Метроград та Льодовий палац: топ-10 нереалізованих архітектурних планів Черкас

Загалом скасування архітектурних задумів — це нормально. Не всеокреслене вдається здійснити, і почасти воно на краще. Так попри жорстку плановість було і в часи Союзу, а що вже тепер. Газета «Акцент» пропонує згадати найвідоміші нереалізовані проекти сучасності у Черкасах.

ТРЦ „Фонтан-Сіті“

Ідея 2006 року. Без подробиць: історія надто свіжа і болюча, але коротко вона була такою. Посеред лютого 2007-го почався демонтаж фонтану, а слідом земляні роботи з ліквідації скверу за драмтеатром. Невдовзі у ЗМІ проанонсувалося будівництво там „ультрасучасного мультифункціонального бізнес-центру“ площею 3 тис. кв. м. Вже навесні він позиціонувався як „підземно-наземний громадський торгівельно-культурний комплекс“, а за рік офіційно трансформувався у тривіальний „торгівельно-розважальний центр“. Помітили різницю? Але „театральну яму“ заткнули лише цьогоріч, і зовсім не тим, що передбачалося бодай одним із трьох варіантів.

Спорткомплекс „Черкаси-Баскет“

За дивним збігом обставин, проект презентувався особисто Михайлом Бродським рівно за місяць перед початком демонтажних робіт біля театру. Орієнтовна сума капіталовкладень в арену поблизу нового автовокзалу окреслювалася в межах 20-22 млн доларів. Тут мали звести як саму багатофункціональну арену на 8 тис. глядачів, так і інфраструктурну зону на 32 га: готель, паркінги, міні-парк, іподром, що органічно поєднався би з зоопарком. Концептуалістам вірилося, що їхнє величне спортивне дітище постане в 2010 році.

Метроград під Смілянською

Ідея підземного кварталу від Будинку торгівлі до вулиці Гоголя презентувалася мером Анатолієм Волошиним та гендиректором ТОВ „Українська екологія“ Іскрою у серпні 2004 року. Про серйозність намірів занурення свідчило те, що до того часу ВАТ „Черкасцивільпроект“ вже розробив базовий проект багаторівневого комплексу, який переважав навіть київський та московський аналоги. Факт загрози підмуркам гімназії Городецького, схоже, нікого особливо не засмучував. Спуститися в „Метроград“ можна було кількома підземними переходами, а далі, на мінусових поверхах, на містян чекали ресторани, бутіки, кав’ярні, „індустрія розваг“… Вражали й передбачені темпи втілення задуму: ТРЦ мали відкрити у грудні 2005 року.

Льодовий палац

На якийсь час вітчизняні спортфункціонери спалахнули приязню до зимових видів спорту. Зокрема, мали намір „відродити славу українського хокею“. Далі гучних заяв справа майже ніде не пішла, але й Черкаси „долучилися“. 2012 року на Митниці, неподалік пляжу „Рів’єра“ або у Парку хіміків як запасний варіант, зібралися будувати Палац спорту з хокейним пріоритетом на 3,5 тис. глядачів. Загальна вартість проекту „під ключ“ сягала 120 млн гривень ($15 млн), 40 з яких сподівалися отримати за програмою „Хокей України“. Дійшли так далеко, що в Черкаси навіть приїздили представники фінської будівельної компанії, що спеціалізувалася на таких об’єктах.

До речі, на той час ідея спортивного розвитку Митниці не вражала новаторством. Ще в часи Союзу там збиралися споруджувати базові комплекси для веслувальників, а 2003-го Андрій Лебединський мало не „пробив“ ділянку на Гагаріна для будівництва „Школи олімпійської підготовки „Вулкан“. Згодом на цьому місці з’явився „Гранд-Маркет“.

Друга „Юність“

Можна б сказати „молодість“, але другий за значенням універмаг тогочасних Черкас у 1969 році назвали саме „Юністю“. І 2005-го їй належало капітально оновитися. Йшлося про будівництво під сквером підземного ТРЦ площею 6,6 тис. кв. м, а нагорі — про повне оновлення скверу та встановлення уздовж нього 5 фонтанів. Увесь комплекс робіт мав би обійтися замовнику ТОВ „Глобальні роздрібні системи“ у 12 млн грн ($2,5 млн).

