• Головна
  • ОСББ в Черкасах: перипетії функціонування
10:30, 4 грудня 2016 р.

ОСББ в Черкасах: перипетії функціонування

Цьогоріч об’єднання багатоквартирних будинків Черкас отримують 50-відсоткове співфінансування з міського бюджету на здійснення енергозберігаючих заходів (утеплення стін, заміна вікон та дверей, встановлення ІТП, приладів обліку ресурсів, модернізацію внутрішньобудинкових мереж та систем, улаштування енергоощадного освітлення для місць загального користування тощо), а також на роботи з капітального ремонту будинку. Тоді як новоствореним ОСББ на їх перший капітальний ремонт у будинку, а також усім ОСББ на капітальний ремонт або заміну ліфтів міська влада фінансує 70 відсотків від загального обсягу робіт. І лише 30 відсотків платять мешканці, – розповідає Нова Доба.

– Цього року утеплюються низка ОСББ, а саме – 15. Серед них: ОСББ "Злагода", ОСББ "Власник-25", ОСББ "Толстого 48", ОСББ "Сєдова,1", ОСББ "Перемоги 30", ОВУ по вул. Гоголя 221, ОСББ Чехова 82, ОСББ "Дніпро" Грушевського, ОСББ "Джерело-97", ОСББ "Дніпровська хвиля-96", ОСББ "Енергія-2016", ОСББ "Невського 15", ОСББ "МС-ТМ", ОСББ "Промінь", ОСББ "Медик-93" та ОСББ "Фаворит 187", – коментує головний спеціаліст відділу сприяння ОСББ Черкаського міського виконавчого комітету Юрій Кучеренко. – Але практично усі утеплюються «частково», оскільки утеплити відразу всі стіни за 1 рік – це дорого і складно з точки зору проведення робіт. «Капітально» у 2016 році утеплилися лише три ОСББ – ОСББ «Сєдова 1» (Новопречистенська 1), ОСББ "Толстого 48" та ОСББ "Фаворит-187" (вул. Нарбутівська, 187). Практично всі вони користувалися міською Програмою підтримки ОСББ у м. Черкаси на 2015-2017 роки «Формування відповідального власника житла».

У Черкасах претендувати на Програму можуть 280 ОСББ, що зареєстровані в місті. Загалом по Україні, за даними Держстату, станом на 1 жовтня було зареєстровано 25 тисяч об єднань співвласників багатоквартирних будинків. Водночас, така кількість – це «крапля в морі». Як стверджує аналітик житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Юлія Чеберяк, нині в Україні нараховується 240 тисяч багатоповерхових будинків. Адже переважна кількість українців, а саме, 7,8 мільйона власників житла, живуть у багатоквартирних будинках і лише 6,5 мільйонів – у приватних будинках.

Черкащани, які вже встигли скористуватися вигодами ОСББ, розповіли кореспондентам «Нової Доби», як утеплювали свої будинки та з якими проблемами зіштовхнулися у цьому процесі.

– Економія починається, звісно, зі встановлення лічильника, – коментує голова ОСББ по вулиці Гетьмана Сагайдачного 231 «Ватутіна-231» Андрій Литвин. – Наша історія економії почалася у 2014-му році, тоді ми встановили лічильник власним коштом, оскільки відповідної програми спів фінансування ще не було. Ще більше економії дала енергомодернізація. За допомогою програми співфінансування 70% на 30% ми встановили циркуляційний насос для автоматичного регулювання подачі тепла в залежності від погоди, поміняли проблемні ділянки трубопроводів. Потім здійснили загальне утеплення фасаду і заміну дверей. На ці термомодернізаційні заходи пішло близько 380 тисяч. 116 з них – це особисті кошти співвласників – жителів 90-та квартир нашої 5-поверхівки.

Як зауважує Андрій Литвин, 80% мешканців відчули реальний ефект і економію від утеплення і незважаючи на те, що кілька квартир, як і в більшості будинків, відмовилися здавати кошти, 40% коштів на тепло мешканці почали економити відразу після того, як встановили тепловий лічильник.

