Черкаські журналісти зняли фільм про села, затоплені Кременчуцьким водоймищем (ВІДЕО)
Журналісти Захар Колісніченко та Андрій Чернега зняли документальний фільм про села, які затопили через будівництво Кременчуцької ГЕС. Стрічка має назву «Перестройка». Так жителі деяких затоплених сіл символічно назвали своє переселення, – розповідає Громадське ТБ – Черкаси.
Знімали фільм восени, а документальні кінохроніки оцифровували влітку, кажуть автори.
– Коли я зацікавився цією темою, то побачив, що інформації вкрай мало, і почав її збирати. Потім виникла ідея зафіксувати історії людей, які були змушені переселитися з долини річки. У фільмі ми не піднімаємо ані теми екології, не даємо відповідь на питання доцільності побудови ГЕС. Хотілося саме зібрати свідчення звичайних людей, а не науковців. Одному з таких героїв 99 років, їхні історії зникнуть, якщо їх не зафіксувати. Щоб знайти цих людей ми безпосередньо їхали в села чи контактували з їхніми дітьми, – розповідає автор стрічки Захар Колісніченко.
Автори вже презентували стрічку в Тернополі і планують показати її в селах, де живуть переселенці з затопленої території. Також фільм залишать у Черкаському краєзнавчому музеї, адже матеріалів на цю тему в музеї майже немає. Стрічку створено за сприяння програми «Студії живої історії».
Нагадаємо, 25 березня 1954 року, Рада Міністрів СРСР затвердила постанову про будівництво Кременчуцької ГЕС на Дніпрі. До зони підтоплення, за різними даними, потрапляли більше 200 населених пунктів. Більш, ніж 130 тис. жителів мусили переселятися вище води. Дехто з них переїхав до інших областей, міст, сіл, а дехто будував нові села, власноручно руйнуючи свої домівки. У Черкаській області через будівництво Кременчуцького водосховища затопили близько 40 сіл, переважно Чигиринського району.