Тоді проект не реалізували, але в контексті забудови майбутнє скверу не таке вже й певне. А до ідеї його оновлення відтоді поверталися ще неодноразово. Упритул підійшли 2008-го, коли дирекція ГК „Партнер“ зголосилася про-фінансувати більшу частину робіт. Але вчасно вони не розпочалися, а далі вдарив грім кризи.

Інститут легкої промисловості

Найдавніший та найбільшою мірою „реалізований“. Порослі деревами бетонні конструкції недобуду на перетині бульвару Шевченка і вулиці Хмельницького постають там із середини 1990-х. Корпус інституту „Укрлегпромпроект“ почали зводити в часи, коли нашому оптимізму в розбудовчих планах економіки не було меж. Та, на жаль, невдовзі вітчизняна легка промисловість як галузь фактично зникла, як і потреба щось для неї проектувати.

Археологічний музей

Понад два десятиліття б’ється над його створенням черкаський археолог зі світовим ім’ям Михайло Сиволап. Йому разом зі студентами вдалося зібрати „усю викопну історію“ Середнього Подніпров’я, а це — тисячі унікальних артефактів. І час від часу чиновники дають науковцю надію. Так, у неповному переліку місць „майбутнього музею“ — дореволюційний будинок на Котовського, 63, Будинок жалоби біля Дитячого парку, колишні домоволодіння грабаря Майбороди (міська СЕС), кілька секцій ІЛП із попереднього пункту. Цьогоріч у травні міське начальство відвело музею чергове місце на розі вулиць Гагаріна і Сержанта Смірнова, де згідно нового Генплану має бути створено історичний комплекс „Чорний Яр“.

Документ чинний до 2031 року, тож перспектива знову далека і примарлива. У доповнення теми пригадаємо нестворені Музей науки та анекдотичний випадок із підземним Музеєм-аптекою на куті скверу „Юність“, засипаючи який „експонатом“ ненадовго стала вантажівка.

 Пантеон Слави

2007 року він міг охопити усю площу скверу Богдана Хмельницького і ста-ти „новим його ідейним наповненням“. Ліворуч від центральної алеї — погруддя лівобережних гетьманів, праворуч — відповідно (на місцевості все було б інакше, але це нюанси). У центрі — великий Богдан, ближче до Дніпра — сторожова вежа. Підніжжя Замкової гори бачилося натхненникам проекту М. Петренку і А. Чабану „Етнографічним полем“. І в золоті часи „Золотої підкови“ він видавався доволі перспективним з огляду на ту обставину, що в порівнянні з іншими „золотопідковними“ містами обласний центр у програмі мав слабкі позиції.

Оновлення Будинку торгівлі

Велика внутрішня реконструкція БТ, здійснена протягом 2011-2012 років, так і не вийшла назовні. А тоді співзасновникам ТОВ „Черкаський Будинок торгівлі“ Миколі Мирзі та Юрію Чернецькому головний магазин області вже бачився іншим — простеньким фасадам мали надати вишуканого вигляду, а на куті звести башту за аналогією з існуючими над ЦНТІ, редакцією „Черкаського краю“ та будинку навпроти неї. Раніше таким елементом ансамблю слугували кутові рекламні конструкції літер БТ, але через аварійність кріплень їх демонтували. Однак, до означеного планом 2014-го зовні універмаг не оновився.

Ресторан „Гоголь“

Добряче пропіарений „Козирною картою“ заклад на автомобільній розв’язці перед дамбою повинен був нагадувати чи то панський маєток, чи хутір часів Миколи Васильовича. Його проект презентували у жовтні 2008-го, а завершити будівництво планувалося рівно за рік. Воно саме та відповідна стилізація території обійшлася б власникам у 8-10 млн гривень, тобто $1,2-1,5 млн за тодішнім курсом. Але від жовтня до грудня гривня обвалилася з 6,5 до 10, а „козирний“ забудовник був не з тих, щоб позиціоновану ним одну з візитівок Черкас виконувати в економ-версії. Але кошторис перевищив 2 млн дол., а розрахунковий час повернення вкладеного зріс з 3 років до 5. За незрозумілої у контексті кризи подальшої бізнес-ситуації від „Гоголя“ відмовилися.

Про все
Черкаси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
140 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Новини компаній
Український форум благодійників 28 вересня оголосив рейтинг вітчизняних благодійних фондів, організацій і компаній 2018 року. Традиційно він готується до 1 жовтня - Європейського Дня благодійних фондів за результатами їх діяльності протягом року. Фонд Бориса Колеснікова другий рік поспіль стає лідером рейтингу в номінації «Розвиток науки і освіти» у сегменті річного благодійного бюджету від 10 до 100 млн грн. Фонд заснований у 2008 році. Основні напрямки д...
Новини компаній
Наприклад, ні в якому разі не даруйте засоби для схуднення, абонементи на фітнес або тренажерний зал! Бажання виконати її заповітну мрію про струнку фігуру може привести до того, що цей подарунок для неї, буде останнім в ваших стосунках. Такий подарунок для жінки рівнозначний прямолінійної заяві - "Ти товста!" Не даруйте креми від зморшок і прищів, засоби для депіляції, жіноча психологія завжди шукає підтекст в подарункі, і в цьому випадку подарунок буде з...
Новини компаній
Тверезість водія дуже важлива при управлінні автомобілем. Говорити про життя і безпеку оточуючих можна дуже довго, але кожен водій повинен розуміти це сам. Також не варто забувати про високі штрафи за нетверезе керування транспортним засобом. Останнім часом зростає попит на якісні алкотестери, як для персонального, так і для промислового користування. Це пов'язано з тим, що забезпечення як власній безпеці, так і оточуючих є пріоритетом, адже людське життя...
Новини компаній
У київському Національному університеті харчових технологій 27 вересня урочисто відкрився всеукраїнський конкурс «Харчові технології 2019». Проект є першим з семи освітніх конкурсів, які в 2018-2019 навчальному році реалізує благодійний Фонд Бориса Колеснікова. З 1 по 28 жовтня на сторінці у Фейсбуці проводиться реєстрація студентів профільних вишів і молодих фахівців до 25 років, які бажають перевірити свої знання і сили в конкурсі. Перший відбірковий ета...
Промо
Дистрибьютор светотехнического оборудования Feron представил свою новую рекламную кампанию ЗМІНЮЙ, СТВОРЮЙ, СЯЙ! Это первая кампания такого масштаба для бренда, и впервые Feron напрямую обращается к своим потребителям: "Свет – это возможность видеть мир вокруг, изучать его, находить новое. Заполняя пространство светом – мы наполняем его новой энергией, новыми смыслами и идеями." 15-летний опыт работы на рынке инновационных источников света позволил доскона...
Новини компаній
Зручна і недорога ip-камера - це сучасний пристрій, що передає за допомогою інтернету відео-картинку і аудіо-потік на Ваш смартфон, планшет або комп'ютер. Сучасні ip-камери сумісні з усіма популярними операційними системами і мають хорошу якість запису. Ці пристрої створені для Вашого спокою і впевненості. Сфера застосування Застосовуються ip камери відеоспостереження для різних цілей: Контроль дітей, поки Ви далеко; Заради безпеки Вашого будинку і всього...
Новини компаній
Гучний сміх переходить в нестримний регіт, саме так проходить гра в рулетку з цукерками Jelly Belly. Цукерки з'явилися на світ завдяки одному епізоду з фільму про Гаррі Поттера в якому згадуються цукерки з різноманітними смаками, навіть зі смаком тельбуха і "комашки з носа". Майже моментально після своєї появи цукерки з непередбачуваними смаками Jelly Belly підкорили увесь світ. Однією з причин такої популярності Jelly Belly стала подача цукерок у формі гр...
Новини компаній
Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури тіла і навколишнього середовища - дуже корисний пристрій, який повинен бути в кожному домі. З його допомогою Ви з легкістю і за лічені секунди зможете виміряти температуру тіла членів родини. Але також пристрій дозволить дізнатися й температуру будь-якій поверхні або предмета: стіни, їжі, води. Кожен термометр інфрачервоний безконтактний, представлений у нашому магазині пройшов ретельний відбір і...
Новини компаній
Розумна парасолька Up-brella – це зворотнz парасолька або, як багато хто її називає, парасолька «навпаки». Вона є новинкою цього року. Конструкція дуже незвичайна і здивує багатьох. Парасолька складається вологою стороною усередину. Ваш одяг, салон автомобіля, килимок в коридорі завжди будуть сухими і чистими. Завдяки такій конструкції, парасольку можна розкрити відразу ж при виході з автомобіля, а закрити при вході в приміщення в останній момент. Ви не по...