Що треба знати про право на відпустку? Фахівці роз’яснюють

У рамках Всеукраїнського тижня права юридичне управління Головного управління ДФС у Черкаській області відповідає на запитання про надання компенсації за додаткову відпустку матері двох неповнолітніх дітей, надання татові відпустки для догляду за дитиною та відкликання з відпустки учасника АТО.

1. Жінка перебуває у відпустці для до­гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, при цьому вона має старшу дитину віком 10 років. Жінка виявила бажання звільнитися. Чи повинні їй виплатити компенсацію за додаткову відпустку, оскільки у неї двоє дітей віком до 15 років?

Відповідно до ст.19 Закону України «Про відпуст­ки» відпуст­ки жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щороку додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування свят­кових і неробочих днів. З огляду на вищенаведене для отриман­ня зазначеної відпустки жінці недостат­ньо мати двох дітей віком до 15 років, во­на ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов'язки). Якщо жінка після народження дитини та закінчення відпустки у зв'язку з вагітніс­тю та пологами не приступила до виконання своїх трудових обов'язків, а одразу ско­ристалася правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, немає підстав за цей період (календар­ні роки) надавати їй додаткову відпустку, передбачену ст. 19 Закону про відпустки.

Право на отримання додаткової від­пустки працівникам, які мають дітей, на­стає після фактичного виходу на роботу. Тобто право на таку відпустку тривалістю 10 календарних днів настає тільки у разі ви­ходу на роботу (хоча б на один день), пере­ривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи після закінчення цієї відпустки.

Отже, якщо жінка виявила бажання звільнитися під час перебування у від­пустці для догляду за дитиною до досяг­нення нею трирічного віку (не присту­пивши до роботи), право на компенсацію за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей, вона не має.

2. Чи має право батько отримати від­пустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, якщо його жінка перебуває у відпуст­ці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідно до частин шостої та сьомої ст. 179 Кодекс законів про працю  та п. 3 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці або іншим особам (батьку дитини, бабусі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одному із прийомних батьків) в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Отже, батько дитини віком понад три роки, яка відповідно до медичного висновку потребує домашнього догляду, має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, зазначеною у відповідному висновку медичного закладу, але не більшою, ніж досягнення дитиною шестирічного віку.  

Слід зазначити, що ця відпустка має бути надана батьку дитини незалежно від того, що мати дитини перебуває у відпустці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку. Законодавство не обмежує права працівників на вищезазначені відпустки.

Підставою для надання такої відпустки є заява працівника та ме­дичний висновок про потребу дитини у домашньому догляді.

3. Чи може відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції надаватися кілька разів? Чи допускається відкликання працівника з такої відпустки?

Пунктом 18 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» передбачено, що працівникам в обов'язковому порядку за їх бажанням надається відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції у відповідному населено­му пункті з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції.

Таку відпустку може бути неодноразово надано протягом пе­ріоду проведення антитерористичної операції. У разі настання обставин, що дають змогу працівникові приступити до роботи, він може у будь-який час в межах зазначеного періоду перервати таку відпустку, а потім оформити її знову.

Чинним законодавством не передбачено підстав і порядку відкликання працівника з відпусток без збереження заробітної плати.

Звертаємо увагу, період проведення антитерористичної операції — час між датою набрання чинності Указ Президента України від 14.04.2014 №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» і датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитеро­ристичної операції або військових дій на території України (ст. 1 Закону України від 02.09.2014 №1669-VІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»).

Нагадуємо черкащанам про можливість отримати первинну (безоплатну) правову допомогу в центрах обслуговування платників державних податкових інспекцій області.

