• Головна
  • «Черкаські кальянні – поза законом»
09:59, 17 грудня 2015 р.

«Черкаські кальянні – поза законом»

Про це під час сьогоднішньої прес-конференції повідомив Черкаський монітор Всеукраїнської коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» Сергій Гончар. Учасники заходу представили результати моніторингу кафе, барів ресторанів щодо виконання Закону України №2899-ІV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення», пише видання "Вечірні Черкаси".

У приміщеннях кафе, барів ресторанів, а ми перевірили із півсотні таких, не палять, тобто дотримуються «бездимного закону». В одному з нічних клубів на терасі курили цигарки, але це законно. Та під час моніторингу ми знайшли п’ять кальянних у Черкасах, які розташовані у підвальних приміщеннях, що є грубим порушенням. У прайсах цих закладів значився кальян. Ми писали скарги у Книгах скарг і пропозицій, на що жодної відповіді не отримали. Інспекція захисту прав споживачів підтвердила факти куріння і наклала штрафні санкції. Підприємець повинен нести збитки, це його стимулює. Усі ці кальянні – поза законом, – зазначив Сергій Гончар.

   Моніторинг закладів, які порушують правило заборони куріння, проходить учетверте.

   - Якщо ви бачите, що в закладі курять, зробіть зауваження адміністратору закладу, залиште запис в Книзі скарг, надішліть скаргу до Держспоживінспекції або викличте поліцію. Відвідувачі також мають право подати до суду скаргу на заклади-порушники, - радить представниця Всеукраїнської коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» Лілія Олефір.

   Вона ж навела статистичні дані: із 753 закладів по Україні, сигарети курять у 5,84%, кальян - у 14%.

   Кальян, за словами головлікаря Черкаського обласного центру здоров’я Бориса Нескромного, є джерелом інфекційних захворювань.

   - Черкащина має епідемію туберкульозу. Кальян у десятки разів небезпечніший за цигарки, оскільки, крім тютюну, містить різні домішки, які від розігрівання стають небезпечними. Кальянний мундштук не є стерильним, у трубці перемішуються бактерії –  це несе ще одну загрозу людині. Через куріння кальяну можна заразитися на гепатити, туберкульоз, грип.

   ВООЗ навродить невтішні цифри: 58% смертей в Україні, викликані захворюваннями легень, були спричинені курінням. Пасивне куріння є причиною астми і раптової смерті немовлят.

   Погіршення дотримання закону напряму пов’язано з мораторієм на проведення перевірок контролюючими органами та реорганізацією контролюючих органів.

   У планах, за словами Лілії Олефір, – створення он-лайн карти закладів, де порушується Закон про заборону тютюнопаління, підготовка законопроекту, який зобов’яже виробників розміщувати попередження про шкоду куріння на 65% площі пачки цигарок (нині -28%).

   – Наша мета і мрія – стандартизована упаковка цигарок – сіре або чорне тло без бренду, – говорить Лілія Олефір. – ВООЗ також розглядає питання заборони аромасигарет. Маркетингові стратегії недопустимі, коли мова йде про тютюн. Тютюнова індустрія знаходить усілякі шляхи для промоутування товару. Підняття акцизів на цигарки (в ідеалі на 70%) також може допомогти у боротьбі з тютюнопалінням.

Кілька фактів:

Найкращі: у Житомирі та Івано-Франківську не зафіксовано жодного порушення антитютюнового закону.

Ресторани: 17% ресторанів дозволяють курити сигарети у приміщеннях. Із низ у кожному 10-му курять сигарети (10,3%) у кожному 6-му – кальян (14,6%). Київські ресторани складають половину усіх порушень: із 43 по Україні – 21 у Києві.

Бари: Кожен 5-й бар дозволяє курити у приміщенні. Із 40 закладів-порушників – тільки у 6-ти курять сигарети, решта – кальяни. Серед лідерів – порушників – Черкаси (41%), Харків (39%), Суми (33%) знову Київ (31%) та Миколаїв (30%). Ситуація з курінням кальянів у барах значно погіршилася. У 2014 році тільки у 7% барів курили кальян, в решта 11% - сигарети.

Кафе: 10,8% (33) кафе порушують заборону куріння, що майже на 2 % більше, ніж минулого року (9,1%). У 9% усіх кафе, які моніторилися, можна курити кальян, а у 4% - сигарети, що відповідає загальній тенденції: курили кальян в два рази менше (4,6%).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тютюнопаління #Черкаси #закон
Оголошення
live comments feed...