Через помилки Мінфіну з бюджету Черкас можуть “списати” 152 млн грн

Уряд своїм рішенням може доручити Міністерству фінансів списати непогашену заборгованість за отримані у 2009–2014 роках місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування середньострокові позики. Про це на своїй сторінці у “Фейсбук” написала начальник Фіндепартаменту Черкаської міськради Наталія Джуган, – повідомляє Дзвін.

Про суті, це означатиме, що у міста “спишуть” з бюджету 152 мільйони гривень, що може обернутись повною катастрофою для громади і колапсом всієї міської інфраструктури.

Казначейство України пропонує “оплатити” прорахунки Мінфіну за рахунок місцевих бюджетів. Упродовж 2009—2014 років Міністерство фінансів не надто ретельно прогнозувало закріплені доходи місцевих бюджетів, і розраховані показники Мінфіну хронічно не виконувалися. Та лишитися без фінансування місцеві бюджети не могли і отримували від Казначейства середньострокові позики. Про це написав у статті “Заплатіть за наші помилки” у “Дзеркалі тижня” аналітик Асоціації міст України Ігор Онищук.

Враховуючи, що така практика тривала кілька років, очевидно вона влаштовувала і Мінфін, бо не вимагала від нього ретельності планування, і Казначейство, яке до ручного керування бюджетними процесами звикло. Не влаштовувала ситуація лише місцеві громади, які отримували доведені показники з виконання делегованих державою повноважень і змушені були їх виконувати, оскільки відмовитися від цієї практики права не мали. Адже зазначені кошти забезпечували бюджетну сферу (освіту, охорону здоров’я, соцзахист тощо) необхідними ресурсами і були потрібні для виплати зарплати, закупівлі медикаментів, придбання матеріалів, забезпечення продуктів харчування, оплати комунальних послуг тощо. Наразі обсяг “регіональних” боргів за середньостроковими позиками становить 9 млрд грн. Помилки на центральному рівні визнали, проблему обіцяли вирішити, але, судячи з останніх подій, пропоновані рішення не втішать місцеві бюджети.

Репутаційні ризики місцеві бюджети вже отримали, бо вказана заборгованість відображається в обліку та звітності виконання бюджетів місцевого самоврядування. А наявність значних сум таких заборгованостей негативно впливає і на кредитний рейтинг при залученні зовнішніх запозичень, і на співпрацю з іноземними інвесторами. Та лише цим втрати місцевих бюджетів, вочевидь, не обмежаться. Хоча, при проведенні бюджетної децентралізації фактично було визнано хибність механізму середньострокових позик, і центральна влада пообіцяла органам місцевого самоврядування знайти механізм списання цих боргів за рахунок коштів Державного бюджету.

Однак з 2014 року питання погашення згаданої заборгованості залишається неврегульованим. Органи місцевого самоврядування та Асоціація міст України неодноразово зверталися до Міністерства фінансів України, вказуючи на необхідність списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками минулих років для того, щоб місцеві бюджети мали ресурс, достатній для забезпечення поточного фінансування в умовах децентралізації.

На робочих нарадах у Мінфіні неодноразово лунали обіцянки не погашати таку заборгованість за рахунок коштів місцевих бюджетів, а розробити механізм її списання.

Але 16 червня цього року всі регіони отримали від Державної казначейської служби України проект постанови КМУ “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за середньостроковими та безвідсотковими позиками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку” (див. документ 1 та документ 2), який передбачає примусове списання боргів за середньостроковими позиками за рахунок власних ресурсів місцевих бюджетів. Це може поставити під загрозу фінансування низки програм, передбачених місцевим бюджетом. А головне, змусить регіони заплатити за попередні прорахунки Мінфіну і низьку ефективність центральної влади.

По суті Казначейство пропонує виправдати безвідповідальні дії центральних органів виконавчої влади минулих років і змусити місцеві бюджети оплатити прогнозні помилки, допущені Мінфіном у 2009—2014 роках.

