Енергонезалежність на водній основі

Національний інститут стратегічних досліджень та Український центр економічних і політичних досліджень ім. Разумкова за ініціативою Міністерства енергетики та вугільної промисловості підготували оновлену Енергетичну стратегію України до 2035 р. Згідно з документом частка відновлюваних джерел електричної енергії (ВДЕ) в енергобалансі виросте з 5,7% у 2015 р. до 21,7% в 2035 р., або майже вчетверо повідомляє dsnews.ua.

Зазначені темпи деякі експерти назвали недостатніми. Адже «зелена» енергетика в усьому світі росте як на дріжджах. Та й в Україні відновлювані джерела розвиваються бурхливо. В минулому році було введено в дію 120 МВт нових потужностей, що в чотири рази більше, ніж у 2015 р.

Однак консерватизм уряду має під собою підстави. Будівництво «зелених» потужностей потребує серйозних вкладень. Вартість «зеленої» електроенергії все ще занадто висока для звичайного споживача. Хто зараз готовий заплатити 4 грн./кВт·год у себе вдома? Але головною проблемою є інше — обмежені можливості енергосистеми приймати великі обсяги енергії з альтернативних джерел.

Збільшення будівництва генеруючих потужностей на відновлюваних джерелах вимагає додаткових регулюючих потужностей. В Україні ВДЕ — це переважно вітрові та сонячні електростанції. Вони виробляють електрику не тоді, коли потрібно споживачам, а тоді, коли є відповідні природні умови — сонце і вітер. Наприклад, коефіцієнт використання встановленої потужності сонячних електростанцій в Україні становить близько 14%, вітрових — близько 30%. А вітряки виробляють енергію і вночі, коли споживання в системі мінімальне. Регулюючі потужності потрібні для того, щоб накопичувати електроенергію, коли її виробляється занадто багато, і видавати в систему, коли складається дефіцит.

Важливо розуміти, що швидкість будівництва «зеленої» генерації становить два-три роки, а будівництво потужностей для її регулювання вимагає приблизно втричі більше часу. Тобто регулюючі потужності повинні будуватися з випередженням. Це можуть бути або гідроакумулюючі електростанції, або газотурбінні електростанції на природному газі з сусідньої країни — з очевидних причин останній варіант не розглядається. На думку експертів, для України найбільш оптимальний варіант розвитку накопичувальних потужностей, введення в дію нових ГАЕС.

Це підтверджує і світовий досвід. Приміром, Німеччина до 2050 р. планує повністю перейти на ВДЕ. Реалізуючи це завдання, вчені Кассельского університету побудували віртуальну модель повного переходу на поновлювані джерела. Моделювання показало, що балансування енергосистеми можливо тільки за умови наявності великого обсягу станцій, що працюють на накопиченої енергії, і при цьому не менше половини таких потужностей повинні видавати гідроакумулюючі електростанції.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, в 2013 р. накопичувальні потужності в світі досягали 141 ГВт. 99% з них становили саме ГАЕС. В Європі сукупна потужність ГАЕС в 2012 р. склала 45 ГВт. Очікується, що до 2050 р. потреби в накопичувальних потужностях в Європі зростуть до 125 ГВт.


ГАЕС в Європі продовжують активно будується. Тільки зараз у Швейцарії на завершальній стадії знаходяться два проекти будівництва ГАЕС сумарною потужністю 1,9 ГВт, в Португалії будується ГАЕС потужністю 736 МВт.

Якщо з енергосистеми випаде 1 тис. МВт, для ГАЕС потрібно всього сім хвилин, щоб видати таку потужність, а теплової генерації — від двох до чотирьох годин. ГАЕС просто краще, ніж інші види регулюючої генерації.

Наприклад, сьогодні пікове споживання електроенергії в Україні забезпечується за рахунок включення вугільних блоків, однак при настанні нічного «провалу» у споживанні електроенергії близько 10 блоків ТЕС потрібно зупиняти. А такі режими роботи вугільних блоків не передбачені проектом — вони створювалися для стабільної цілодобової роботи. Робота в режимі щоденного запуску і зупинки веде до передчасного зносу устаткування, підвищення аварійності і, як наслідок, електроенергія, вироблена на таких блоках, стає дорожче.

Крім того, пуск і робота блоків ТЕС потребує палива, яке в Україні сьогодні можна назвати дефіцитом, — імпортного природного газу і вугілля (іноді це антрацит, поставки якого з тимчасово окупованих територій можуть зупинитися в будь-який момент).

Введення в дію ГАЕС дозволить Україні суттєво заощадити на вугіллі і газі, оскільки знижується потреба в пусках енергоблоків ТЕС для добового регулювання в енергосистемі. Згідно з даними Програми розвитку гідроенергетики до 2026 р. робота трьох гідроагрегатів діючої Дністровської ГАЕС дозволяє економити в рік 113 млн кубометрів газу і 1 млн т вугілля антрацитової групи. А робота чотирьох гідроагрегатів будується Канівської ГАЕС дасть додаткову річну економію в розмірі 125 млн куб. м газу і 0,6 млн т вугілля. Загальний економічний ефект обчислюється мільярдами гривень.

Таким чином, розвиток гідроенергетики є необхідною умовою для розвитку альтернативної енергетики і реальним засобом диверсифікації української енергосистеми. І поки навколо самої диверсифікації енергоресурсів ведуться дискусії, необхідно реалізовувати вже існуючі проекти, що ведуть до енергонезалежності країни.

