Медична документація черкащан стає електронною
Зроблено перший крок до запровадження в області електронної реєстратури, електронних медичних карток та історій хвороб, а також системи обміну інформації по Інтернету між амбулаторними установами, стаціонарами і «швидкою допомогою».
Система вже працює у поліклініці кардіоцентру. Планується, що незабаром її буде поширено на весь кардіоцентр, відтак – усі медичні установи третього (обласного) рівня, а потім – другого (районного) і першого рівнів аж до сільських ФАПів.
– Багато було розмов і на рівні Міністерства охорони здоров’я, і на рівні Кабміну, що це потрібно. На Черкащині, завдяки ініціативі голови ОДА Юрія Ткаченка, це втілюється в життя, – наголосила, головний лікар Черкаського обласного кардіологічного центру, Світлана Журба – Отже, ми будемо в Україні піонерами.
22 жовтня ознайомитися з роботою нової системи до обласного кардіоцентру приїжджала перший заступник міністра охорони здоров’я Олександра Павленко, а після неї прибув і голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко.
Програма інформатизації закладів охорони здоров’я вже кілька років діє у Вінниці. Там вирішили розпочати з першого – низового рівня надання медичної допомоги, з поліклінік та амбулаторій. На Черкащині ж замахнулися на запровадження системи, яка охопить всю галузь області.
– Сьогодні відбувається автоматизація кардіоцентру. Ми інформаційно з’єднаємо його зі «швидкою допомогою», – розповів Юрій Ткаченко. – Таким чином, лікар або фельдшер, який виїжджає за екстреним викликом, через свій планшетний комп’ютер зможе оперативно отримати доступ до історії хвороби свого пацієнта. Уже зараз такий доступ має старший лікар зміни. Отже, свої рішення лікар або фельдшер прийматиме, маючи необхідну інформацію про патологію хворого. Нова система, коли вона охопить усі лікувальні заклади, не тільки допоможе рятувати життя хворих, але й дасть нову інформацію про статистику хвороб, про те, наскільки лікарі дотримуються протоколів лікування, чого бракує в тій чи іншій лікарні. Це, зокрема, дозволить зменшити штат департаментів охорони здоров’я, де поки що цю роботу виконують вручну. Програму інформатизації медичних закладів Черкащини вже прийняла обласна рада. Це коштувало обласному бюджету близько півмільйона гривень.
За словами директора департаменту охорони здоров’я Михайла Лобаса, нині схожі системи працюють у лікувальних закладах передових країн світу. Пілотний проект, який запрацював у кардіоцентрі, дозволить зрозуміти всі переваги й вади цієї системи, навчити персонал працювати з нею – з тим, щоб потім було легше запроваджувати її в інших закладах.
Як зазначив Юрій Ткаченко, медично-інформаційна система полегшує роботу з пацієнтом уже на стадії його запису в поліклініку. Людині не потрібно сидіти в черзі: пацієнт приходить уже в певний час.
Журналісти мали змогу побачити роботу системи на прикладі «віртуального пацієнта», в ролі якого зголосився виступити сам Юрій Ткаченко. В реєстратурі поліклініки кардіоцентру на нього завели електронну картку, яка спочатку містить основні, так ми мовити, «паспортні» відомості про пацієнта.
У реєстратурі пацієнт отримує направлення до конкретного лікаря на конкретний час. Коли він приходить до кабінету, лікар на своєму комп’ютері вже має занесені у картку дані. Згодом електронна картка (історія хвороби) пацієнта з його згоди буде доступна кожному лікарю на території області, до якого він звертатиметься.
Лікар оглядає пацієнта, робить необхідні дослідження, і результати заносить до електронної історії хвороби. За потреби призначає додаткові методи дослідження – лабораторні (аналізи), інструментальні (УЗД, кардіографія тощо). Система сама записує пацієнта на найближчий час. Пацієнт проходить обстеження, і їх результати автоматично заносяться до історії хвороби. Після цього пацієнт повертається до лікаря, який ставить діагноз і робить необхідні призначення. Аптекарські рецепти для пацієнта система роздруковує – таким чином розв’язується відома проблема нерозбірливості «медичних» почерків. Коли пацієнт вийде з поліклініки, внести зміни до лікарських призначень зможе лише головний лікар. Таким чином можна буде контролювати кваліфікованість медичних працівників.
В обласному кардіоцентрі запрацювала автоматизована система
Для запровадження на Черкащині лікарі обрали одну із трьох наявних в Україні медично-інформаційних систем – львівську «Доктор Елекс». Запровадженням її займається кафедра комп’ютерних наук та інформаційних технологій управління ЧДТУ на чолі з професором Юрієм Триусом.
Передбачається, що запровадження системи вже наступного року дійде до районного рівня.