При цьому не будемо забувати, що на рівень місцевих бюджетів і так вже перекинуто низку повноважень без відповідного фінансового ресурсу. Зокрема всі видатки галузі освіти, крім оплати праці педагогічного персоналу, оплату комунальних послуг та енергоносіїв у сфері охорони здоров’я, фінансування ПТУ, пільговий проїзд у транспорті тощо. Для часткового покриття таких витрат уряд передбачив у державному бюджеті 14,9 млрд грн додаткової дотації, які було спрямовано на бюджети ОТГ, районів та областей. Натомість для міст така дотація не передбачалась. Що ще більше дестабілізувало міські бюджети.

Повернення заборгованості значно збільшить навантаження на місцеві бюджети. Для прикладу: заборгованість у м. Ватутіне становить 18% від загального фонду затвердженого річного бюджету на 2016 рік, у м. Луцьк — 16%, м. Жовті Води — 16%, м. Ізмаїл — 15%, м. Стрий — 15%, м. Жмеринка — 14%. У Кривому Розі заборгованість становить 172,2 млн грн, а в Дніпрі — 316 млн грн. За такі кошти місто могло б підняти свою інфраструктуру до європейського рівня. Уся Програма розвитку міської інфраструктури Дніпра на 2017—2021 рр. становить 300 млн грн.

Зрозуміло, що пропозиція Казначейства суттєво похитне фінансову спроможність міст. А по окремих вдарить аж надто сильно. Наприклад, Київ має погасити помилки минулого керівництва Мінфіну на суму 3,7 млрд грн. На хвилинку це майже сім річних бюджетів Тернополя або весь із гаком Державний фонд регіонального розвитку.

Значна частина місцевих бюджетів просто неспроможні забезпечити таке погашення. При цьому, Казначейство в постанові не зазначає в який саме спосіб може бути врегульовано питання з такими проблемними бюджетами.

Важливо, що Державна казначейська служба України — без погодження з Міністерством фінансів України, без розгляду проекту постанови на профільному урядовому комітеті, без детального опрацювання з Мінфіном — надіслала зазначений проект одразу на регіони і відправила в регіони листи з вимогою вказати готовність до сплаті такої заборгованості. На місцях це було сприйнято як жорсткий тиск на місцеве самоврядування та викликало значне невдоволення місцевої влади.

Казначейство не взяло до уваги і той факт, що порушене питання неодноразово обговорювалося на робочих нарадах у Міністерстві фінансів із залученням усіх зацікавлених сторін. Що вже була домовленість про списання таких позик, пошук джерел фінансування за рахунок коштів державного бюджету, але жодним чином не погашення заборгованості за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Мінфін вказував на необхідність детального опрацювання питання та просив відтермінувати його розгляд на Уряді до моменту напрацювання ефективного механізму списання такої заборгованості з відповідним фінансово-економічним обґрунтуванням.

Та Казначейство вирішило діяти самостійно і… непослідовно. За два дні після відправки проекту постанови і вимоги надати інформацію щодо спроможності погашення заборгованості, Казначейство свого листа відкликало, зазначивши: “завдання, надане відповідним листом вважати таким, що втратило чинність і не потребує виконання” (див. документ 3).

Що це, як не свідчення низької ефективності системи управління Державної казначейської служби України, відсутності координованості та оцінки впливу нормативно-правового акту, зрештою просто безвідповідального ставлення до виконання завдань і підготовки відповідного нормативно-правового акту. Адже цей акт не пройшов обговорення, не було враховано регіонального впливу.

Якщо всебічно розглянути цю ситуацію, то можна знайти механізми врегулювання порушеної проблеми і без тиску на місцеве самоврядування та органи влади.

