Що треба знати про право на відпустку? Фахівці роз’яснюють

У рамках Всеукраїнського тижня права юридичне управління Головного управління ДФС у Черкаській області відповідає на запитання про надання компенсації за додаткову відпустку матері двох неповнолітніх дітей, надання татові відпустки для догляду за дитиною та відкликання з відпустки учасника АТО.

1. Жінка перебуває у відпустці для до­гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, при цьому вона має старшу дитину віком 10 років. Жінка виявила бажання звільнитися. Чи повинні їй виплатити компенсацію за додаткову відпустку, оскільки у неї двоє дітей віком до 15 років?

Відповідно до ст.19 Закону України «Про відпуст­ки» відпуст­ки жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щороку додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування свят­кових і неробочих днів. З огляду на вищенаведене для отриман­ня зазначеної відпустки жінці недостат­ньо мати двох дітей віком до 15 років, во­на ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов'язки). Якщо жінка після народження дитини та закінчення відпустки у зв'язку з вагітніс­тю та пологами не приступила до виконання своїх трудових обов'язків, а одразу ско­ристалася правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, немає підстав за цей період (календар­ні роки) надавати їй додаткову відпустку, передбачену ст. 19 Закону про відпустки.

Право на отримання додаткової від­пустки працівникам, які мають дітей, на­стає після фактичного виходу на роботу. Тобто право на таку відпустку тривалістю 10 календарних днів настає тільки у разі ви­ходу на роботу (хоча б на один день), пере­ривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи після закінчення цієї відпустки.

Отже, якщо жінка виявила бажання звільнитися під час перебування у від­пустці для догляду за дитиною до досяг­нення нею трирічного віку (не присту­пивши до роботи), право на компенсацію за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей, вона не має.

2. Чи має право батько отримати від­пустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, якщо його жінка перебуває у відпуст­ці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідно до частин шостої та сьомої ст. 179 Кодекс законів про працю  та п. 3 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці або іншим особам (батьку дитини, бабусі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одному із прийомних батьків) в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Отже, батько дитини віком понад три роки, яка відповідно до медичного висновку потребує домашнього догляду, має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, зазначеною у відповідному висновку медичного закладу, але не більшою, ніж досягнення дитиною шестирічного віку.  

Слід зазначити, що ця відпустка має бути надана батьку дитини незалежно від того, що мати дитини перебуває у відпустці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку. Законодавство не обмежує права працівників на вищезазначені відпустки.

Підставою для надання такої відпустки є заява працівника та ме­дичний висновок про потребу дитини у домашньому догляді.

3. Чи може відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції надаватися кілька разів? Чи допускається відкликання працівника з такої відпустки?

Пунктом 18 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» передбачено, що працівникам в обов'язковому порядку за їх бажанням надається відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції у відповідному населено­му пункті з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції.

Таку відпустку може бути неодноразово надано протягом пе­ріоду проведення антитерористичної операції. У разі настання обставин, що дають змогу працівникові приступити до роботи, він може у будь-який час в межах зазначеного періоду перервати таку відпустку, а потім оформити її знову.

Чинним законодавством не передбачено підстав і порядку відкликання працівника з відпусток без збереження заробітної плати.

Звертаємо увагу, період проведення антитерористичної операції — час між датою набрання чинності Указ Президента України від 14.04.2014 №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» і датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитеро­ристичної операції або військових дій на території України (ст. 1 Закону України від 02.09.2014 №1669-VІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»).

Нагадуємо черкащанам про можливість отримати первинну (безоплатну) правову допомогу в центрах обслуговування платників державних податкових інспекцій області.

Втім є можливість отримувати онлайн – допомогу та фахові відповіді на конкретні питання з оподаткування. В головному управлінні ДФС в області уже півроку працює спеціальний роз’яснювальний проект «Право платника». Тетяна Харьковська закликала платників активно використовувати сервіс і направляти листи з запитаннями на адресу [email protected] з позначкою «Проект «Право платника». Переглянути узагальнені питання – відповіді та актуальні матеріали за темою, а також прочитати детальну інформація з питань роботи проекту можна у спеціальному банері «Право платника» на суб-сайті головного управління ДФС у Черкаській області: http://ck.sfs.gov.ua/anonsi-ark/13623.html

