів місцевого самоврядування. А наявність значних сум таких заборгованостей негативно впливає і на кредитний рейтинг при залученні зовнішніх запозичень, і на співпрацю з іноземними інвесторами. Та лише цим втрати місцевих бюджетів, вочевидь, не обмежаться. Хоча, при проведенні бюджетної децентралізації фактично було визнано хибність механізму середньострокових позик, і центральна влада пообіцяла органам місцевого самоврядування знайти механізм списання цих боргів за рахунок коштів Державного бюджету.

Однак з 2014 року питання погашення згаданої заборгованості залишається неврегульованим. Органи місцевого самоврядування та Асоціація міст України неодноразово зверталися до Міністерства фінансів України, вказуючи на необхідність списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками минулих років для того, щоб місцеві бюджети мали ресурс, достатній для забезпечення поточного фінансування в умовах децентралізації.

На робочих нарадах у Мінфіні неодноразово лунали обіцянки не погашати таку заборгованість за рахунок коштів місцевих бюджетів, а розробити механізм її списання.

Але 16 червня цього року всі регіони отримали від Державної казначейської служби України проект постанови КМУ “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за середньостроковими та безвідсотковими позиками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку” (див. документ 1 та документ 2), який передбачає примусове списання боргів за середньостроковими позиками за рахунок власних ресурсів місцевих бюджетів. Це може поставити під загрозу фінансування низки програм, передбачених місцевим бюджетом. А головне, змусить регіони заплатити за попередні прорахунки Мінфіну і низьку ефективність центральної влади.

По суті Казначейство пропонує виправдати безвідповідальні дії центральних органів виконавчої влади минулих років і змусити місцеві бюджети оплатити прогнозні помилки, допущені Мінфіном у 2009—2014 роках.

При цьому не будемо забувати, що на рівень місцевих бюджетів і так вже перекинуто низку повноважень без відповідного фінансового ресурсу. Зокрема всі видатки галузі освіти, крім оплати праці педагогічного персоналу, оплату комунальних послуг та енергоносіїв у сфері охорони здоров’я, фінансування ПТУ, пільговий проїзд у транспорті тощо. Для часткового покриття таких витрат уряд передбачив у державному бюджеті 14,9 млрд грн додаткової дотації, які було спрямовано на бюджети ОТГ, районів та областей. Натомість для міст така дотація не передбачалась. Що ще більше дестабілізувало міські бюджети.

Повернення заборгованості значно збільшить навантаження на місцеві бюджети. Для прикладу: заборгованість у м. Ватутіне становить 18% від загального фонду затвердженого річного бюджету на 2016 рік, у м. Луцьк — 16%, м. Жовті Води — 16%, м. Ізмаїл — 15%, м. Стрий — 15%, м. Жмеринка — 14%. У Кривому Розі заборгованість становить 172,2 млн грн, а в Дніпрі — 316 млн грн. За такі кошти місто могло б підняти свою інфраструктуру до європейського рівня. Уся Програма розвитку міської інфраструктури Дніпра на 2017—2021 рр. становить 300 млн грн.

Зрозуміло, що пропозиція Казначейства суттєво похитне фінансову спроможність міст. А по окремих вдарить аж надто сильно. Наприклад, Київ має погасити помилки минулого керівництва Мінфіну на суму 3,7 млрд грн. На хвилинку це майже сім річних бюджетів Тернополя або весь із гаком Державний фонд регіонального розвитку.

Значна частина місцевих бюджетів просто неспроможні забезпечити таке погашення. При цьому, Казначейство в постанові не зазначає в який саме спосіб може бути врегульовано питання з такими проблемними бюджетами.

Важливо, що Державна казначейська служба України — без погодження з Міністерством фінансів України, без розгляду проекту постанови на профільному урядовому комітеті, без детального опрацювання з Мінфіном — надіслала зазначений проект одразу на регіони і відправила в регіони листи з вимогою вказати готовність до сплаті такої заборгованості. На місцях це було сприйнято як жорсткий тиск на місцеве самоврядування та викликало значне невдоволення місцевої влади.

Казначейство не взяло до уваги і той факт, що порушене питання неодноразово обговорювалося на робочих нарадах у Міністерстві фінансів із залученням усіх зацікавлених сторін. Що вже була домовленість про списання таких позик, пошук джерел фінансування за рахунок коштів державного бюджету, але жодним чином не погашення заборгованості за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Мінфін вказував на необхідність детального опрацювання питання та просив відтермінувати його розгляд на Уряді до моменту напрацювання ефективного механізму списання такої заборгованості з відповідним фінансово-економічним обґрунтуванням.

Та Казначейство вирішило діяти самостійно і… непослідовно. За два дні після відправки проекту постанови і вимоги надати інформацію щодо спроможності погашення заборгованості, Казначейство свого листа відкликало, зазначивши: “завдання, надане відповідним листом вважати таким, що втратило чинність і не потребує виконання” (див. документ 3).

Що це, як не свідчення низької ефективності системи управління Державної казначейської служби України, відсутності координованості та оцінки впливу нормативно-правового акту, зрештою просто безвідповідального ставлення до виконання завдань і підготовки відповідного нормативно-правового акту. Адже цей акт не пройшов обговорення, не було враховано регіонального впливу.

Якщо всебічно розглянути цю ситуацію, то можна знайти механізми врегулювання порушеної проблеми і без тиску на місцеве самоврядування та органи влади.

http://dzvin.news
черкаси бюджет борг списання джуган
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Спорт
Як інформують у міськраді Черкас, на другому поверсі приміщення колишньої тютюнової фабрики (вулиця Благовісна, 170) працює муніципальний зал для занять єдиноборствами. «Зал був відкритий 7 жовтня минулого року. Ми дуже вдячні міському голові за те, що дав нам змогу тренувати дітей в таких прекрасних умовах», - говорить Олексій Назаренко, тренер з дзюдо. «Чудово, що в центрі міста зробили таку залу, нині тут займається близько 110 дітей. Набір іде, місця є...
Пригоди
Як інформують у патрульній поліції Черкаської області, 28 липня неподалік Черкас, на автодорозі Н-16 Золотоноша — Черкаси — Сміла — Умань, сталася ДТП. Вантажівка з’їхала з дороги, внаслідок чого, транспортний засіб отримав механічні пошкодження та висипалося зерно. Водій не постраждав. Він відмовився від оформлення адміністративних матеріалів й повідомив, що самостійно справиться із ситуацією, що склалася. Поліцейські забезпечили охорону місця події, а та...
Кримінал
Черкаською місцевою прокуратурою скеровано обвинувальний акт до суду за обвинуваченням жителя міста Черкаси у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 296 (хуліганство) КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що чоловік, перебуваючи в стані сильного алкогольного сп’яніння в приміщенні Черкаської місцевої прокуратури, грубо порушив громадський порядок, виражався нецензурною лайкою, чіплявся до посадових осіб Черкаської місцевої про...
Суспільство
За інформацією Черкаської ОДА, влада, роботодавці та профспілки продовжують якісну співпрацю на Черкащині. Сьогодні в ОДА підписали тристоронню територіальну угоду про співпрацю на 2020-2025 роки. Цей документ, переконаний очільник області Роман Боднар, дозволить вийти на вищий рівень взаємодії між цими трьома гілками суспільства. Працюватимуть за тристоронньою територіальною угодою Черкаська облдержадміністрація, обласне об’єднання роботодавців та Федерац...
Кримінал
За інформацією патрульної поліції Черкаської області, 27 липня орієнтовно 13:30 черкаські патрульні отримали виклик про ймовірне варіння наркотичної речовини на вулиці Героїв Дніпра, поруч із церквою. Прибувши на місце події, інспектори виявили в кущах чоловіка, який сидів біля вогнища й щось варив у металевому посуді. Він намагався втекти, але спроба виявилася марною, бо швидко був затриманий поліціянтами. Під час спілкування, затриманий зізнався, що то н...
Суспільство
У Черкасах тривають ремонтні роботи на різних об’єктах міської інфраструктури. Про це розповів міський голова Анатолій Бондаренко, інформують у міськрадіЗа його словами, наразі завершується поточний ремонт асфальтного покриття на вул.Лупиноса. А на вул.Нижній Горовій триває ремонт тротуару. Окрім цього, на вул.Надпільній від вул. Чорновола до вул.Чигиринської нанесено дорожню розмітку. «Працюємо далі за планом, щоб наше місто було зручним для пересування я...
Кримінал
За публічного обвинувачення Черкаської місцевої прокуратури Cоснівський районний суд м. Черкаси визнав винним фігуранта справи за фактом умисного знищення автомобіля шляхом підпалу. В ході судового розгляду встановлено, що неодноразово судимий правопорушник навмисно облив легкозаймистою рідиною кузов автомобіля та підпалив запальничкою. Внаслідок пожежі транспортний засіб згорів. Матеріальна шкода, завдана протиправними діями зловмисника власнику автомобіл...
Новини компаній
Як відомо, краса – в деталях. Завдяки різноманітним елементам ваша оселя набуває неабиякої вишуканості. І саме меблева фурнітура є важливою складовою в інтер'єрі кожного будинку, адже вона не лише створює атмосферу комфорту, а й відіграє важливу функціональну роль у побуті. Тому варто поставитися серйозно до вибору фурнітури, аби не пошкодувати про покупку. У цьому вам допоможе Інтернет-магазин kozak-zamki.com.ua. Адже компанія «KOZAK» має 25-річний досвід...
Суспільство
У 1-му півріччі поточного року підприємство "Азот" (Черкаси), що входить в групу підприємств азотного бізнесу Group DF, справило 809,6 тис. тонн азотних мінеральних добрив. Про це йдеться в повідомленні пресслужби Group DF, передають Українські Новини. Згідно з ним, товарної аміачної селітри було вироблено 215,5 тис. тонн, карбаміду – 321,4 тис. тонн, КАС – 267 тис. тонн, аміачної води – 5,7 тис. тонн. Крім того, вироблено 425,5 тис. тонн аміаку, у тому чи...