Втім є можливість отримувати онлайн – допомогу та фахові відповіді на конкретні питання з оподаткування. В головному управлінні ДФС в області уже півроку працює спеціальний роз’яснювальний проект «Право платника». Тетяна Харьковська закликала платників активно використовувати сервіс і направляти листи з запитаннями на адресу [email protected] з позначкою «Проект «Право платника». Переглянути узагальнені питання – відповіді та актуальні матеріали за темою, а також прочитати детальну інформація з питань роботи проекту можна у спеціальному банері «Право платника» на суб-сайті головного управління ДФС у Черкаській області: http://ck.sfs.gov.ua/anonsi-ark/13623.html

черкаси працівники відпустка правоплатника
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
64 перегляди у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Партнерский материал
В последнее время город Славянск на мировой арене звучал только в контексте военных действий на Донбассе. Пророссийские наемники захватили город в апреле 2014 года, с тех пор Славянск был у всех на слуху. О нем говорили по телевизору, писали в интернете и газетах, говорили в кабинетах высокопоставленных лиц. После того, как сепаратисты вместе с наемниками покинули город под натиском украинских военных, в городе наступил мир. Сегодня здесь по улицам беззабо...
Новини компаній
Пити воду необхідно. Адже людина складається з води і її нестача може призвести до багатьох проблем. Якщо Ви ведете активний спосіб життя, з Вами завжди має бути необхідна кількість води. З нею Ваш організм буде в здоровому стані завжди. Скільки Ви витрачаєте на воду в пляшках? Постійна покупка бутильованої води в магазині не зовсім вигідна. Порахуйте, скільки Ви витрачаєте на це в місяць. Наприклад, якщо Ви займаєтеся фітнесом 3 рази в тиждень, купуючи що...
Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Новини компаній
Альфа-Банк Україна та Укрсоцбанк, які входять у міжнародну банківську групу ABH Holdings S.A. зі штаб-квартирою в Люксембурзі, об'єднують свої активи, щоб стати найбільшим приватним банком України. Про те, як відбувається злиття, коли воно завершиться і які вигоди від нього отримають клієнти, нам розповів Сергій Зарічнюк, регіональний керівник із продажу та дистрибуції Центрального регіону Альфа-Банку Україна та Укрсоцбанку.  Коли Альфа-Банк Україна та Укр...
Новини компаній
Погана погода? Нудьга? Начебто все добре, але чогось не вистачає? Ми знаємо, що Вам допоможе! Годинник з натурального дерева. Він потіше Вас теплом, властивим всім натуральним матеріалам. Годинник буде радувати Ваше око та привертати увагу оточуючих своєю неординарністю. Чи багато Ви бачили таких нестандартних рішень? Годинник З ДЕРЕВА! Він прикрасить собою витончену жіночу руку й додасть брутальності образу чоловіка. Він приваблюють як дорослих, так і під...
Политические новости
Один з лідерів опозиції Олександр Вілкул на своїй сторінці в Facebook написав : «Шановні друзі! Вітаю вас з Днем міста Черкаси. Бажаю вам і вашим родинам миру, добра і благополуччя! Зі святом!».
Суспільство
Наразі Черкащина перебуває у смузі підвищеного атмосферного тиску. 16 вересня циклон з північної Атлантики принесе на Черкащину похолодання та невеликі дощі. Температурний фон знизиться на 2-4º. 17-18 вересня  утримається прохолодна та суха погода, нічна температура знизиться до +6+8º, денна до +18+20º, повідомили в обласному гідрометцентрі. Відчуття холоду додаватиме посилений північно-західний вітер. у ці дні можливий перехід середньодобової температури...
Суспільство
15 вересня Черкасами курсуватиме на десять тролейбусів більше, аніж зазвичай на вихідні. Їздитимуть вони за продовженим графіком роботи, а пасажирів перевозитимуть безкоштовно, повідомили в мерії. 1, 7, 7А і 10 перевозитиме пасажирів до 23.00 і їздитиме з інтервалом 35 хвилин. Графіки складені таким чином, що бульваром Шевченка цей транспорт курсуватиме через кожні 5-8 хвилин. Тролейбусний маршрут №3 (санаторій «Україна» – «Залізничний вокзал») працюватиме...
Суспільство
Відповідні рішення на своєму засіданні ухвалив виконавчий комітет. 14 вересня, із 10.00 до 16.00 проїзд транспорту обмежать на Остафія Дашковича між бульваром Шевченка та Хрещатиком. У цей час тут проводитимуть роботи з облаштування фасаду однієї з будівель, повідомили в мерії. Із 14.09.2018 до 28.09.2018 заборонять рух вулицею Новопречистенською між Надпільною та Благовісною. У цей період відбуватиметься прокладання зовнішньої мережі теплопостачання до но...