• Головна
  • Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО)
17:12, 28 травня 2017 р.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО)

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО)

Кожен, хто бував у столиці України Києві як екскурсант, неодмінно відвідував величний меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». На території комплексу розташовувався й Центральний музей Державної прикордонної служби України. За 15 років існування його відвідало понад півмільйона людей. І це при тому, що багато хто навіть не підозрював про його існування і, прямуючи до основного меморіального комплексу – музею Великої Вітчизняної війни, – просто проходив повз нього.

Говоримо про цей київський музей прикордонників у минулому часі, бо його там більше нема.

Велике переселення

У січні 2012 року Київський господарський суд офіційно оголосив про закриття Центрального музею Державної прикордонної служби України. Чому? До того часу музей перебував у будівлі, що належала меморіальному комплексу, на правах оренди. Термін оренди закінчився ще 11 квітня 2011 року. У договорі про продовження терміну прикордонникам відмовили й запропонували в найкоротші терміни шукати нове місце. Керівництво Музею історії Великої Вітчизняної війни пояснювало свої дії необхідністю використання приміщень Музею прикордонників для зберігання фондів меморіального комплексу, які опинилися під загрозою.

На захист музею стала й громадськість, і Комітет порятунку музею, але змінити ситуацію вони не змогли.

Утім, Центральний музей Державної прикордонної служби України нікуди не щез. Він просто переселився в інше місце – під Черкаси, в селище Оршанець, що між Руською Поляною і Геронимівкою. З 2012 року він розташовується на території навчального центру Державної прикордонної служби України «Оршанець», який віднедавна носить ім’я генерала Ігоря Момота.

Від Київської Русі до сьогодення

Музей просто чудовий! За короткий час працівниками музею та робочою групою зі складу Навчального центру «Оршанець» було створено по суті нову експозицію, яка отримала схвальні відгуки відвідувачів цього храму прикордонної слави нашої Вітчизни. Своє слово сказали й спеціалісти: заклад повністю відповідає сучасним вимогам музейної справи.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-1
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-2
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-3

Музей успадкував значну кількість експонатів колишнього музею прикордонних військ Червонопрапорного Західного прикордонного округу, а також матеріали, зібрані під час військово-польових експедицій та наукових відряджень, і речі, які були передані до фонду музею ветеранами-прикордонниками та їхніми сім’ями.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-4
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-5
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-6

В експозиційних залах Центрального музею ДПС України відображається історія прикордонної охорони на території України від давніх часів до сьогодення.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-7
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-8

Експозиція музею розміщена в 7-и залах загальною площею понад 1 тис кв. м і налічує близько 4 тис експонатів, серед яких є унікальні документи, ексклюзивні фотографії, цінні нагороди, макети зброї, особисті речі легендарних прикордонників, газети та листівки минулих часів. У фондах музею зберігається понад п’ятдесят тисяч бойових реліквій та експонатів.

Значна частина музею присвячена нашому часу, починаючи від афганської війни й закінчуючи сьогоднішнім днем – антитерористичною операцією на Сході України.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-9
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-10
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-11

– Тематичні виставки постійно змінюються, поповнюються новими експонатами, – розповідає екскурсовод Тамара Наталевич. – Також є постійно діючі оглядові виставки контейнерів контрабандистів, макетів холодної, газової і вогнепальної зброї (в тому числі й виготовленої кустарно), зразків підроблених документів, вилучених у порушників державного кордону.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-12
Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-13

І пам’ять, і популяризація

– Головною метою та призначенням нашого музею є збереження й усебічна популяризація героїчної історії прикордонних військ серед населення та пропаганда служби на кордоні серед молоді, – зауважує начальник музею, полковник Валерій Путря. – Задля поліпшення навчального процесу й професійної підготовки персоналу Навчального центру, зміцнення військової дисципліни й створення в колективах підрозділів здорової морально-психологічної атмосфери проводяться оглядові й тематичні екскурсії з молодим поповненням, у тому числі й молодими офіцерами, які прибули для проходження подальшої служби в Навчальний центр ДПСУ, та з прикордонниками, які тимчасово перебувають на місці дислокації Центру.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-14

Упродовж останніх років музей спільно з органами місцевого самоврядування бере активну участь у різноманітних заходах, пов’язаних зі знаковими подіями в суспільно-політичному житті країни й Черкащини.

– Наш музей налагодив тісну співпрацю з навчальними закладами Черкащини, науковими установами, іншими музеями, засобами масової інформації, благодійницькими організаціями, – додає заступник начальника музею, старший лейтенант Віктор Землянський. – Приміром, благодійницька організація «Пошуковий загін «Зелена брама» систематично поповнює новими експонатами залу «Історія охорони кордонів та прикордонники в роки Другої світової війни», веде пошук загиблих у роки Великої Вітчизняної війни воїнів-прикордонників та червоноармійців, а потім здійснює заходи щодо їх перепоховання. Разом із кафедрами історії України Черкаського національного і Черкаського державного технологічного університетів проведено цикл науково-практичних конференцій до 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років.

За словами Віктора Землянського, з метою проведення науково-історичних досліджень та впровадження новітніх досягнень у галузі військово-історичної науки залучені провідні вчені Черкащини, які надають ефективну допомогу в створенні джерельної бази.

Тісна співпраця з департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, управлінням освіти і науки Черкаської облдержадміністрації вже дала свої позитивні результати: учні загальноосвітніх шкіл та студенти середніх навчальних закладів міста й області залюбки приїжджають групами на екскурсію до музею.

Центральний музей прикордонної служби – у центрі України, в Оршанці! (ФОТО), фото-15

На екскурсію в Оршанець

Керівництво музею, його працівники запрошують на екскурсію всіх! Нині вони плекають амбіційну мрію – в найближчий час домогтися для свого закладу статусу національного.

Час роботи музею:

щодня з 9.00 до 17.00

вихідний – субота, неділя

Володимир БЕЗУГЛИЙ, спеціально для 0472. ua , фото автора

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#черкаси #оршанець #прикордонна #служба #музей
Оголошення
live comments feed...