http://dzvin.news
черкаси бюджет борг списання джуган
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Суспільство
Майже 24 млн грн залучили за одинадцять місяців 2019 року в області ОСББ, ЖБК та приватні домогосподарства на енергозбереження. Загалом уповноважені банки АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк» та АТ «Укрексімбанк» видали 645 «теплих» кредитів, повідомили в ОДА. Для придбання котлів видали 28 кредитів на 0,8 млн грн, для впровадження енергоефективних заходів – 609 кредитів на 20 млн грн. ОСББ використали 8 кредитів на 2,9 млн грн. Компенсацію на заходи з енергозбе...
Суспільство
Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зобов’язує КП «Черкасиводоканал» забезпечити оснащення будівель вузлами комерційного обліку холодної води, з подальшим відшкодуванням витрат підприємства споживачами. Черкаський водоканал розпочав процедуру оснащення будівель загальнобудинковими лічильниками та мають намір виконати увесь обсяг робіт в зазначений законодавством термін, а саме до серпня 2020 року, повідомили в мерії. –...
Суспільство
Кабінет Міністрів схвалив рішення щодо реалізації пілотного проекту продажу окремих партій необробленої деревини через систему електронних аукціонів Прозорро. Продажі. Проект триватиме з квітня 2020 року до квітня 2021 року. Це допоможе побороти корупцію та зменшить незаконний обіг української деревини, повідомили в ОДА. Також прийнято рішення про запровадження єдиного електронного обліку української деревини. Це дозволить проаналізувати внутрішній ринок с...
Суспільство
З нагоди Міжнародного дня волонтера почесні грамоти отримали іноземні волонтери. Грамоти отримали волонтери, які працюють у Першій міській гімназії: Пручняк Наталії з Польщі, Чжао Нан з Китаю та Хенслі Кептен Лі із США. Вручив відзнаки шановним гостям заступник міського голови Ігор Волошин. Директор Першої міської гімназії Сергій Саєнко розповів, що відповідна робота у їх закладі триває вже третій рік поспіль. За цей час вони мали цікавий та корисний досві...
Суспільство
У зимовий період переважна кількість пожеж виникає з причини порушення правил пожежної безпеки при використанні та монтажу пічного опалення. Постійно слідкуйте за станом опалювальних печей та димарів, своєчасно їх ремонтуйте. Слідкуйте за справністю електричних мереж. Не залишайте без нагляду увімкнені телевізори та інші електропобутові прилади. Будьте обережні при палінні та використанні відкритого вогню на горищі, в підвалах, сараях та інших підсобних пр...
Суспільство
Пільгові категорії громадян та діти до 6 років у Черкасах не платитимуть за вивезення великогабаритного сміття. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Черкаського міськвиконкому. Витрати на дітей до 6 років покриватиме сама компанія, за решту пільговиків платитиме міський бюджет. Усього від сплати звільняється 74 тисячі осіб. Щомісяця у Черкасах вивозиться 5500 кубів великогабаритного сміття. Щоб не сплачувати за дітей, їхні батьки мають звернутися до у...
Суспільство
Поліцейські закликають водіїв бути максимально обережними та враховувати погодні умови, вирушаючи у дорогу. Вирушаючи в дорогу перевірте технічний стан свого автомобіля, зокрема стан  зовнішніх світлових приладів, склоочисників, обігрівачів салону, також зауважте, що в зимовий період на автомобілях мають бути встановлені зимові шини, нагадали в ГУ НП у Черкаській області. Під час руху дотримуйтесь Правил дорожнього руху, користуйтеся пасками безпеки, дотри...
Суспільство
Служба безпеки України спільно з прокуратурою Черкас викрили корупційний механізм привласнення коштів міського бюджету. Начальник одного із комунальних медичних закладів Черкас вимагав 80 тисяч гривен від підприємця. За ці кошти він обіцяв комерсанту укласти договір на поставки медобладнання, а сума «вдячності» за співпрацю мала скласти 10 % від визначеної суми вартості поставок, повідомили у СБУ. Правоохоронці затримали зловмисника у власному кабінеті під...
Суспільство
В Україні близько 200 тисяч ВІЛ-позитивних людей, понад 60 тисяч з них не знають про свій статус. У жовтні 2019 року в Україні офіційно зареєстровано 1 431 новий випадок ВІЛ-інфекції, у 658 пацієнтів діагностовано СНІД. Найпоширенішим шляхом інфікування ВІЛ залишається статевий, повідомили в МОЗ України. Вчасна діагностика ВІЛ та початок терапії гарантує повноцінне життя. В Україні тестування на ВІЛ, а також лікування ВІЛ-позитивних осіб, безкоштовне. 27 л...