Що треба знати про право на відпустку? Фахівці роз’яснюють

У рамках Всеукраїнського тижня права юридичне управління Головного управління ДФС у Черкаській області відповідає на запитання про надання компенсації за додаткову відпустку матері двох неповнолітніх дітей, надання татові відпустки для догляду за дитиною та відкликання з відпустки учасника АТО.

1. Жінка перебуває у відпустці для до­гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, при цьому вона має старшу дитину віком 10 років. Жінка виявила бажання звільнитися. Чи повинні їй виплатити компенсацію за додаткову відпустку, оскільки у неї двоє дітей віком до 15 років?

Відповідно до ст.19 Закону України «Про відпуст­ки» відпуст­ки жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щороку додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування свят­кових і неробочих днів. З огляду на вищенаведене для отриман­ня зазначеної відпустки жінці недостат­ньо мати двох дітей віком до 15 років, во­на ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов'язки). Якщо жінка після народження дитини та закінчення відпустки у зв'язку з вагітніс­тю та пологами не приступила до виконання своїх трудових обов'язків, а одразу ско­ристалася правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, немає підстав за цей період (календар­ні роки) надавати їй додаткову відпустку, передбачену ст. 19 Закону про відпустки.

Право на отримання додаткової від­пустки працівникам, які мають дітей, на­стає після фактичного виходу на роботу. Тобто право на таку відпустку тривалістю 10 календарних днів настає тільки у разі ви­ходу на роботу (хоча б на один день), пере­ривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чи після закінчення цієї відпустки.

Отже, якщо жінка виявила бажання звільнитися під час перебування у від­пустці для догляду за дитиною до досяг­нення нею трирічного віку (не присту­пивши до роботи), право на компенсацію за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей, вона не має.

2. Чи має право батько отримати від­пустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, якщо його жінка перебуває у відпуст­ці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Відповідно до частин шостої та сьомої ст. 179 Кодекс законів про працю  та п. 3 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці або іншим особам (батьку дитини, бабусі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину та одному із прийомних батьків) в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Отже, батько дитини віком понад три роки, яка відповідно до медичного висновку потребує домашнього догляду, має право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, зазначеною у відповідному висновку медичного закладу, але не більшою, ніж досягнення дитиною шестирічного віку.  

Слід зазначити, що ця відпустка має бути надана батьку дитини незалежно від того, що мати дитини перебуває у відпустці по догляду за молодшою дитиною до досягнення нею трирічного віку. Законодавство не обмежує права працівників на вищезазначені відпустки.

Підставою для надання такої відпустки є заява працівника та ме­дичний висновок про потребу дитини у домашньому догляді.

3. Чи може відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції надаватися кілька разів? Чи допускається відкликання працівника з такої відпустки?

Пунктом 18 частини першої ст. 25 Закону України «Про відпустки» передбачено, що працівникам в обов'язковому порядку за їх бажанням надається відпустка без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції у відповідному населено­му пункті з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції.

Таку відпустку може бути неодноразово надано протягом пе­ріоду проведення антитерористичної операції. У разі настання обставин, що дають змогу працівникові приступити до роботи, він може у будь-який час в межах зазначеного періоду перервати таку відпустку, а потім оформити її знову.

Чинним законодавством не передбачено підстав і порядку відкликання працівника з відпусток без збереження заробітної плати.

Звертаємо увагу, період проведення антитерористичної операції — час між датою набрання чинності Указ Президента України від 14.04.2014 №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» і датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитеро­ристичної операції або військових дій на території України (ст. 1 Закону України від 02.09.2014 №1669-VІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»).

Нагадуємо черкащанам про можливість отримати первинну (безоплатну) правову допомогу в центрах обслуговування платників державних податкових інспекцій області.

Втім є можливість отримувати онлайн – допомогу та фахові відповіді на конкретні питання з оподаткування. В головному управлінні ДФС в області уже півроку працює спеціальний роз’яснювальний проект «Право платника». Тетяна Харьковська закликала платників активно використовувати сервіс і направляти листи з запитаннями на адресу help_payer@ukr.net з позначкою «Проект «Право платника». Переглянути узагальнені питання – відповіді та актуальні матеріали за темою, а також прочитати детальну інформація з питань роботи проекту можна у спеціальному банері «Право платника» на суб-сайті головного управління ДФС у Черкаській області: http://ck.sfs.gov.ua/anonsi-ark/13623.html

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Основний принцип - «відвідувай - відписувай ». Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образи; пряме порівняння з іншими конкуруючими компаніями; розміщення посилань на сторонні ресурси Інтернету; реклама та самореклама, заяви, пов'язані з діяльністю компанії.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати