• Головна
  • Американські військові клопочуться про здоров’я 86-річного тальнівчанина
12:01, 5 січня 2010 р.

Американські військові клопочуться про здоров’я 86-річного тальнівчанина

Днями у сільську раду села Лоташеве Тальнівського району зателефонували аж із Вашингтона (США). Представники Міністерства оборони США дуже цікавилися здоров’ям жителя цього села Олександра Тимошенка. Виявляється, Олександр Микитович під час Другої світової війни був відправлений остарбайтером до Німеччини, де потім воював на боці американців.

– Я писав листи в Українське консульство в Нью-Йорку, адже мені в Україні довго не давали статусу учасника бойових дій. Такої честі я удостоївся лише у жовтні цього року, – розповідає Олександр Микитович. – Мій товариш, який теж служив у американців, отримав статус учасника бойових дій від самих американців, і йому тепер щороку від них надходить чималенька пенсія в доларах та посилки. Зараз я чекаю письмової відповіді від США, може, і мені пощастить.

У Німеччині Олександр тяжко працював на заводі, а коли американці у березні 1945 року прийшли звільняти їхнє місто від фашистів, то він попросився до них у військо.

– Взяли мене водієм до американського сержанта Білла Беннета, який виявився дуже доброю людиною: нагодував і видав мені два їхні військові кітелі, гімнастерку, штани та чоботи, – каже Тимошенко.

Білл обіцяв забрати тальнівчанина з собою до Америки, де мав влаштувати на роботу, допомогти із житлом. Але його поранили есесівці під час прогулянки на конях в Альпах, де ховалися залишки фашистських загонів. Під час стрілянини поряд був і Тимошенко, який узяв Беннета на свого коня і повіз у санчастину. Відтоді тальнівчанин товариша не бачив. Через тиждень зустрів військовополоненого москвича, який умовив його повернутися на Батьківщину.

– Радянські війська зустріли мене як американського шпигуна. Позабирали погони, форму і спровадили на губу (гауптвахту). Далі був штрафбат на шахтах у Донбасі, – скаржиться Тимошенко. – В американців було ж все навпаки, ми навіть в окопах не спали, а ночували у квартирах. І годували нас гарно, ніхто ніколи голодним не ходив.

Крім бойової слави, тальнівчанин залишив свій слід ще й у кінематографі. Олександр Тимошенко мав автомобіль "ГАЗ" 1943 року випуску (на фото поряд з ним), який років два тому продав кіностудії імені О. Довженка за три тисячі гривень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...