черкаси працівники відпустка правоплатника
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Держпродспоживслужба Черкащини з 17 до 23 жовтня провела 271 перевірку суб’єктів господарювання та соціально важливих об’єктів щодо дотримання протиепідемічних заходів в умовах адаптивного карантину в області. Порушення санітарного законодавства встановленні на кожному четвертому. Відтак складено 21 протокол про адміністративні порушення у сфері санітарного законодавства, керівникам суб’єктів господарювання направлено 78 приписів та пропозицій щодо усуненн...
Суспільство
Щорічно переддень виборів оголошують "днем тиші". Будь-яка агітація та політична реклама в той день заборонена. Цього року "тихим" в Україні буде 24 жовтня. Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захар Колісніченко наголосив, що вже з першої хвилини 24 жовтня будь-яка політична реклама заборонена. - Закликаю черкащан, якщо вони стали свідками цього порушення, фіксувати їх (на відео або фото) і звертатися з под...
Суспільство
У першій лізі чемпіонату Черкащини з футболу 24 жовтня завершальний тур 24 Жовтень, 2020 Хто стане чемпіоном за підсумками сезону визначиться у грі уманських команд СК «Базис-2» (Кочубіївка) – ФК «УТК-2» (Паланка). У 14 турі зустрічаються: ФК Шевченків край – Сміла Слобода – Колос СК Базис-2 – ФК УТК-2 Урожай – ФК Тальне – 4:2
Суспільство
У колишньому козацькому сотенному містечку Жаботин, що належить до Холодноярської округи, урочисто відкрито амбулаторію загальної практики — сімейної медицини. Кошторисна вартість будівництва, облаштування та обладнання нового медичного закладу — 5,3 млн грн. Левову частку цієї суми виділено з державного бюджету, понад півмільйона гривень вклав у зведення об’єкта місцевий бюджет. Обслуговуватиме медзаклад майже 1 200 жителів Жаботина, а також сіл Флярківки...
Суспільство
Аварія сталася сьогодні на автодорозі Київ-Одеса поблизу села Бузівка, що на Жашківщині. Про це повідомляє пресслужба Управління ДСНС України в Черкаській області. Сталася дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля “Volkswagen” та вантажівки, що стояла на узбіччі. Унаслідок аварії водія легковика затисло в салоні.
Суспільство
У селі Залізнячка Катеринопільського району виникла пожежа в житловому будинку по вулиці Залізняка. Про це повідомляє пресслужба Управління ДСНС України в Черкаській області. Ще до при їзду рятувальників вогонь встиг поширитися на 150 кв. м. покрівлі. На виклик прибули спеціалісти катеринопільського рятувального підрозділу, працівники місцевої пожежної команди із села Єрки та добровільної пожежної команди ТОВ «Катеринопільський елеватор».
Політичні новини
Офіційна заява для ЗМІ ГО «Товариство новітніх політичних в’язнів України»: Громадська організація «Товариство новітніх політичних в’язнів України» висловлює своє обурення через інцидент, який стався 20 жовтня в центрі Черкас за участі міського голови Черкас Анатолія Бондаренка та заступника голови Черкаської обласної ради Михайла Мушиєка. Удень 20 жовтня біля Черкаського Будинку торгівлі двоє дівчат, Анастасія Д’яконова та Владислава Капелюшна, роздавали...
Суспільство
Черкащина втратила 78 осіб від COVID-19. За останню добу – один летальний випадок. Від хвороби померла 71-річна жінка з Лисянського району. Вона мала тяжкі супутні захворювання серця.Також учора від COVID-19 померли 3 чоловіків. Це 70-річний житель Жашкова з хронічним захворюванням легень, 68-річний городищанин з інсультом та 46-річний мешканець Золотоніського району з хронічною хворобою нирок.За останню добу подолали хворобу 175 жителів Черкащини. Одужали...
Суспільство
Близько 18:30 на виїзді зі Сміли у бік Кам'янки, сталася аварія. Про це Суспільному повідомила речниця Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОР Ірина Назарок. З її слів, поблизу заправки не розминулися два автомобілі ''ВАЗ''. Як розповіла речниця, 38-річний водій одного з них загинув на місці. Водій іншого автомобіля від госпіталізації відмовився, хоча в нього й діагностували закриту черепно-мозкову травму, струс, забійні рани та гемато...