Скляров: «Черкаський «Азот» опинився перед загрозою закриття»

Віталій Скляров. Фото: Подробности

Інформація про термінову примусову зупинку на початку березня підприємств, що виробляють більше половини всіх мінеральних добрив в Україні, в їх числі й Черкаського «Азоту», викликала широкий суспільний резонанс, адже це загрожує зривом цьогорічної весняної кампанії, знищенням цілого ряду великих містоутворюючих підприємств та хімічної галузі країни в цілому.

Про це йдеться у інформації, поширеній прес-службою підприємства, – повідомляє Прочерк.

Чому склалася така ситуація, як вона вплине на економіку держави і яким може бути вихід із неї, розповідає Голова Правління ПАТ «АЗОТ» Віталій Скляров:

– Черкаське ПАТ «АЗОТ», разом з ПАТ «Рівнеазот» та ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» входить до групи ОSТCHЕМ, що об’єднує підприємства з виробництва азотних добрив GROUP DF. Кінець зими-початок весни для нас завжди найгарячіша пора, коли ми працюємо на надпотужностях для забезпечення наших аграріїв мінеральними добривами.

ПРО ПІДПРИЄМСТВО: Українські хімічні підприємства з випуску мінеральних добрив – стоять. Україна сплачує мільярди за російські мінеральні добрива.

Цієї ж весни через зниження без попередження «Укртрансгазом» тиску газу, всі наші підприємства змушені були аварійно зупинитися. Це стало ударом не лише для наших підприємств, а й для усіх українських аграріїв, для економіки області та країни в цілому. І якщо карбамід виробляють ще Одеський припортовий завод і Дніпродзержинський «Дніпроазот», то найбільш затребувані на вітчизняному ринку – аміачну селітру та карбамідо-аміачну суміш (КАС) виробляють виключно підприємства ОSТCHЕМ, які просто зупинили, відключивши газ.

Ситуація, що склалася на сьогодні, – результат бездіяльності та відмови українських урядовців підтримати вітчизняних виробників мінеральних добрив та захистити їх від недобросовісної конкуренції. В першу чергу – з боку Росії, яка користуючись тим, що має значно нижчу ціну на основну сировину – природний газ, демпінгує ціни на внутрішньому ринку міндобрив, і таким чином, захоплює його. Ви тільки вдумайтеся – лише у 2016 році Україна заплатила за імпортні добрива 30 млрд грн! Із них 70% Україна заплатила Росії (!!!)

На жаль, після багатьох обіцянок та невдалих спроб, українські високопосадовці так і не ввели антидемпінгові мита, і добрива з Росії продовжують наповнювати український ринок. Більше того, власне на них нині й робляться ставки, коли мова заходить про порятунок цьогорічної посівної кампанії, а значить – продовольчу безпеку України.

ПРО ГРОШІ: На сьогодні через відсутність обігових коштів, ми не маємо можливості зробити попередню оплату за природний газ, виплачувати заробітну плату і віддавати аграріям мінеральні добрива, за які вони, до речі, вже сплатили. У підземних сховищах у нас 350 млн. кубометрів газу, про повернення яких винесено відповідне судове рішення, а цього вистачило б на 3,5 місяці роботи підприємства. Але чомусь «держава» не дає можливості використати його. Окрім того, ОSТCHЕМ пройшов усі судові інстанції та довів, що Одеський припортовий завод, який перебуває у державній власності, винен ОSТCHЕМ за спожитий газ 330 мільйонів доларів. Виходить замкнуте коло – гроші ніби є, і ресурс сировини для роботи, а використати ми не можемо. Чи хтось так вміло ставить «палки в колеса» та знищує відкрито хімічну галузь?

ПРО ЛЮДЕЙ: Нині ж наше підприємство опинилося в дуже складному становищі. Через затримки із виплати зарплати й відсутність чітких перспектив роботи підприємства на майбутнє, його залишають висококваліфіковані працівники, яких потрібно «ростити» не один рік. Наприклад, щоб підготовити апаратника виробництва аміаку чи карбаміду, потрібно щонайменше один рік за умови наявності вищої спеціальної освіти. А щоб стати технологом виробництва знадобиться 10 років практичної роботи. Якщо найближчим часом ситуація на підприємстві не зміниться, відтік кадрів стане незворотним і через кілька місяців просто нікому буде пускати обладнання та керувати складним виробничим процесом. До того ж у разі закриття підприємства, тисячі наших працівників поповнять армію безробітних, державний бюджет недоотримає мільйони гривень податків і зборів, місто залишиться без допомоги, яку «Азот» надавав упродовж останніх років.

ПРО ЗАГРОЗУ ЗАКРИТТЯ: Зупинка «Азоту» поставить на межу виживання й цілий ряд інших підприємств, зокрема, Черкасиобленерго та Черкасигаз, для яких він був найбільшим споживачем. Вони вже відчувають негативні результати від зупинки нашого підприємства. Якщо оцінювати наслідки банкрутства і зупинки українських виробників міндобрив, то наші урядовці, що не хочуть чи не можуть мислити глобально, відверто та відкрито знищують українську хімічну промисловість, а наших аграріїв ставлять в залежність від російського виробника, який потім буде диктувати Україні свої ціни й свої умови поставки добрив – як це Росія робить з газом. Хоче ставить 550 доларів, хоче – 210 доларів, а захоче – взагалі відключить. Для нашої аграрної країни це стане ударом, який вона змушена буде терпіти, не маючи альтернативи. Наразі Росія відмовилась від усіх експортних поставок на інші ринки і спрямувала всі добрива в Україну. Бо український ринок для них є дуже привабливим. «Логістичний рукав» набагато коротший, а ціни на добрива вищі за рахунок того, що штучно був створений ажіотаж через дефіцит мінеральних добрив, який утворив уряд цієї весни.