– Ще 10% дали заходи утеплення, а автоматичне регулювання роздачі тепла допомогло уникнути холоднечі у «кутових» квартирах, мешканці яких завжди страждали від низької температури в своїх оселях.

Третю зиму в утепленому будинку, а мешканці – подають до суду

 

Вже три роки тому «утеплилися» жителі ОСББ «Рябоконя 25» на вулиці Симиренківській 25. Нині ОСББ перебуває в процедурі припинення діяльності, оскільки частина мешканців подали в суд. Проте голова ОСББ Віталій Повх сподівається, що ОСББ буде створено знову і отримає назву «Фенікс», як птах, що згорів і виник зі свого попелу.

– Ми витратили 180 тисяч із 118 квартир на це утеплення. Працювали за схемою 50% на 50% за міською програмою співфінансування, оскільки вже брали таку допомогу від міста кілька разів. Власники 5-ти квартир не захотіли брати в цьому участь, то ми їх просто пофарбували під один колір. Тепер восени найпізніше вмикаємо опалення, як мінімум на 5 днів пізніше, ніж наші «неутеплені» сусіди. До цього ж уже на початку жовтня люди скаржилися на холоднечу в квартирах. Утеплення допомагає економити, адже якщо у нас тариф 4.60 гривень на квадратний метр, то в неутеплених будинках з лічильниками – 7-8 гривень за квадрат, а в будинках, де немає лічильника, то й взагалі доходить до 21 гривні. І це ми говоримо про тарифи до подорожчань, а «комуналка» дорожчатиме й надалі, – коментує Віталій Повх.

Як розповідає голова ОСББ «Рябоконя 25» на вулиці Симиренківській 25, створити ОСББ було не так і просто. І супротив деяких мешканців і досі не дає ефективно працювати.

– У нас є тепловий лічильник. Ми його встановили ще до створення ОСББ 12 років тому. Об єднання співвласників багатоквартирних будинків ми створили 5 років тому, на перші збори приїжджало 3 наряди міліції. Окремі мешканці «піднімали бучу», розганяли жителів, подали до суду, і от уже 2-й рік ми в стадії припинення діяльності юридичної особи. Тепер будемо створювати ОСББ по-новому. Що цікаво, до суду подали ті мешканці, які утеплили за рахунок цього проекту свої квартири і навіть ми їм пішли назустріч, оскільки вони віддавали свою частку грошей частинами. Проте, сподіваємося, що зможемо відновити свою діяльність, адже за цих два роки втратили багато коштів у проектах підтримки міста, області та загальнодержавних, які б могли спрямувати на подальшу модернізацію будинку.

«Купуємо тепло і самі розподіляємо між власниками»

Мешканці будинку за адресою Сумгаїтська 19/1 мають ОСББ від самого початку здачі багатоповерхівки в експлуатацію. Голова ОСББ «БПК-4» Володимир Барабаш керує об’єданням співвласників багатоквартирних будинків уже 9 років. За допомогою участі в численних програмах співфінаснування від міської ради з 2008 року (відсоткові ставки по участі міського бюджету і мешканців будинку мінялися протягом цього часу: 60 на 40, 50 на 50, 70 на 30%) мешканцям вдалося підготувати проект та провести експертизу, а потім утеплити повністю фасад 2-під’їздного будинку.

– У нас установлений загальний облік тепла на енергоносіях у опалювальний період. Тариф у нас 6.70 – до 7 гривень за квадратний метр. У кожній квартирі встановлений електробойлер і у людей просто немає договорів з теплопостачальними організаціями. ОСББ як юридична особа купує тепло, гріє воду і продає мешканцям за вартістю 14 гривень за куб, а у місті вода коштує 75 гривень за кубічний метр. Вся термомодернізація обійшлася в суму близько 700 тисяч гривень. Половину з них заплатили мешканці 69 квартир, іншу половину – місто, – розповідає Володимир Барабаш. – «Опозиції» у нашому будинку практично не було. Щоправда, з одним із власників судилися 3 роки, але згодом від заплатив все до копійки і за утеплення і за судові збори.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#черкаси #осбб #співфінансування #утеплення #спротивмешканців
Оголошення
live comments feed...