Для довідки. Згідно з Програмою розвитку гідроенергетики до 2026 р., затвердженої в липні 2016 р. планується модернізувати існуючі потужності і побудувати нові — другу і третю черги Дністровської ГАЕС, Ташлицьку і Канівську ГАЕС, Каховську ГЕС і Верхнеднестровский каскад ГЕС. У разі реалізації цього плану встановлена потужність ГЕС та ГАЕС країни зросте в 1,6 рази порівняно з початком минулого року — до 9,5 ГВт. А частка гідроенергетики в загальній структурі виробництва електроенергії в країні зросте до 15,5%.

dsnews.ua
КаневскаяГАЭС Укргидроэнерго строительствоГАЭС экономиягаза
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
35 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Новини компаній
В последнее время город Славянск на мировой арене звучал только в контексте военных действий на Донбассе. Пророссийские наемники захватили город в апреле 2014 года, с тех пор Славянск был у всех на слуху. О нем говорили по телевизору, писали в интернете и газетах, говорили в кабинетах высокопоставленных лиц. После того, как сепаратисты вместе с наемниками покинули город под натиском украинских военных, в городе наступил мир. Сегодня здесь по улицам беззабо...
Суспільство
Наразі Черкащина перебуває у смузі підвищеного атмосферного тиску. 16 вересня циклон з північної Атлантики принесе на Черкащину похолодання та невеликі дощі. Температурний фон знизиться на 2-4º. 17-18 вересня  утримається прохолодна та суха погода, нічна температура знизиться до +6+8º, денна до +18+20º, повідомили в обласному гідрометцентрі. Відчуття холоду додаватиме посилений північно-західний вітер. у ці дні можливий перехід середньодобової температури...
Суспільство
15 вересня Черкасами курсуватиме на десять тролейбусів більше, аніж зазвичай на вихідні. Їздитимуть вони за продовженим графіком роботи, а пасажирів перевозитимуть безкоштовно, повідомили в мерії. 1, 7, 7А і 10 перевозитиме пасажирів до 23.00 і їздитиме з інтервалом 35 хвилин. Графіки складені таким чином, що бульваром Шевченка цей транспорт курсуватиме через кожні 5-8 хвилин. Тролейбусний маршрут №3 (санаторій «Україна» – «Залізничний вокзал») працюватиме...
Суспільство
Відповідні рішення на своєму засіданні ухвалив виконавчий комітет. 14 вересня, із 10.00 до 16.00 проїзд транспорту обмежать на Остафія Дашковича між бульваром Шевченка та Хрещатиком. У цей час тут проводитимуть роботи з облаштування фасаду однієї з будівель, повідомили в мерії. Із 14.09.2018 до 28.09.2018 заборонять рух вулицею Новопречистенською між Надпільною та Благовісною. У цей період відбуватиметься прокладання зовнішньої мережі теплопостачання до но...
Пригоди
Пожежа сталася в Умані, на другому поверсі 9-ти поверхового житлового будинку на вулиці Горького. Першочерговими завданнями пожежно-рятувального підрозділу, який прибув на місце пожежі, стали рятування людей із задимленого будинку та гасіння пожежі. Працюючи в апаратах на стиснутому повітрі, вогнеборці із 9-го поверху будинку евакуювали на свіже повітря жінку, яка перебувала на останньому місяці вагітності, повідомили в ГУ ДСНС у Черкаській області. Рятува...
Суспільство
11 жовтня відомих і успішних об’єднає Черкаський міжнародний економічний форум-2018. У програмі форуму чотири панельні дискусії, 20 спікерів-експертів, знайомства та зустрічі з власниками провідних компаній та стартапів, представниками інвестиційних фондів та міжнародних організацій. Місце проведення форуму - вул. Сумгаїтська, 8. Автомобільний завод "Богдан".
Суспільство
З 1 по 31 серпня міграційна служба, поліція та прикордонники проводили превентивні заходи,  спрямовані на запобігання та протидію нелегальній міграції. Спільними діями територіальні органи і підрозділи ДМС та НПУ виявили та прийняли рішення про примусове повернення 2191 мігрантів, 196 іноземців було розміщено у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, 672 – заборонено в’їзд до України. Також було прийнято 227 рішень про примусове...
Пригоди
Подія сталася 12 вересня о 22.30 на вулиці Панченка. В гуртожитку "Черкаського професійного ліцею" мешканці відчули сильний запах газу. З ознаками отруєння до дитячої обласної лікарні було госпіталізовано двох хлопців 15 та 16 років, повідомили в ГУ ДСНС у Черкаській області. До гуртожитку прибули усі оперативні служби. З будівлі провели  евакуацію 20 людей. Відділення радіаційного, хімічного та біологічного захисту  ДСНС та аварійною газова служба зробили...
Суспільство
Аграріями Черкащини намолочено 1,326 млн тонн зернових та зернобобових культур з площі понад 287 тис. га або 43,5% до прогнозу при врожайності 46,1 ц/га. Про це повідомили в ОДА. З них зібрано: – ранніх зернових та зернобобових культур ‑ 1,284 млн тонн з 281 тис. га (100%) при врожайності 45,6 ц/га; – кукурудзи – 39 тис. тонн з площі 5,1 тис. га (1,4%) при врожайності 76,5 ц/га; – гречки – 593 тонни з площі 420 га (33%) при врожайності 14 ц/га; – проса – 1...