ІНІЦІТИВА: Зараз я ініціюю проведення «круглого столу» за участі представників від аграріїв, адміністрації області, де ми маємо намітити план дій щодо налагодження подальшого діалогу з Урядом і шляхи вирішення питання відновлення роботи підприємства.

http://procherk.info
черкаси азот загроза закриття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Ніхто ще не рекомендував
Log in ,
to rate and recommend

Коментарі

Суспільство
У січні 2020 року до Головного управління Держгеокадастру області надійшло 2612 заяв про державну реєстрацію земельної ділянки в режимі онлайн. Фахівці Держгеокадастру Черкащини опрацювали 2339 заяв, у результаті чого зареєстровано в Державному земельному кадастрі (ДЗК) 2161 земельну ділянку, повідомили в ОДА. Усього з грудня 2017 року (часу запровадження електронного сервісу e.land.gov.ua) до сьогодні завдяки онлайн-послузі зареєстровано 63823 земельні ді...
Суспільство
З 29 січня до 9 лютого у закладах загальної середньої та позашкільної  освіти оголосили карантин. Таке рішення ухвалив виконком Черкаської міської ради, врахувавши рекомендації місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Карантині заходи пов’язані з активізацію захворюваності на вірус грипу та ГРВІ серед школярів, повідомили в мерії. 24 січня у місті хворіло 3973 учні, що становило 14,4 % від загальної кількості школя...
Суспільство
Протягом тижня в Черкаській області зареєстровано 53 надзвичайні події. Рятувальники ліквідували 27 пожеж, не допущено знищення вогнем 15 будівель та 2 одиниць техніки. На пожежах загинуло 4 осіб, одна людина травмована. Орієнтовні збитки, за оперативними даними, становлять 345 тис. грн, повідомили в ГУ ДСНС у Черкаській області. Сапери вилучили та знищили два снаряди часів минулих війн. Підрозділи ДСНС 4 рази залучались на ліквідацію наслідків ДТП. На вод...
Суспільство
НБУ ввів в обіг купюру у 200 гривень з оновленим дизайном. Новими банкнотами Національний банк заміщуватиме зношені та пошкоджені 200-гривневі банкноти зразка 2007 року. Поступово в обігу ставатиме більше нових 200-гривневих банкнот через заміну зношених, повідомили в ОДА. Станом на 1 жовтня банкнот номіналом 200 гривень в обігу становила 632,5 млн штук (близько 22,5% від загальної кількості банкнот у готівковому обігу). Заміщення зношених банкнот новими...
Суспільство
У Черкасах встановлять декілька металічних туристичних вказівників до туристичних об’єктів. Про це повідомили в мерії. Було вирішено встановити елементи благоустрою (вказівники напрямку та відстані до об’єктів туристичної інфраструктури) за адресами: по бульв. Шевченка біля перехрестя з вул. Митницькою; по вул. Смілянській біля перехрестя з вул. Надпільною; по вул. Смілянській біля перехрестя з вул. Вернигори; по вул. Смілянській біля перехрестя з вул. Гог...
Реклама
Клінічні дослідження показали, що використання іригатора для порожнини рота є ефективною альтернативою ручному чищенню і чищенню зубною ниткою. Його регулярне використання сприяє зменшенню кровоточивості ясен і видалення зубного нальоту, а також знижує ризик запалення в роті. Для багатьох людей, чистка важка, особливо коли їм не вистачає спритності, щоб зробити це правильно. Проте, дуже важливо ретельно чистити міжзубний простір кожен день. Запрошуємо вас...
Пригоди
До рятувальників надійшло повідомлення, що через повалене дерево заблоковано автодорогу між селами Сатанівка-Коритня. Для звільнення шляху до місця події прибув черговий караул Монастирищенської пожежно-рятувальної частини, повідомили у ГУ ДСНС у Черкаській області. Рятувальники розрізали дерево на частини, які оперативно прибрали з дорожнього покриття. Впродовж 30 хвилин автосполучення цією частиною дороги для руху автотранспорту було повністю відновлено.
Суспільство
Медичні заклади Черкащини, які надають вторинну і третинну допомогу, до підписання угод із Національною службою здоров’я України готові на 100 %.  Черкаська область — у трійці лідерів по Україні і перша в Центральному регіоні, повідомили в ОДА. "Вже із 1 квітня запрацює в повному обсязі Програма медичних гарантій. Тобто пацієнт отримає безоплатно медичні послуги, які є в затвердженому переліку: послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної мед...
Суспільство
Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет презентував оцінку чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року. Чисельність наявного населення України складає 37 млн 289 тис. осіб. "Ці дані, на жаль, не враховують населення, що наразі перебуває на окупованих територіях. Це, звичайно ж, не означає, що ми забули про наших громадян, що залишаються там", – зазначили спікери. Основними перевагами оцінки чисельності наявного населення є те, що...